REKLAMA

Bielany

Jubileusz

 

Osiedle Ruda kończy 40 lat. Impreza na Kępie Potockiej

  16 września 2016

alt='Osiedle Ruda kończy 40 lat. Impreza na Kępie Potockiej'
źródło: SB-M "RUDA"

Osiedle Ruda rozciąga się między Trasą AK a Lasem Bielańskim, wzdłuż Wisły. Właśnie stuknęła mu czterdziestka.

REKLAMA

Czterdzieści lat minęło jak jeden dzień. Swoją drogą Stefan Karwowski z serialu mógłby naprawdę w połowie lat 70. osiedle Ruda budować...

Z okazji jubileuszu w sobotę 17 września odbędzie się w Parku Kępa Potocka uroczysty urodzinowy piknik. Wystąpi teatr dla dzieci Kultureska, w planie są gry i zabawy rodzinne, potańcówka na dechach, a na deser projekcja pod chmurką kultowej komedii Tadeusza Chmielewskiego "Nie lubię poniedziałku". W ramach niespodzianki imprezę odwiedzi nawet bielański słoń we własnej osobie... Atrakcje rozpoczną się od godz. 13.

Młyn, browar i wytwórnia pachnideł

Z okazji rocznicy warto przypomnieć pokrótce "biografię" jubilata. Osiedle powstało na terenie wsi, która nosiła nazwę Ruda. Czas założenia osady nie jest wprawdzie znany dokładnie, ale musiała istnieć już na początku XV wieku. Nazwa wiąże się z pokładami rud darniowych oraz oczywiście z rzeczką Rudawką. Budowano na niej młyny. Jeden z nich Rudny Młyn wspominany był już w kronice z 1412 roku. Osada od XVII wieku była częścią uposażenia klasztoru Kamedułów. Był tu też browar i słynna Karczma Gęsia.

Na początku XIX wieku Ruda miała charakter przemysłowy, skąd wywodzi się nazwa Ruda Fabryczna. Działał tu młyn, farbiarnia, wytwórnia pachnideł, kilka sporych manufaktur tkackich. Ruda weszła też w 1819 roku w skład Instytutu Agronomicznego założonego na terenie dawnego pałacyku Marii Kazimiery. Później dobra te zostały rozparcelowane i w większości wydzierżawione. Teren folwarku rudzkiego wraz ze stawem zakupił Karol Minter i przekształcił go w osadę letniskową, która stała się modna wśród mieszkańców stolicy jako Ruda Minterowska. Żywot letniska nie był zbyt długi, a pod koniec XIX wieku żyło tu zaledwie 34 stałych mieszkańców. Ruda stopniowo podupadała. Carskie władze osadzały w tym rejonie przestępców. Nieco bardziej na północ był jeszcze jeden folwark - Ruda Evansa - nazwana tak od nazwiska Anglika, który miał w Warszawie odlewnię.

Zapraszamy na zakupy

Ogromny park pozostał w planach

Większą część gruntów obu prywatnych folwarków w 1916 roku przejęło miasto. Zaprojektowano nową sieć ulic i ogromny liczący 130 hektarów park. Do 1939 roku większość ulic została wytyczona i częściowo zabudowana. Rozwój kolonii przerwała wojna. Podczas powstania Ruda została w dużej części zniszczona. Po wojnie zaś teren przez długie lata pozostawał niezagospodarowany. Obowiązywał tu zakaz wznoszenia nowych budynków, bowiem władze zamierzały zrealizować dawny projekt stworzenia tu ogromnego parku. Do urzeczywistnienia tego pomysłu nigdy nie doszło.

Do dziś stara sieć uliczna przetrwała szczątkowo jedynie w zachodniej części kolonii, istnieje tu jeszcze również stara zabudowa Rudy złożona z parterowych domków i jedno lub dwupiętrowych kamienic. Natomiast część wschodnią niemal w całości zajęło w latach 70. świętujące właśnie 40-lecie osiedle Ruda zbudowane z wielkopłytowych bloków według projektu Zdzisława Łuszczyńskiego. Część bloków liczy sobie po 20 pięter, co czyni je jednymi z najwyższych stołecznych bloków z czasów PRL-u. Na wschód od ul. Klaudyny została zniszczona większa część dawnej siatki ulic i zabudowy. Z tamtych czasów zachowało się jedynie szczątkowo kilka budynków - siedziba administracji Spółdzielni "Ruda" oraz pustostany na parkingach w środkowej części osiedla.

