REKLAMA

Wola

Zabytki

 

Duma Woli wróci w ręce warszawiaków? "Niszczeje od 20 lat "

  4 października 2016

alt='Duma Woli wróci w ręce warszawiaków? "Niszczeje od 20 lat "'
źródło: High Art studio

Burmistrz stracił cierpliwość do inwestora, który od 1996 roku obiecuje zajęcie się bezcennym zabytkiem. Chce, by miasto odzyskało teren.

REKLAMA

Protest mieszkańców, domagających się ratowania XIX-wiecznych zbiorników gazu przy Prądzyńskiego, był na Woli najgłośniejszym wydarzeniem tej wiosny. Ogromne budowle, budzące skojarzenia z rzymskim Koloseum, zostały w 1991 roku przekazane w użytkowanie wieczyste fundacji Wystawa Warszawa Walczy 1939-1945, zaś od równo 20 lat są w rękach prywatnych. Inwestor został zobowiązany do utrzymywania objętego ochroną konserwatorską terenu w porządku oraz naprawienia obiektów, zaś w przyszłości planował otwarcie tam np. Mamy zabytek klasy europejskiej. Co czeka wolskie rotundy? Mamy zabytek klasy europejskiej. Co czeka wolskie rotundy?
Wolscy aktywiści starają się o uratowanie dwóch olbrzymich XIX-wiecznych zbiorników gazu przy Prądzyńskiego. Właściciel terenu i samorząd dzielnicy są gotowi do rozmów.
multimedialnego muzeum. Dziś zbiorniki niszczeją, a wokół nich walają się materiały budowlane.

- Kontrola wykazała, że użytkownik wieczysty nie przeprowadził adaptacji budynków, a na terenie nieruchomości nie są prowadzone żadne prace modernizacyjne - mówi burmistrz Krzysztof Strzałkowski. - Użytkownik korzysta z gruntu w sposób sprzeczny z jego przeznaczeniem określonym w decyzji.

Ponieważ użytkowanie wieczyste (unikalne dla polskiego prawa) w minimalnym stopniu różni się od prawa własności, teren przy Prądzyńskiego formalnie pozostaje własnością samorządu, ale w praktyce ratusz nie ma najmniejszego wpływu na poczynania inwestora. Dlatego zarząd dzielnicy wezwał prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz do rozwiązania umowy użytkowania wieczystego.

- To był nasz postulat - przypomina Andrzej Chybowski, jeden z inicjatorów akcji "Ratujmy Wolskie Koloseum!" - Właściciel od 20 lat zapewnia, że zajmie się obiektami i uprzątnie teren wokół nich, ale nie wywiązuje się z obowiązków, a rotundy niszczeją. Po spotkaniach z nim i długich rozmowach z konserwatorem zabytków uważam, że odzyskanie terenu przez miasto to jedyna droga do uratowania zbiorników, które powinny zostać przeznaczone na cele społeczne.

Zbudowane z czerwonej cegły zbiorniki są największym z elementów kompleksu gazowni, który bez większych zniszczeń przetrwał II wojnę światową i częściowo jest wykorzystywany do dziś. Powstały pod koniec XIX wieku, ale dopiero w latach 70. wieku XX usunięto z nich metalowe pojemniki, mieszczące po 57 mln m3 gazu. Przez pewien czas rozważana była adaptacja zbiorników na potrzeby Muzeum Powstania Warszawskiego albo przekształcenie ich w lofty.

(dg)


Fotografię publikujemy dzięki uprzejmości High Art studio - producenta filmów reklamowych i promocyjnych..

 

REKLAMA

Komentarze (2)

# Tu jest Wolska

04.10.2016 12:16

Znakomite miejsce na lokalizację Muzeum Techniki, wyrzucanego właśnie z PKiN.

# Cześć

05.10.2016 11:15

Przede wszystkim: rozgrodzić i włączyć w teren skweru Alojzego Pawełka
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024