REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Bemowo

oświata

 

Nowy kierunek studiów na WAT. Współczesne zagrożenia tego wymagają

  24 stycznia 2023

Nowy kierunek studiów na WAT. Współczesne zagrożenia tego wymagają
źródło: WAT

Wychodząc naprzeciw zagrożeniom związanym z wojną rosyjsko-ukraińską czy stanem epidemii covid-19 Wydział Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie otwiera studia podyplomowe z ochrony i obrony ludności wobec współczesnych zagrożeń.

REKLAMA

"Ostatnie lata pokazały, że idea tzw. końca historii i pokojowej ewolucji zglobalizowanego świata w XXI wieku stanęła pod mocnym znakiem zapytania. Współczesna codzienność to nadciągający kryzys klimatyczny, postpandemiczny świat i pełnowymiarowa wojna na Ukrainie z intensywnością, jakiej nie pamiętamy od II wojny światowej. Nowy ranking "Perspektyw". Duże zaskoczenie na Bemowie Nowy ranking "Perspektyw". Duże zaskoczenie na Bemowie
W najnowszym rankingu warszawskich liceów przygotowanym przez miesięcznik "Perspektywy" bardzo dobrze wypadło Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne, reklamowane jako "cyberliceum" pod patronatem Wojskowej Akademii Technicznej. Z kolei LXXVIII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej spadło poza pierwszą setkę.
W tej nowej codzienności zagadnienia dotyczące ochrony ludności powinny być traktowane priorytetowo, aby przygotować się do obrony życia ludzkiego w warunkach potencjalnych konfliktów, katastrof i zagrożeń niemilitarnych" - pisze WAT.

Nowe studia na WAT

Celem studiów jest przekazanie niezbędnej wiedzy i umiejętności z zakresu m.in. zarządzania kryzysowego, samoobrony ludności, prowadzenia działań ratowniczych, systemów ratowniczych, cyberbezpieczeństwa oraz ewakuacji. Dr hab. Aleksandra Skrabacz wyjaśnia, że nowy kierunek studiów jest odpowiedzią na nowe wyzwania dotyczące bezpieczeństwa Polski.

- Uruchomienie studiów podyplomowych z zakresu ochrony i obrony ludności wobec współczesnych zagrożeń ma na celu powiększenie kompetencji w zakresie ochrony ludności nie tylko urzędników państwowych, ale także kadry przedsiębiorstw państwowych i komercyjnych realizujących zadania ochronne i obronne. W każdym konflikcie ludność cierpi najbardziej, dlatego musimy potrafić ją chronić - tłumaczy dr hab. Skrabacz.

REKLAMA

Studia z ochrony ludności

W programie studiów przewidziano zarówno zajęcia w salach Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania, jak również zajęcia praktyczne w centrum powiadamiania ratunkowego czy dyspozytorni medycznej. Pozwoli to na weryfikację wiedzy teoretycznej, zdobycie nowych doświadczeń oraz zapoznanie się z dobrymi praktykami stosowanymi w instytucjach odpowiedzialnych za ochronę ludności. Dodatkowym atutem oferowanym w ramach studiów jest uzyskanie certyfikatu z zakresu pierwszej pomocy w stanach zagrożenia życia, wystawionego przez specjalistyczny podmiot ratowniczy.

- Wartościowe studia powinny kłaść nacisk na połączenie wiedzy teoretycznej z praktyką, dlatego treści programowe studiów zostały dostosowane do współczesnych wyzwań w zakresie organizacji systemu ochrony ludności w Polsce, z uwzględnieniem uwarunkowań międzynarodowych i krajowych. Zajęcia będą prowadzone przez doświadczonych nauczycieli akademickich oraz specjalistów z instytucji zajmujących się profesjonalnie ochroną ludności, jak Komenda Głównej Państwowej Straży Pożarnej, Ministerstwo Obrony Narodowej czy Ministerstwo Kultury - wyjaśnia dr hab. Skrabacz.

(jok)

.
 

Polecamy

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA