REKLAMA

Białołęka

komunikacja »

 

Mały sukces na Kątach Grodziskich

  28 sierpnia 2014

alt='Mały sukces na Kątach Grodziskich'

A jednak można! Od 1 września autobusy kursujące ul. Kąty Grodziskie zatrzymają się na nowym przystanku "Spichrzowa", tuż obok przedszkola Niezapominajka.

REKLAMA

Nie znajdziemy jeszcze znaku i tabliczki z nazwą przystanku. O tym, że powstanie, świadczy piękny, szeroki peron autobusowy. Aby powstał, mieszkańcy pobliskiego osiedla, przy moim współudziale, użyczyli własną działkę.

Pierwszy raz o potrzebie przystanku dowiedziałam się kilka lat temu, kiedy jeszcze nie byłam radną. Prośba o wsparcie trafiła do Stowarzyszenia Moja Białołęka, a zgłosili ją rodzice dzieci z przedszkola Niezapominajka. To, co było trudno mi zrealizować jako społeczniczce, stało się możliwe przy wykorzystaniu narzędzi radnej i współpracy z mieszkańcami, gdyż poprawę bezpieczeństwa na ul. Kąty Grodziskie uczyniłam jednym ze swoich priorytetów.

Ulica ta w 2008 roku była wyjątkowo zaniedbana, nazywana przez samych mieszkańców "Koszmarem Grodziskim". Podobnie jak Głębocka, Białołęcka i Lewandów nie jest to droga zarządzana przez Białołękę, lecz pieczę nad nią sprawuje Zarząd Dróg Miejskich. Uważni czytelnicy być może pamiętają artykuły na jej temat, w których mieszkańcy skarżyli się na zły stan drogi, brak pobocza, oświetlenia do kilku osiedli, i bardzo trudne dojście do przystanku autobusowego z przeszkodą - słupem w skrajni drogi. Liczbę jeżdżących samochodów - jeszcze przed zasiedleniem osiedla Zielona Dolina - jedna z mieszkanek oszacowała na około sto na dziesięć minut. Dla mieszkańców kilku położonych blisko siebie osiedli przystanek położony w bezpośrednim sąsiedztwie stał się niezbędny.

Było nawet wzruszenie

Pierwszą barierą w budowie przystanku był brak porozumienia, na mocy którego Zarząd Transportu Miejskiego mógłby budować przystanki na drogach ZDM. Wielokrotnie w ciągu kilku miesięcy rozmawiając z przedstawicielami zarówno jednej, jak i drugiej instytucji pokazywałam, jak ważne jest podpisanie pomiędzy nimi porozumienia. Kiedy to się wreszcie udało, zielone światełko do budowania przez ZTM przystanków umożliwiło powstanie wielu inwestycji, także poza Białołęką.

Równolegle poza przystankiem zabiegałam z mieszkańcami o dodatkowe oświetlenie, aby poprawić bezpieczeństwo pieszych.

Po licznych prezentacjach w Zarządzie Dróg Miejskich, po spotkaniu z wiceprezydentem, publikacjach w mediach, wspólnych inicjatywach z mieszkańcami, ZDM zamontował dodatkowe oświetlenie na ulicy, w części gdzie były już zamontowane słupy - w pobliżu istniejącej zabudowy. Do dziś pamiętam, jak zobaczyłam samochód z podnośnikiem, a w nim ludzi montujących oprawy oświetleniowe. Po zmierzchu pojechałam wszystko obejrzeć. Tam gdzie wcześniej była ciemność, z daleka świeciło się jasne światło. Wzruszenie przy tym sukcesie jest być może nietypowe. Być może światło powinno się tam pojawić przy budowie osiedli. Jednak nie było go wcześniej, pomogłam ludziom i cieszyło mnie to, że miałam na to wpływ.

Poza oświetleniem, ZDM poprawił także pobocze, które zostało w części wzmocnione żwirem. Wykonano także modernizację fragmentów chodnika. Przyjęłam to jako pierwszy etap poprawiający bezpieczeństwo na chwilę obecną, ale będący także punktem wyjścia do dalszych starań o kompleksową budowę tej ulicy.

Zapraszamy na zakupy

Mieszkańcy użyczają swoją działkę

Powołując się na dobrą praktykę na Ruskowym Brodzie, gdzie sąsiedzi przy współudziale Stowarzyszenia Moja Białołęka porozumieli się i nieodpłatnie użyczyli po małym kawałku działki, tak aby można było wybudować chodnik, zaproponowałam wspólnocie osiedla, aby zrobili podobnie. Wiązało się to dla nich z dodatkowymi działaniami, ale skorzystali z rady i przekazali ZTM nieodpłatne prawo użytkowania w części nieruchomości potwierdzone notarialne. Jest to 60 metrów powierzchni peronu autobusowego o wymiarach ok. 20 x 3 m. Autobus jadący w kierunku ul. Berensona będzie mógł się tam zatrzymać. Gratuluję im skuteczności i determinacji.

REKLAMA

Przystanek z drugiej strony w kierunku ul. Zdziarskiej

ZTM wyraził gotowość wybudowania przystanku z drugiej strony ul. Kąty Grodziskie. Jednak jego próby dotarcia do sąsiadów spotkały się z brakiem odpowiedzi. Zapraszam mieszkańców ul. Kąty Grodziskie do poszukania lokalizacji na drugi przystanek. Może ktoś z Państwa, wzorem sąsiadów, chciałby nawiązać współpracę z ZTM? Zwiększy to nie tylko komfort miejsca zamieszkania. Warto pamiętać, że takie inwestycje sprawiają, że działki zyskują na atrakcyjności. O tym, że warto, przekonali się już mieszkańcy kilku ulic. Zapraszam do kontaktu osoby chętne: tel. 889-366-587, e-mail: kontakt@agnieszkaborowska.pl.

