REKLAMA

Białołęka

drogi »

 

Ostródzka i Kobiałka: progi we wrześniu. Na Głębockiej po przebudowie

  29 sierpnia 2014

alt='Ostródzka i Kobiałka: progi we wrześniu. Na Głębockiej po przebudowie'
Pierwsze progi wyspowe w naszej dzielnicy pojawiły się niedawno przy nowej szkole na Głębockiej.
źródło: FB, Grupa Osiedla Viking

Trzy wypadki, jedna osoba zabita, dwie ranne i dziewięć kolizji drogowych - to niechlubne statystyki ulicy Ostródzkiej tylko z tego roku. Jest w końcu szansa, że będzie bezpieczniej - pojawią się tam progi spowalniające.

REKLAMA

Ostródzka jest jedną z najdłuższych i najważniejszych dróg wschodniej Białołęki. Umożliwia dojazd tysięcy mieszkańców do Trasy Toruńskiej. Ruch na niej jest z roku na rok coraz większy, a co za tym idzie - jest też coraz bardziej niebezpiecznie.

- Lada moment zostanie otwarta Współczesna. Już teraz jest bardzo niebezpiecznie. Nawet przejście po pasach wymaga sprytu i refleksu, a o ile my sobie jeszcze jakoś radzimy, to już ludzie starsi i dzieci mają małe szanse na bezpieczne przejście. W czerwcu na Ostródzkiej zginął młody człowiek. Jak długo jeszcze trzeba czekać na kolejną tragedię? - pyta Monika Sojda, mieszkanka osiedla Viking, która razem z innymi mieszkańcami postanowiła działać. Razem zwrócili się o pomoc m.in. do radnego Waldemara Roszaka.

- Władze dzielnicy już od dłuższego czasu planują uporządkowanie ruchu na Ostródzkiej. Niestety największym problemem jest wąski pas terenu przeznaczony na drogę. Ledwo mieszczą się chodniki, nie wspominając nawet o ścieżkach rowerowych czy pasach zieleni wzdłuż jezdni - mówi z żalem radny Roszak. Progi są więc najłatwiejsze do szybkiego zrealizowania.

Ostródzka jak Obrońców Tobruku

Jeszcze jakiś czas temu Zarząd Transportu Miejskiego nie zgadzał się na instalację progów zwalniających na tych warszawskich ulicach, po których poruszają się autobusy. Na szczęście ten mit padł kilka lat temu na bemowskiej ulicy Obrońców Tobruku, gdzie zainstalowano tzw. progi wyspowe, dostosowane do rozstawu kół autobusów. Pierwsze takie ograniczniki prędkości w naszej dzielnicy udało się zamontować już na ul. Głębockiej, na przejściu dla pieszych znajdującym się przy nowej Szkole Podstawowej nr 356.

- Trzeba było więc wykorzystać ten precedens i zabrać się za porządkowanie ruchu na kolejnych ulicach - stwierdza Roszak i dodaje, że było wiele spotkań, na których analizowano miejsca najbardziej niebezpieczne. - Przekonałem wszystkich opornych i zarząd zaczął szukać pieniędzy na wykonanie progów. Dzisiaj mam świetną wiadomość. Kolejne progi zwalniające pojawią się na ulicach Ostródzkiej i Kobiałka!

W pierwszej kolejności "poduszki" zostaną zainstalowane w pięciu lokalizacjach: okolice skrzyżowania z ul. Współczesną, skrzyżowania z ul. Juranda ze Spychowa, okolice filii Szkoły Podstawowej nr 112, okolice Gimnazjum nr 164 i kościoła, przy skrzyżowania z ul. Hemara oraz w okolicy Zespołu Szkół przy ul. Kobiałka. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to montaż progów zostanie wykonany jeszcze we wrześniu.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Co z następnymi ulicami?

