Oswoić blokowiska
18 lipca 2011
Z czym kojarzą się nam bloki? Wysokie, szare i smutne noclegownie, miejsca, w których nikt nie chce spędzać czasu? Urzędnicy postanowili zadać kłam temu stwierdzeniu i zainaugurowali projekt społecznokulturalny ReBlok, którego celem jest rewitalizacja społeczna blokowisk na Targówku.
- Chcemy zerwać z wizerunkiem dzielnicy jako wielkiej sypialni i pokazać, że blokowiska nie muszą być nudne - mówi Rafał Lasota, rzecznik dzielnicy.
Działajmy razem!
Projekt ma przede wszystkim zaangażować wiele grup społecznych: władze, samorządy, instytucje pozarządowe, artystów, przedsiębiorców oraz samych mieszkańców dzielnicy do wspólnego włączenia się w proces rewitalizacji powierzchni miejskiej znajdującej się na terenie dzielnicy. - Rewitalizacja "blokowisk" to nie tylko ożywianie zdegradowanych obszarów miast, poprawa funkcjonalności czy wygody użytkowania, to przede wszystkim działania na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców, budowa więzi i relacji między ludźmi, kształtowanie poczucia dumy w umysłach mieszkańców - dodaje urzędnik.Długofalowe działania
Przedsięwzięcie rozgrywa się na wielu poziomach. W skrócie można podzielić go na trzy części: międzynarodową konferencję, warsztaty i działania artystyczne z udziałem mieszkańców. Konferencja "Blokowiska - Reaktywacja" odbyła się 17 i 18 czerwca. Jej uczestnicy zastanawiali się nad budownictwem wielkopłytowym przede wszystkim w jego wymiarze społecznokulturowym. Druga część projektu to warsztaty mające przede wszystkim na celu wygenerowanie pomysłów na działania rewitalizacyjne, które mogłyby być realizowane na Targówku z uwzględnieniem specyfiki przestrzennej i społecznej. Trzecia, i dla mieszkańców chyba najciekawsza część projektu, to udział artystów i mieszkańców w nietypowych i atrakcyjnych przedsięwzięciach artystycznych.Sztuka w służbie rewitalizacji
- Wierzymy, że w poprawianiu jakości życia mieszkańców pomoże nam sztuka. Dlatego zaproszeni artyści wspólnie z mieszkańcami będą oswajać blokowiska - zdradza Krzysztof Mikołajewski, wiceburmistrz Targówka. Jak to zrobią? Paweł Althamer i Michał Mioduszewski wraz z mieszkańcami budują rzeźbę Autoportret dzielnicy, Mika Grochowska będzie sadzić kwiatki z mieszkańcami, powstanie olbrzymi mural, a tak naprawdę to Ziemial, który będzie widoczny nawet z okien samolotu (podwórko między blokami przy ul. Rembielińskiej 8a/Balkonowej 1). Mieszkańcy będątakże poznawać tajniki robienia zdjęć z Grupą OkołoFotograficzną oraz uczestniczyć w seansie kinowym na dachu z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych "ę".
Marzena Zemlich