Liceum Pułaskiego przejdzie do historii
9 lipca 2012
W lutym tego roku rada Warszawy podjęła uchwałę w sprawie zamiaru likwidacji z dniem 31 sierpnia 2014 roku LXXIV Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Pułaskiego, wchodzącego w skład Zespołu Szkół nr 110 przy ul. Wrzeciono 24. Dotąd jednak decyzji o likwidacji placówki nie podpisano. Czy to oznacza szansę na utrzymanie szkoły?
Niepopularna szkoła?
W zeszłym roku liceum obchodziło 20-lecie swego istnienia. Niestety, dane statystyczne są nieubłagane. Cztery lata temu w 11 oddziałach uczyło się tu 275 osób, rok później już 226 uczniów - w dziewięciu klasach. Poprzedni rok szkolny to już tylko sześć oddziałów i 135 osób, zaś obecnie w liceum funkcjonują tylko cztery oddziały dla 122 wychowanków. Radni podkreślają, że podejmowane przez dyrektora szkoły działania związane z rozszerzeniem oferty edukacyjnej nie przynoszą pożądanych efektów i że w związku z niżem demograficznym należy się spodziewać jeszcze mniejszego naboru.
Nic się nie stało...
W opinii radnych miasta likwidacja liceum nie wpłynie negatywnie na organizację sieci szkół ponadgimnazjalnych, gdyż na Bielanach funkcjonuje osiem liceów ogólnokształcących, które dysponują wolnymi miejscami. Wszyscy uczniowie, którzy rozpoczęli naukę w liceum Pułaskiego, będą mogli ją kontynuować do ukończenia szkoły, tj. do 2014 r. Jego likwidacja wiązać się będzie z rozwiązaniem Zespołu Szkół nr 110 przy ul. Wrzeciono 24. Budynek zostanie przekazany na potrzeby Gimnazjum nr 75 z Oddziałami Integracyjnymi im. Aleksandra Fredry oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 10. Wszystkim pracownikom zostaną wypłacone odprawy, które ogółem wyniosą prawie 170 tys. zł. Tylko w tym roku pracę straci pięciu nauczycieli oraz dwóch pracowników administracji.
Anna Przerwa