- Moim zdaniem czas na Skarbka z Gór. Zacząłem już o to zabiegać - mówi Roszak. - Ulica przecina osiedla Derby, czyli teren o najbardziej intensywnej zabudowie wielorodzinnej na wschodniej Białołęce. Wiele razy byłem tam świadkiem niebezpiecznych rajdów piratów drogowych. Zapewnienie bezpiecznego poruszania się pieszych i rowerzystów jest więc podstawową sprawą poza wszelką dyskusją. Uważam też, że tak szybko, jak to tylko będzie możliwe, należy zainstalować kolejne progi zwalniające - w rejonie skrzyżowania ulic Ostródzkiej i Zdziarskiej.

A Głębocka?

Uporządkowanie i uspokojenie ruchu na Głębockiej, drugiej najważniejszej ulicy wschodniej Białołęki, zostanie wykonane w latach 2015-2016, po kompleksowej przebudowie ulicy. W poszerzonym pasie drogowym zmieszczą się obustronne chodniki i ścieżka rowerowa. Światła sterujące ruchem staną przynajmniej w jednym miejscu - na skrzyżowaniu z ul. Lewandów. Bezpieczne przejścia dla pieszych z azylami i progami zwalniającymi będą standardowym rozwiązaniem na Głębockiej.

AS

 

Komentarze (23)

 Mieszkaniec1

01.09.2014 12:39

Ach te wybory w listopadzie...

# abc

01.09.2014 13:43

Chyba komuś mózg przegrzało w wakacje...
Zamiast szukać rozwiązań komunikacyjnych, umożliwiajacych wysodtanie się z tej części dzielnicy to robi suię wręcz odwrotnie - szuka sposobów na przyklokowanie wyjazdów i to na wszystkich ukicach wyjazdowych!!!
Skoro nic nie robicie, żeby wybudować TOG, inne drogi poza osiedlowe, linię tramwajową, czy metro, a ludzi wciąż przybywa, to chyba oczywiste, ze ruch na tych ulicach wspomniabnych w artykule, stale wzrasta, bo jak niby maja się ludzie wydostać???
Idąc wiec na łatwiznę, zaplanowano progi, przecież to będzie masakra i koszmar - czas dojazdu do TT wydłuży się o kilkadziesiąt minut, będa jeszcze większe korki, bo ruch spowolni..i takie oto są rządy naszych radnych.
Progi takie montuje si e na ulicach osiedlowych, a nie wylotowych (jedynych) z całej dzielnicy!
Jeśłi zalezy Wam na zapewnieniu bezpieczeństwa to zacznijcie budować drogi!!!

# pul3va

01.09.2014 14:00

No proszę, co to wybory robią z władzą i jej poglądami na temat progów. Od 10 lat słyszałem zawsze, że na Białołęce żadnych progów nie bedzie się montować, bo spowalniają ruch. A tu proszę, jaki wysyp.

REKLAMA

# SA_

01.09.2014 23:29

Na Głebockiej ponad 90 procent samochodów omija próg, nagle skręcając i przyśpieszając jadąc po zatoce przystanku .
Należy identyczny zrobić obok w zatoce dla autobusów. Inaczej kolejny "spryciarz", zimą, na łysych oponach, ktoś wpadnie na przystanek.

# cobra22

02.09.2014 09:51

To dobry pomysł.
Takie progi zwalniajace jazdę powinny być co 50 metrów.
Najlepsze są szpiczaste.
Takie trzeba stosować panie Roszak.

# Skarbek

02.09.2014 12:21

A ja proponuję całą ZB ogrodzić progami i zakupić helikoptery....

REKLAMA

# silko

02.09.2014 22:11

..... a na Skarbka z Gór mogą zapierniczać ile chcą... to iście osiedlowa uliczka...

# silko

02.09.2014 22:12

a na Skarbka z Gór mogą zapierniczać ile chcą... to iście osiedlowa uliczka...

