REKLAMA

Wola

inwestycje »

 

Ogrodowa będzie jak nowa

  12 czerwca 2012

alt='Ogrodowa będzie jak nowa'

W zeszłym roku w ramach programu rewitalizacji udało się odrestaurować podwórza na Wawelberga oraz przebudować ulicę Chłodną. Teraz dawny blask mają szansę odzyskać zabytkowe kamienice przy ul. Ogrodowej 39/41 i Ogrodowej 26A. Koszt inwestycji wyniesie prawie 2 mln zł.

REKLAMA

Wolskie zasoby komunalne starzeją się. W 2011 roku Zakład Gospodarowania Nieruchomościami Wola wykwaterował najemców mieszkań komunalnych z 33 budynków. W trakcie opuszczania lokali są mieszkańcy kolejnych 22 budynków. Większość tych budowli nie może być dłużej zasiedlana ze względu na bardzo zły stan techniczny. Na 531 budynków zarządzanych przez ZGN Wola, 189 to stare przedwojenne kamienice z lat 1901-1939, zaś 251 to budynki z okresu PRL, powstałe w latach 1945-1970. Niestety, wskutek wieloletnich zaniedbań wiele wolskich obiektów zabytkowych, stanowiących przecież dziedzictwo stolicy, niszczeje. Władze Woli próbują ratować zabytkowe czynszówki przed kompletną degradacją a pomóc ma w tym program rewitalizacji zabytkowych terenów poprzemysłowych, na których powstawały robotnicze osiedla.

Tylko Ogrodowa

Pierwszy obszar objęty programem obejmuje historyczne centrum dzielnicy z XIX wieku. Jest to teren tzw. Starej Woli - z jednej strony najbardziej reprezentacyjny, skupiający życie kulturalne dzielnicy, z drugiej najbardziej kontrastowy - wśród zniszczonych zabytków powstają kolejne nowe mieszkania i biurowce. Obszar ten wyznaczają ulice: Okopowa - rondo Radosława - al. Jana Pawła II - Al. Jerozolimskie - Towarowa - Prosta - Karolkowa - Anielewicza - Okopowa. Drugi obszar obejmuje historyczny teren poprzemysłowy wraz z osiedlem Wawelbergów z początku XX wieku, gdzie również wśród historycznej, poprzemysłowej zabudowy piętrzą się nowoczesne biura i apartamentowce.

Ulica Ogrodowa została wytyczona w 1765 r.
To teren ulic wzdłuż Klonowicza, Kasprzaka, Bema i Ludwiki. Większość z tych terenów przeszło już rewitalizację, jak np. kamienice przy ul. Ludwiki czy podwórka na terenie Kolonii Wawelberga. Dzięki programowi obszary te stają się bardziej przyjazne mieszkańcom, nic więc dziwnego, że również wspólnoty mieszkaniowe starają się o zakwalifikowanie swoich zasobów do rewitalizacji. Spośród 10 zgłoszonych przez wspólnoty mieszkaniowe projektów rewitalizacji zabytkowych kamienic (Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa "Wolska Żelazna Brama", Okopowa 16, Chłodna 20, Elektoralna 24, Elektoralna 28, Ogrodowa 26a, Sienna 55, Waliców 17, Anielewicza 24a i Złota 26) wolscy radni zdecydowali o kompleksowej odnowie budynków przy ul. Ogrodowej 26A oraz Ogrodowej 39/41.

Wstąp do księgarni

Trochę historii

Ulica Ogrodowa została wytyczona w 1765 r. Biegła wśród ogrodów, którym zawdzięcza swą nazwę. Po 1870 r. została zabudowana kamienicami, w których mieszkali głównie Żydzi handlujący na Kercelaku. Do dziś zachowały się tu nieliczne kamienice z początku XX wieku. Ich przykład stanowią właśnie budynki przy ul. Ogrodowej 26A i 39/41, które zostaną niebawem zrewitalizowane. Nieruchomość przy ul. Ogrodowej 39/41 została wybudowana w latach 1928-1930 przez Towarzystwo "Dom Ludowy". Mieściła się tu siedziba PPS Frakcja Rewolucyjna. Na fasadzie budynku do dziś można oglądać tablice pamiątkowe z lat 30. XX w., na których widnieją odlewy mosiężnych płaskorzeźb z popiersiami S. Żeromskiego, W. Jodko-Narkiewicza, M. Sulkiewicza, S. Okrzei i J. Montwiłł-Mireckiego. Z kolei w kamienicy przy ul. Ogrodowej 26A w latach 1941-1942 mieszkał Józef Lewartowski (1895-1942), a właściwie Aron Finkelstein - polski polityk komunistyczny i działacz społeczny pochodzenia żydowskiego, współtwórca i przywódca Bloku Antyfaszystowskiego w getcie warszawskim. Zginął z rąk gestapowców na terenie getta, o czym przypomina istniejąca na budynku tablica pamiątkowa.

REKLAMA

Co czeka Ogrodową?

Inwestycja obejmie głównie remonty budynków wraz z otoczeniem oraz wymianę instalacji. - My, jako dzielnica, jesteśmy tu jedynie pośrednikiem pomiędzy wnioskodawcami, czyli wspólnotą, a sejmikiem województwa mazowieckiego, który jest dysponentem funduszy unijnych - przypomina Monika Beuth-Lutyk, rzeczniczka urzędu dzielnicy Wola. Niestety, realizacja tego ambitnego przedsięwzięcia to raczej odległa perspektywa. - Obecnie nie ma pieniędzy na realizację tego typu projektów. Podobno nie są one teraz finansowane. Program jest aktualizowany, ale umieszczone w nim projekty czekają na możliwość pozyskania funduszy - kwituje rzeczniczka.

Anna Przerwa

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025