REKLAMA

Wola

Inwestycje

 

Oto nowa... gazownia na Woli

  21 marca 2017

alt='Oto nowa... gazownia na Woli'
źródło: materiały inwestora

Po 130 latach historii gazownicy nie tylko nie zamierzają wynosić się z Kasprzaka, ale wręcz planują budowę nowych obiektów. Tym razem biurowych.

REKLAMA

Gazownia przy Dworskiej (dziś: Kasprzaka) to jedno z nielicznych miejsc na Woli, pełniących swoją funkcję nieprzerwanie od XIX wieku. Oryginalnie znajdował się tam zakład należący do Niemieckiego Kontynentalnego Towarzystwa Gazowego, obecnie - główna siedziba Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Na wielkim terenie ciągnącym się od Kasprzaka do Prądzyńskiego i od Krzyżanowskiego do Bema znajdują się zabytkowe budynki produkcyjne, wieża ciśnień, wozownia, biurowiec i - będące w rękach prywatnych - dwa ogromne zbiorniki na gaz. Duma Woli wróci w ręce warszawiaków? "Niszczeje od 20 lat " Duma Woli wróci w ręce warszawiaków? "Niszczeje od 20 lat "
Burmistrz stracił cierpliwość do inwestora, który od 1996 roku obiecuje zajęcie się bezcennym zabytkiem. Chce, by miasto odzyskało teren.

W najbliższych latach powstanie tam nowa zabudowa, której wizualizacje kojarzą się raczej z apartamentowcami, niż gazownią. Będzie to nowe centrum korporacyjne PGNiG, w którym znajdą się siedziby spółek PGNiG Obrót Detaliczny, Polska Spółka Gazownictwa, Gas Storage Poland i kilku innych, obecnie rozrzucone po mieście. Jak zapowiada inwestor, skupienie wszystkich biur w jednym miejscu pozwoli zaoszczędzić rocznie kilkanaście milionów złotych. Projekt kompleksu biurowego przygotuje pracownia HRA Architekci, która pokonała w konkursie dziesięciu konkurentów.

- Do konkursu zgłosiła się ścisła czołówka polskich pracowni - mówi arch. Włodzimierz Mucha, przewodniczący sądu konkursowego. - Rozwiązania zaproponowane przez zwycięski zespół nie tylko najlepiej wykorzystują dostępną przestrzeń i spełniają oczekiwania zamawiającego, ale także dobrze uwzględniają uwarunkowania wynikające z historycznego charakteru terenu dawnej gazowni warszawskiej. Cechuje je też wkomponowanie dużej ilości zieleni, dzięki czemu powstający kompleks stworzy dla całej okolicy nową jakość architektoniczną.

Kompleks będzie 30 tys. m2 powierzchni, na której znajdą się m.in. biura, sale konferencyjne, centrum szkoleniowe, archiwa i serwerownie. Dla wygody pracowników powstanie także miejsce dla sportu i rekreacji oraz przedszkole. PGNiG zamierza wprowadzić się do nowych budynków w roku 2020.

(dg)

.
 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024