REKLAMA

Co dalej?

40-lat minęło i co dalej? Wypadałoby się przygotować na drugie tyle. Ale na osiedlu przydałyby się zmiany i solidny lifting. Bloki, jak bloki - ładne nie są, ale mogłyby być mniej szaro-bure, mniej przytłaczać swoim ogromem. Potrzebny jest remont chodników, podwórek, z których część straszy. Powoli coś tam się zmienia, bowiem jeszcze dziesięć lat temu osiedle wyglądało naprawdę koszmarnie. Wciąż jednak sporo jest do zrobienia. Czego jubilatowi i jego mieszkańcom życzę.

(wk)

 

REKLAMA

Komentarze (4)

# Grzybek jadowity

17.09.2016 21:45

Panie redaktorze zanim napisze pan jakiś artykuł na temat osiedla Ruda proponuję tutaj przyjechać i zobaczyć na żywo jak osiedle wygląda.Nie dosyć że zamieszcza pan stare zdjęcia chyba mające z 10 lat to jeszcze pisze pan nieprawdę.Osiedle bardzo się zmieniło na korzyść zrobiono mnóstwo remontów na terenie ale to trzeba zobaczyć popytać mieszkańców a nie powielać wiadomości z przeszłości kiedy prezesi nie mieli żadnego pomysłu na to osiedle a wręcz nawet szkodzili.Dopiero obecny prezes prawidłowo dba o kondycję spółdzielni i naszego osiedla. Oczywiście nie wszystkim się to podoba że panuje teraz porządek.Ale trudno wszystkim dogodzić.

# lok

29.12.2017 02:16

Niestety obecny prezes to wielkie nieporozumienie !!!!!! Osiedle nadal jest zaniedbane. Prowadzona jest
kuriozalna termomodernizacja. Wiele budynków ma ocieplone tylko jedną ścianę. Kolejna ściana po ok.
8 latach. Dzięki temu zawsze jest gdzieś rozgrzebany plac budowy. Osiedle jest brudne!!!!!!!!
Zieleń zaniedbana. Trawniki koszmarnie obsrane . Powstaje coraz więcej blaszanych bud handlowych
jak w czasach PRL -u. Spółdzielnia mieszkaniowa zatrudniająca armię niekompetentnych pracowników,
niegrzecznych wobec interesantów ale zarabiajacych powyżej średniej. A na czele tego " interesu"
równie niekompetentny, psychopatyczny prezes z wynagrodzeniem co najmniej wojewody lub premiera.
Typowy przykład sp. mieszkaniowej - reliktu przeszłości, gdzie mieszkańcy nie mają głosu i nie powinni
się interesować a tylko płacić. Komentarz powyżej pewnie tego "udanego" prezesa lub jego totumfackiego, który ciegnie kasę ze spółdzielców. Tak fatalnie nie było NIGDY.

# tutor

09.03.2018 23:35

Ile mieszkancy wplacaja na fundusz remontowy, za tyle maja remonty. Ocieplic kompleksowo, prosze bardzo. Rocznie na fundusz remontowy budynek 15 pietrowy wplaca ok. 240 tys.zl, a calosc ocieplenia elewacji to wydatek rzędu ponad 2 milionów. Kto ma zafundowac te brakujace 1 750 tys. na ocieplenie kednym rzutem? Na kredyty nigdy nie bylo zgody ani wiekszosci ieszkańcow, ani najwyzszego orgamu spoldzielni, czyli Zebrania Przedstawicieli wszystkich budynków. Pisac bzdury i oczerniac potrafi kazdy osioł, ale sprawdzic to juz mu sie nie chce.

REKLAMA

# MoczKAŁowski

10.03.2018 07:54

Ruda wygląda jak białoruskie osiedle lat 90'tych
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024