# marco

04.09.2014 12:55

Fajnie ze te progi powstają. Niestety niektórzy kierowcy widza prosta i gnaja ile fabryka dala. Drodzy radni prosimy o przyjrzenie się sytuacji na ulicy kobialka przed mostem przy przedszkolu krasnoludki. Jest tam dość wzmożony ruch rodzicow. Samochody z gorki gnaja srodkiem jak na wyścigi i ciężko nawet przejść. Czy daloby rade tam zrobić przejście dla pieszych najlepiej z progami? Z góry dziękujemy.

 waldek_roszak

04.09.2014 13:29

#marco napisał(a) 04.09.2014 12:55
Fajnie ze te progi powstają. Niestety niektórzy kierowcy widza prosta i gnaja ile fabryka dala. Drodzy radni prosimy o przyjrzenie się sytuacji na ulicy kobialka przed mostem przy przedszkolu krasnoludki. Jest tam dość wzmożony ruch rodzicow. Samochody z gorki gnaja srodkiem jak na wyścigi i ciężko nawet przejść. Czy daloby rade tam zrobić przejście dla pieszych najlepiej z progami? Z góry dziękujemy.

Jest sporo takich miejsc, gdzie jest niebezpiecznie. Trzeba przygotować analizy i dokumentację do następnej serii instalowania progów.
Z pewnością trzeba wiec przyjrzeć się i temu miejscu.
Czy mógłbym prosić o podesłanie większej ilości informacji mailem?
waldek@roszak.eu
Pozdrowienia
Waldek Roszak
radny z Zielonej Białołęki
790-014066

# marco

04.09.2014 13:41

Dziekuje za reakcje. Wyslalem email. Pozdrawiam

# !Marek

05.09.2014 15:56

Berensona przy Skarbka, panie Roszak!

# Ńik

05.09.2014 22:33

Dostosowane do rozstawu kół autobusów, a czy karetek? One są chyba węższe?

# jak

08.09.2014 12:54

A co z chodnikiem wzdłuż ul. Mochtyńskiej. Przecież tam ani pieszy, ani rowerzysta nie może czuć się bezpieczny. Do przystanków autobusowych też nie ma jak dojść. A Mochtyńska to, dla wielu dzieci, droga do szkoły. A jeżeli mówimy o progach zwalniających to przydałyby się na Ostródzkiej na odcinku pomiędzy Zdziarską a mostkiem. Samochodziki mkną tam jak oszalałe.

# AGA2223

25.09.2014 18:55

Abc widać nie mieszkasz na tych "wylotowych" ulicach które jeszcze do niedawna były ulicami gruntowymi. Na Juranda Ostródzkiej nikt nie jedzie 50. z punktu widzenia drogi do szkoły dodam bezpiecznej drogi oraz niedzielnych spacerów z rodziną NIE INTERESUJE MNIE ILE KTOŚ JEDZIE DO PRACY

# dfhty

15.10.2014 12:31

mam lepszy pomysł , zamknijcie wszytkie ulice będzie najbezpieczniej. głupich nie sieją sami się rodzą. progi na ostórdzkiej to idiotyzm pierwszej wody, może jeszcze zróbmy progi na trasie toruńskiej będzie bezpieczniej

# abrakadabra

15.10.2014 13:31

Popieram dfhty.
Niestety, ale ten skrajny idiotyzm został wdrożony w życie - dziś już są progi na Ostródzkiej.
Ktoś chyba zapomniał, że tego typu obiekty lokalizuje sie na drogach osiedlowych o małym natężeniu ruchu, a nie na głównej drodze wylotowej z całej dzielnicy!!!

# Jacek

16.10.2014 13:17

Wczoraj nadziałem się na próg na Ostródzkiej. Mogliby go lepiej oznaczyć, po zmroku zauważyłem go dopiero w ostatniej chwili

# Taltos2

16.10.2014 14:11

Przelotowa/wylotówka to będzie TOG. Ostródzka to zwykła ulica dzielnicowa, ze szkołami, przedszkolami. Gdzie i tak obowiązuje 50... A w godzinach szczytu i tak sunie się w konwoju. Naprawdę, te nie progi są problemem, tylko brak TOG.

# Jacek

16.10.2014 14:40

Zgadzam się z przedmówcą
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2023
Wakacje wrzesień i październik 2023