REKLAMA

Bielany

środowisko »

 

Oligocenki niepotrzebne, dobra jest kranówka

  6 lipca 2012

alt='Oligocenki niepotrzebne, dobra jest kranówka'

Dziesięć lat temu, podczas oddawania do użytku ujęcia wody oligoceńskiej przy Kochanowskiego, władze dzielnicy zapowiadały, że niebawem identyczny punkt zacznie działać w parku Aspekt na Chomiczówce. - Śledząc ciągłe perypetie studni przy Lindego 20 myślę, że takiego ujęcia już się chyba nie doczekamy - pisze do "Echa" pan Radosław z wieżowca przy ul. Conrada.

REKLAMA

Alternatywne ujęcia wody przy Bogusławskiego i Broniewskiego nie cieszą się dobrą sławą. W ich okolicy często wałęsają się bowiem bezdomni, którzy wyciągają od ludzi idących z baniakami na wodę "złotówkę na piwo". Z kolei ujęcia przy Wolumenie i Kochanowskiego są zdecydowanie za daleko dla sympatyków oligocenki z Chomiczówki. - Na terenie dzielnicy przez ostatnie 10 lat nie przybył ani jeden nowy taki obiekt użyteczności publicznej - podkreśla czytelnik.

Przecież można pić z kranu

Urzędnicy pytają, po co jednak kolejny milion złotych z budżetu dzielnicy na budowę kolejnego ujęcia wody oligoceńskiej, skoro woda dostarczana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji nadaje się do picia? - Badania jakości wody na wyjściach tj. wody przed wtłoczeniem do sieci miejskiej i badania jakości wody w sieci miejskiej wykonywane są zgodnie ze wskaźnikami uzgodnionymi z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym - zapewnia Marzena Wojewódzka z biura prasowego MPWiK. Czy to oznacza, że wodę można pić prosto z kranu? Można, ale pod warunkiem, że na naszym osiedlu zmodernizowano wodociąg, a system instalacji wewnętrznej w naszych domach jest w stosunkowo dobrym stanie. - Nasza sieć wodociągowa jest na bieżąco monitorowana oraz czyszczona przez służby eksploatacyjne. Należy przy tym zaznaczyć, że na jakość wody w kranie ma duży wpływ stan instalacji wewnętrznej w domach, za którą odpowiada już administrator lub właściciel budynku - przypomina MPWiK.

Zapraszamy na zakupy

Nowych oligocenek nie będzie

Również włodarze dzielnicy podkreślają, że budowa nowych ujęć oligoceńskich jest nie tylko bardzo kosztową inwestycją, ale też zbędną.

Oligocenki należy dziś traktować jako rezerwę wody pitnej dla przyszłych pokoleń - uważa rzecznik Bielan.
- Koszt utrzymania ujęć wody oligoceńskiej (tj. koszty pracy konserwatora ujęcia, remonty, usuwanie skutków wandalizmu, wymiana aparatury, opłaty za zużyty prąd itp.) są bardzo wysokie i rosną w dalszym ciągu, chociażby z powodu zaostrzania się norm dla wody pitnej, przy jednoczesnym pogarszaniu się parametrów wody surowej - spowodowanym nadmierną, często niekontrolowaną eksploatacją ujęcia - mówi Tadeusz Olechowski, rzecznik urzędu dzielnicy Bielany. - To z kolei wymaga instalowania coraz bardziej skomplikowanej aparatury uzdatniającej wodę przed skierowaniem jej do kranów czerpalnych - dodaje. - Owszem, jeszcze jakieś 12 lat temu woda dostarczana przez warszawskie MPWiK, szczególnie pod względem smakowo-zapachowym, budziła wiele zastrzeżeń. Działo się tak na skutek przestarzałej formuły uzdatniania wody oraz skorodowanych rdzą rur, łączących arterie wodociągowe z instalacjami lokalnymi, doprowadzającymi wodę do mieszkań. Choć już wtedy pod względem zdrowotnym spełniała wymogi unijne - tłumaczy Tadeusz Olechowski. Jednak obecnie zdaniem urzędników woda dostarczana wodociągami miejskimi jest bez zarzutu. - Dlatego dziś nie mamy żadnego logicznego powodu, żeby udostępniać mieszkańcom kolejne ujęcia wody oligoceńskiej - mówi Olechowski. - Ten oligoceński poziom należy dziś traktować jako rezerwę wody pitnej dla przyszłych pokoleń - dodaje.

REKLAMA

Lindego 20 zlikwidowana

Zdaniem urzędników woda oligoceńska, wbrew temu co sądzą o jej jakości przywiązani do niej miłośnicy, nazywający ogólnodostępne punkty czerpania wody zdrojami lub źródełkami, wymaga wielu, coraz bardziej kosztownych zabiegów uzdatniających. - Z tego właśnie powodu nie został ponownie uruchomiony punkt przy ul. Lindego 20 i została podjęta decyzja o jego całkowitym zamknięciu - informuje Olechowski. Jednocześnie zapewnia, że działające na Bielanach ujęcia będą utrzymywane, chociażby ze względu na przyzwyczajenia mieszkańców.

W tym roku na konserwację istniejących ujęć wody oligoceńskiej Bielany zarezerwowały 40 tys. zł.

Anna Przerwa

 

REKLAMA

Komentarze (4)

# aaa

06.07.2012 14:25

Super jest na Bielanach- na sprzątanie: nie ma pieniędzy, na dbanie o zieleń: nie ma pieniędzy i na oligocenkę też (woda z kranu jest najgorszą jaką w życiu piłam - ochydztwo).

# lonia

06.07.2012 16:45

Oj biedny taki człek na zdrowiu, co nie potrafi odróżnić wody oligoceńskiej od kranówki.

# qbann

13.07.2012 10:22

Dokładnie. Ja bez trudu rozpoznaję kranówę od oligocenki. Przecież ilość chloru jaka jest w kranówie, aż piecze w język...! Ktoś, kto twierdzi, że to kwestia instalacji w budynku, mocno mija się z prawdą. Jednak sprawa jest prosta, nie głosować na tych radnych, którzy oszczędzają na naszym zdrowiu...

REKLAMA

# Oko

31.08.2013 21:24

Z tą kranówką to lewacki bełkot, podobny do innych.
Nie pij oligoceńskiej, przecież "aż" 8% jej zużycia w Wawie to oligocenki (pozostałe to wykorzystanie m.in. fabryczne np. przemysł farmaceutyczny). Przecież woda z Wisły jest lepsza, nic tam do tej rzeki nie spływa, jest krystalicznie czysta, a gadanie o syfach z fabryk i spływających nawozach z pól to kontrerewolucyjna paplanina rozgłaszana przez element antysocjalistyczny. I tylko wam się wydaje, że czuć chlor. A najlepiej przestańcie w ogóle pić wodę, wtedy planeta pozostanie czysta dla .. być może przyszłych pokoleń... jeśli przeżyjecie.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA