REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Światowy Dzień Zdrowia

  25 marca 2002

Wystarczy 30 minut ruchu dziennie, by poprawić swoje samopoczucie i stan zdrowia!

REKLAMA

W tym roku Światowy Dzień Zdrowia WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) - 7 kwietnia 2002 r. - przebiega pod hasłem "Rusz się po zdrowie" ("Move for health"). Problem braku aktywności fizycznej jest szczególnie widoczny w Polsce. Przedstawiciele Programu CINDI WHO ponownie zachęcają do porzucenia siedzącego trybu życia.

Badania wykazują, że Polacy są najmniej aktywnym społeczeństwem w Europie. Projekt badawczy "Bridging East-West Health Gap" wykonany w ramach programu Biomed Unii Europejskiej wykazał, że nasza kondycja fizyczna jest dramatycznie gorsza od kondycji społeczeństw UE czy Czech, Węgier lub Rosjan. Tylko od 3 do 10% Polaków (w zależności od grupy wiekowej) wykazuje zadowalającą aktywność fizyczną.

"Siedzący tryb życia powoduje niższą sprawność fizyczną, niższą wydolność układu krążenia i oddechowego, występowanie nadwagi i otyłości, cukrzycy, nadciśnienia, jest przyczyną gorszego samopoczucia i słabszej odporności na infekcje. Brak aktywności fizycznej wpływa także na pojawianie się plag społecznych takich jak przestępczość czy różne ryzykowne zachowania." - mówi prof. Wojciech Drygas, dyrektor Programu CINDI WHO w Polsce. 70% Polaków między 45. a 64. rokiem życia cierpi na otyłość i nadwagę, a nadciśnienie jest problemem ok. 12 mln osób.

Aby uzyskać korzyści zdrowotne, nie trzeba poddawać się wielogodzinnym, morderczym treningom. Aktywność fizyczna to spacer, jogging, sprzątanie, taniec, zabawa z dzieckiem, wchodzenie po schodach zamiast korzystania z windy, krótko mówiąc - jakikolwiek wysiłek fizyczny. Nawet kilkanaście przysiadów podczas oglądania ulubionego serialu! Najważniejsze, by aktywność była systematyczna. Wykazano, że u osób maszerujących godzinę tygodniowo, ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II zmniejsza się o 25%, spada również ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego.

Do regularnego wysiłku fizycznego należy przygotowywać organizm stopniowo. W przypadku podjęcia kilku godzin intensywnych ćwiczeń po wielu latach mało aktywnego trybu życia, możemy narazić organizm na przeciążenie i uszkodzenia. - "Dlatego polecam spacery i marsze w szybkim tempie, jazdę na rowerze, pływanie. Wystarczy, jeśli na początku nasza aktywność będzie trwać 10-15 minut, następnie możemy ją stale zwiększać w zależności od naszej kondycji fizycznej. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy nie ma jakichś przeciwwskazań do ćwiczeń, powinniśmy wcześniej skonsultować się z lekarzem" - radzi prof. Wojciech Drygas.

Federacja Klubów Biegacza organizuje 7 kwietnia w Otwocku amatorskie otwarte Mistrzostwa Mazowsza w Biegach na Przełaj. Początek o godz. 11.00, stadion OKS Start. Członkami klubów biegacza są osoby, które regularnie, bez względu na pogodę i kuszący ciepły fotel, nakładają sportowe buty i biegają. Każdy może spróbować swoich sił w Mistrzostwach czy po prostu przystąpić do klubu i biegać w miłym towarzystwie. Regularne biegi na dowolny dystans nie wymagają ani nakładów finansowych, ani szczególnych zobowiązań czasowych. Aktualne informacje o biegach organizowanych przez kluby biegacza znajdują się na stronie www.biegi.e.pl.

Biegi są bardzo popularne w całej Europie. W wielu miastach organizuje się powszechne półmaratony, w których uczestniczą tysiące osób. Taki bieg jest wielkim wydarzeniem dominującym inne informacje w gazetach i telewizji. Już teraz np. szeroko jest ogłaszany maraton miasta Bruksela, który odbędzie się 26 maja. W takich biegach zawsze biorą udział wysocy rangą politycy, a w Brukseli biegają z nimi... polscy stażyści z Komisji Europejskiej. (Informacje o biegu w Brukseli na stronie www.sibp.be/20km/set_fr.htm).

Program CINDI WHO w tym roku ponownie przeprowadzi akcję "Postaw serce na nogi". Podobnie jak w zeszłym roku, poprzez imprezy na świeżym powietrzu oraz konkurs z ciekawymi nagrodami będzie zachęcać Polaków do większej aktywności i porzucenia siedzącego trybu życia. Kampania rozpocznie się w czerwcu i potrwa do października.

Agnieszka Magiera
SIGMA INTERNATIONAL (POLAND) Ltd Sp. z o.o.
tel. (022) 629-43-99, 629-52-54

 

CINDI (Countrywide Integrated Noncommunicable Disease Intervention) to program zintegrowanej profilaktyki przewlekłych chorób niezakaźnych, w tym głównie chorób układu krążenia i nowotworowych oraz promocji zdrowia. Program powstał w 1982 r. w Biurze Europejskim WHO. Obecnie realizuje go 27 krajów, głównie europejskich oraz Kanada. W Polsce realizację Programu CINDI rozpoczęto w 1992 r. Szacuje się, że w zasięgu działania Programu w naszym kraju jest ok. 2 mln osób. W jego ramach odbywają się między innymi szkolenia dla personelu medycznego, badania naukowe, wydawane są publikacje. Dotychczas najbardziej znaną inicjatywą Programu CINDI w naszym kraju była, organizowana od 1994 r., międzynarodowa akcja "Rzuć palenie i wygraj" (Quit and Win).

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe