"Oratorium Jakubowe" tym razem zabrzmi w Płudach
5 września 2018
Przypadający w tym roku jubileusz 500-lecia wzniesienia gotyckiego kościoła św. Jakuba na Tarchominie zaowocował również specjalnym utworem muzycznym napisanym z tej okazji. Czerwcowe prawykonanie "Oratorium Jakubowego" na chór mieszany, dzieci, solistów, organy i kwartet smyczkowy zostało przyjęte owacjami na stojąco. Kolejna okazja do wysłuchania utworu już w najbliższą niedzielę 9 września o godz. 19. Tym razem w neogotyckim kościele przy ulicy Klasyków 21.
- Miejsce nie jest przypadkowe - wyjaśnia Bartłomiej Włodkowski z Fundacji Ave. - Płudowska świątynia z 1913 roku była filią tarchomińskiej parafii i powstała jako architektoniczne nawiązanie do kościoła-matki. Wiąże się z nią również dynamiczny rozwój tych terenów, związany z odzyskaniem niepodległości.
Oryginalny gotyk, najstarsze organy, srebrny koń i tajemnica krypty
W 1890 roku w "Gazecie Świątecznej" opublikowano list mieszkańca wsi Tarchomin, oddalonej 10 wiorst od Warszawy. Tak pisał: "Tarchomin nasz leży w bardzo pięknéj miejscowości nad samą Wisłą. Jadąc ku wsi Jabłonnie szosą kowieńską dojeżdża się do wsi Świdrów, a przejechawszy ją, zjeżdżamy na lewo z szosy i jeszcze mamy 2 wiorsty drogi piaszczystéj. W Tarchominie jest dość dawna świątynia Pańska, pobudowana w roku 1516-tym przez biskupa płockiego i przerobiona przez właścicieli Tarchomina, hrabiów Ossolińskich. Patronem naszéj świątyni i parafji jest święty Jakób apostoł, którego uroczystość obchodzimy w dniu 25 lipca. Kościół nasz nie jest bardzo wielki, może jednak pomieścić przeszło dwa tysiące ludzi. Jest on murowany, z jedną niewysoką wieżyczką, w której się mieści sygnaturka" (pisownia oryginalna - przyp. BW).
Dlatego chcieliśmy, żeby "Oratorium" zabrzmiało i tutaj.
Utwór powstał z inicjatywy Fundacji Ave i radnego Piotra Oracza. Autorem muzyki jest Jerzy Cembrzyński, instrumentalista i kompozytor, związany z Filharmonią Narodową, słowa napisała poetka Aldona Kraus.
- To muzyczna modlitwa, która prowadzi nas od grobu świętego Jakuba w Santiago de Compostela poprzez średniowieczne szlaki pielgrzymkowe aż naTarchomin - dodaje Włodkowski. - Atutem utworu jest jego różnorodność. Oprócz partii solowych i chóralnych nie zabraknie też "Kantyczki" w klimatach ludowych, przywołującej na myśl dawne jakubowe odpusty, czy "Piosenki tarchomińskiej dzieciarni", w której najmłodsi podziękują za "nasz kościół już pięćsetletni", ale i "za domy, bloki, parki, ogrody". Całość wieńczy monumentalna "Pieśń dziękczynienia".
Kompozycję wykonają znakomici artyści. Partie solowe zaśpiewają Agnieszka Kozłowska z Polskiej Opery Królewskiej, świetna sopranistka, występująca na wielu zagranicznych scenach operowych oraz Jerzy Sznajder, baryton przez lata związany z Teatrem Wielkim, laureat I nagrody na Konkursie im. Mieczysława Fogga. Utwór dziecięcy zaprezentują z kolei mali soliści z Białołęki - Ewa Bogucka i Adam Sobko. Wtórować im będą instrumentaliści Lucjan Szaliński-Bałwas - I skrzypce, Anna Ceglińska - II skrzypce, Karolina Matyas - altówka, Justyna Meliszek - wiolonczela i Maksym Rzemiński - organy oraz wielokrotnie nagradzane chóry - mieszany Ave, działający przy Fundacji Ave i Parafii Narodzenia NMP w Płudach, studencki Camerata Varsovia oraz męski Oktawian. Dyrygować będzie Barbara Hijewska. O historii świątyni opowie Bartłomiej Włodkowski.
Przed "Oratorium" męska grupa "Jerycho" pod kierunkiem Bartosza Izbickiego - najlepszy polski zespół specjalizujący się w muzyce dawnej i odtwarzający techniki wykonawcze sprzed kilkuset lat - wykona kilka średniowiecznych utworów jakubowych ze słynnej księgi "Codex Calixtinus". To XII-wieczny przewodnik do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela, zawierający szereg porad praktycznych dla ówczesnych pielgrzymów dotyczących na przykład noclegów, ale także opisujący cuda św. Jakuba, szereg modlitw, w tym pierwsze wielogłosowe śpiewy średniowieczne.
- Nasza propozycja nawiązuje również do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości - uzupełnia prezes Fundacji Ave. - Jakubowy kościół odegrał znaczącą rolę w 1918 roku. To właśnie tutaj, z udziałem aktywnych i zaangażowanych społecznie obywateli Białołęki oraz miejscowego proboszcza powołano do życia Straż Obywatelską, która organizowała życie pod koniec I wojny światowej i była pierwszym lokalnym samorządem. Wspomagała poszkodowanych, zorganizowała ochronkę dla sierot, dbała o porządek. To właśnie działaczom Straży Obywatelskiej dedykujemy "Oratorium".
Bezpłatne wejściówki na koncert są dostępne w zakrystii kościoła przy ul. Klasyków 21, można też je rezerwować mailowo avetki@wp.pl lub telefonicznie: 608-178-447.
(red)
.