Agnieszka Borowska
radna dzielnicy Białołęka, prezes stowarzyszenia Moja Białołęka

 

REKLAMA

Komentarze (17)

# wyborca

28.08.2014 15:59

Nie popieram tej radnej, Roszak jest lepszy!!! Niech sie Pani lepiej zajmie ważnymi rzeczami - metrem!!!

# Ola

28.08.2014 16:00

Roszak to chociaż biega, ona na pewno NIE...

# Elżbieta

28.08.2014 16:14

A co to bieganie jest miernikiem bycia dobrym radnym?

REKLAMA

# Ze Spichrzowej

28.08.2014 16:58

A gdzie ten chodnik i żwir na poboczu? Z tego co wiem, mieszkańcy innych osiedli też gotowi są przekazać działki na chodnik. O latarniach w dalszym ciągu ulicy, gdzie powstają kolejne domy nikt nie wspomina. Na zakręcie, w ciemnych krzakach jest przystanek autobusowy. Czy jest jeszcze w ZB tak ciemna ulica o takim natężeniu ruchu? Nie, państwo radni.

# Jot

28.08.2014 17:00

Radna biega!

# czytelnik

28.08.2014 17:38

To ona zaczęła temat metra. Pisala w Echu o metrze jak mówiło sie tylko o tramwaju.

REKLAMA

# khfa

29.08.2014 08:28

Kampania wyborcza w pełnej krasie...

# mana

29.08.2014 11:11

Roszak obiecuje gruszki na wierzbie, a Borowska przynajmniej działa. I tyle w temacie. A stękacze i malkontenci są też na ZB.

# ostatnia taka kadencja

29.08.2014 14:10

Ja pie.....olę, po 5 latach walki miasto zbudowało na prywatnej ziemi mieszkańców 60m2 chodnika i zorganizowało tam przystanek! SUKCES!
Ludzie, czy wyście poszaleli???

REKLAMA

# Ze Spichrzowej

29.08.2014 15:44

No a za następne 5 lat natępne 60 m2 chodnika. Może jeszcze dorzucą jedną latarnię, a może dwie, bo to będzie 10lecie. Jesuu, jak się już cieszę.

# TamMasz

29.08.2014 18:04

Należy rychło zbudować obwodnicę Kątów Grodziskich dla ruchu tranzytowego
a ulica obecna powinna być miejscowym bezpiecznym deptakiem.

 waldek_roszak

30.08.2014 09:20

#TamMasz napisał(a) 29.08.2014 18:04
Należy rychło zbudować obwodnicę Kątów Grodziskich dla ruchu tranzytowego
a ulica obecna powinna być miejscowym bezpiecznym deptakiem.

Jedyną możliwością budowy tej obwodnicy jest etapowa realizacja ulicy w tzw. rezerwie terenu pod TOG.
Pisałem o tym w końcowej części tego artykułu:
http://tustolica.pl/trasa-olszynki-grochowskiej-mrzonka-czy-koniecznosc_60753
Pzdr
Waldek Roszak
radny z Zielonej Białołęki

REKLAMA

# TamMasz

30.08.2014 12:12

Panie Waldemarze.
Skoro wiadomo co ma być i jakim śladem iść (TOG to niewiadoma przyszłość), zachecam Pana do aktywnego działania (nie czczego gadania i nie pisania artykułów) w tym kierunku ku radości mieszkańców Kątów Grodziskich i innych zmotoryzowanych.
Do dzieła Panie Waldemarze i nie daj się Pan Panie Waldemarze tym razem uprzedzić przez Pana Wojciecha Tumasza.

# derbolex

30.08.2014 16:50

Jak czytam te mądrości ze szkolnych zeszytów pana Roszaka, to mi zajady ze śmiechu pękają. "Jedyną możliwością budowy tej obwodnicy jest etapowa realizacja ulicy". Brawo! Rozpracował pan tę inwestycję jak cholera. Jeszcze lepiej, jak pan napisze, że najpierw trzeba zrobić pierwszy etap w latach 2015-2017, drugi 2017-2020 i zamknąć trzecim etapem w 2024. I skwituje to wspaniałomyślnie: spójrzcie Państwo na mapę i etapowanie inwestycji. Jak widać już w 2024 jest szansa na zamkniecie tej inwestycji i pojechanie samochodem z os. Derby na Grochów i stamtąd do centrum. Inwestycja powinna być finansowana oczywiście z budżetu państwa, ponieważ będzie to droga krajowa w gestii GDDKiA.
hahaha, Panie Roszak, weź Pan już sięnie ośmieszaj.

# mieszkanieccc

27.05.2015 14:42

Błagam ! Apeluje o chodniki na całej długości KĄTÓW GRODZISKICH !!! Kilka miesięcy temu przejechałby mnie tam samochód :(

REKLAMA

# gość

27.05.2015 14:49

wg planów TOG i Trasa Północna nie powstaną przed 2042 r. nie przewiduje się tych inwestycji wcześniej, przynajmniej na obecna chwilę. a Kąty już dawno powinny przejść modernizację razem ze Zdziarską. Takie to nasze PO, że robi tylko u siebie pod oknami.

# Stąd

27.05.2015 14:53

Więcej o Kątach na wątku " autobusy wróciły na Głębocką" i Inicjatywa Mieszkańców Białołęki
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy