Powszechnie utrzymuje się, że utrzymanie należnej masy ciała należy do podstawowych zasad profilaktyki chorób cywilizacji.
Otyłość jest jednym z najważniejszych zagrożeń, jakie niesie ze sobą cywilizacja i częstym zaburzeniem we współczesnym społeczeństwie. Dotyczy dzieci, młodzieży i ludzi dorosłych. W wielu krajach, zwłaszcza wysoko rozwiniętych, obserwuje się wzrost częstości jej występowania. Wśród ludności dorosłej w Polsce otyłość występuje u około 15% kobiet i około 10% mężczyzn.
Otyłość, czyli nagromadzenie w ciele tłuszczu w ilościach przekraczających przyjęte normy, należy do najczęściej spotykanych stanów patologicznych upośledzających szereg funkcji ustrojowych. Istnieje ścisły związek między masą ciała a jakością i długością życia. Powszechnie przyjmuje się, że utrzymanie należnej masy ciała należy do podstawowych zasad profilaktyki chorób cywilizacyjnych.
Przyczyny otyłości:
- czynniki dziedziczne,
- czynniki hormonalne,
- czynniki psychiczne,
- błędne nawyki żywieniowe,
- nieprawidłowy styl życia,
- choroby współistniejące.
Kosekwencje otyłości:
- fizyczne: skrócenie oddechu, bolesność nóg, uszkodzenie stawów (szczególnie kolanowych i biodrowych), bóle kręgosłupa, nadciśnienie tętnicze krwi, cukrzyca, miażdżyca, choroby serca, pewne formy raka (piersi, macicy, jajników, okrężnicy, gruczołu krokowego, pęcherzyka żółciowego),
- psychospołeczne: obniżenie samooceny i aktywności życiowej, depresje, izolacja towarzyska.
Dlaczego tyjemy?
Otyłość występuje jako połączony skutek przekraczania w spożyciu potrzeb energetycznych organizmu oraz braku aktywności fizycznej. Jeżeli kaloryczność pożywienia jest większa niż wydatkowanie energii na potrzeby życiowe, nadmiar przyjętej z pożywienia energii jest magazynowany w postaci tkanki tłuszczowej.
Oceniając rodzaj występującej otyłości według rozmieszczenia tkanki tłuszczowej możemy ją podzielić na otyłość androidalną (centralną, brzuszną) i ginoidalną (obwodową, pośladkowo-udową).
Podstawowymi metodami zapobiegającymi i leczniczymi w otyłości są dieta i aktywność fizyczna, więc:
JEDZ MNIEJ, RUSZAJ SIĘ WIĘCEJ!
UNIKAJ TŁUSZCZU I TŁUSTYCH POKARMÓW.
Zrezygnuj z:
- biernego wypoczynku,
- wszystkiego co smażone,
- produktów zawierających nadmiar tłuszczu: śmietany, tłustego mleka i sera, majonezu, kremów, lodów, masła, ciast, orzechów, mielonki.
|
Unikaj:
- podjadania między posiłkami żywności zawierającej duże ilości cukru i tłuszczu (chipsy, orzechy, ciasta, herbatniki),
- przetworów mięsnych o znacznej ilości tłuszczu (konserwy, parówki, wyroby garmażeryjne).
|
Dostrzegając znaczącą wagę problemu, Biuro Promocji Zdrowia SZPZLO Warszawa-Bródno w marcu i kwietniu organizuje dla mieszkańców gminy Targówek bezpłatnie akcję promującą zdrowie pt. "Walcz z otyłością". Celem akcji jest wychwycenie osób z nadwagą i otyłością oraz fachowa pomoc w rozwiązaniu problemu. W ramach akcji będzie można dokonać pomiaru wagi i wzrostu, określić stopień ewentualnej nadwagi i otyłości, zmierzyć ciśnienia krwi oraz uzyskać poradę żywieniową oraz zalecenia dotyczące zdrowego stylu życia. Badania przesiewowe będą prowadzone w gabinetach zabiegowych w Poradniach Rejonowych na ulicy Rembielińskiej 8, Poborzańskiej 33 oraz Łojewskiej 6.
Zapraszamy wszystkich chętnych - przyjdź bo warto!
<&autor( '', 'Danuta', 'Mioduszewska' )>
Dlatego warto dbać o zdrowie i odchudzać się, gdy mamy problem z otyłością. Skutecznie schudnąć można dzięki temu:
http://pewnadieta.net.pl/
Wiadomo- walczyć z otyłością - to ważne
POLECAM
http://www.resortmonviso.pl
Może i żyją krócej, ale seks uprawiają dłużej!
trzyw.pl/szesc
Otyłość to choroba 21 wieku
Niestety otyłość jest chorobą, którą trzeba leczyć. Nie rozumiem ludzi, którzy uważają, że są jacy są i nie chcą nic z tym zrobić. Owszem, jeśli ktoś ma 10 kg za dużo to ok, ale jeśli ma 50kg za dużo, to to niestety zagraża jego zdrowiu.
Popieram Twoje zdanie. Coraz więcej osób zaczyna korzystać z pomocy dietetyków, ponieważ nie potrafią sami poradzić sobie z otyłością. Jest to spowodowane poniekąd coraz mocniej rozpowszechnionymi fast-foodami.
Zapraszam do polubienia nowej strony https://www.facebook.com/NIEdietetyczni/
Kochajmy siebie takimi jakimi jesteśmy !!!
Na pewno trzeba walczyć z otyłością, ale jednak dobrze jest robić to pod okiem specjalisty. Dobrze jest iść do dietetyka lub na początku zgłosić się na badania, żeby znaleźć przyczynę otyłości. Nie zawsze jest to tylko przez za dużą ilość jedzenia.
Jeśli ktoś ma BMI powyżej 35 to najlepiej zastanowić się nad leczeniem u
psychodietetykawpis modyfikowany 2 razy, 20.08.2020 15:45
ja jestem przerażona ile ludzi chodzi otyłych. Mój tata był otyły ale okazało się ze był cukrzykiem. Wiecie
co to jest sugarept? Bo to go wyleczyło z tego
Dieta i ćwiczenia przy nadwadze a jak pojawia się otyłość i to zaawansowana to koniecznie lekarz i konsultacja bariatryczna. w Warszawie dr Pesta w Ober Clinic takie przeprowadza. Diagnozuje i konsultuje do zabiegów operacyjnych.
Tym stwierdzeniem nikt na pewno nie odkrył tutaj Ameryki . jasne jest , że jak ktoś ma dużo nadwagi , to będzie żył krócej niż człowiek o odpowiedniej sylwetce . Oczywiście , są takie choroby , gdzie trudno to wszystko kontrolować . Natomiast osoby , które mają nadwagę tylko z powodu tego , że po prostu jedzą nieodpowiednie rzeczy powinny coś z tym faktem jak najszybciej zrobić . Moim zdaniem warto po prostu podejść do dietetyka , zapłacić nawet trochę pieniędzy , ale mieć przynajmniej menu , które będzie odpowiednie , nie będzie tam brakowało witamin , składników mineralnych - no i potem trzeba się do tego wszystkiego odpowiednio stosować