Wisłą przez miasto w rocznicę powstania
31 lipca 2024
Po raz dziewiętnasty 1, 3 i 4 sierpnia 2024 odbędą się na warszawskim odcinku Wisły powstańcze spływy kajakowe "Wisłą przez Miasto Nieujarzmione" dla uczczenia rocznicy powstania warszawskiego i jego bohaterów, połączone z poznawaniem powstańczych historii, paradą kajaków w godzinie W, z transparentami "Pamiętamy", koncertem powstańczych piosenek na brzegu rzeki i wyścigiem kajaków o Kotwicę Powstania 44 roku.
Chociaż na pierwszy rzut oka zestawienie powstania warszawskiego, Wisły i kajaków wygląda dość osobliwie, jeśli nie kuriozalnie, to trzeba wiedzieć, że Wisła i powstanie 44 roku ściśle się ze sobą łączą: w sierpniu i wrześniu 1944 rzeka stanowiła linię dramatycznego podziału i pochłonęła wiele ludzkich istnień. Tuż po godzinie W hitlerowcy zamknęli wszystkie mosty i pilnie patrolowali brzegi rzeki. Tymczasem polskie oddziały partyzanckie z prawego brzegu próbowały przedostać się przez wodę pod ogniem kul na pomoc walczącej stolicy, a kiedy powstanie dogorywało, dowódcy wysyłali emisariuszy, aby wpław przeprawiali się na prawy brzeg i prosili czerwonoarmistów o pomoc.
Teatr, kino, wydarzenia. Mnóstwo atrakcji na Pradze
Lato Konesera już na stałe wpisało się w kalendarz najlepszych wydarzeń w Warszawie. Spektakle plenerowe Teatru Polonia i Och-Teatru, kino na świeżym powietrzu, spotkania z aktorami najnowszej odsłony "Akademii Pana Kleksa" i mnóstwo atrakcji dla dzieci i dorosłych, a zdecydowana większość z nich jest bezpłatna. Start już pod koniec czerwca!
Spektakularna przeprawa przez Wisłę
W okresie powstania wokół warszawskiej Wisły miało miejsce wiele wydarzeń. Tylko w sierpniu z podwarszawskiego wówczas Wawra na Siekierki przedostało się w nocnych dramatycznych przeprawach, z narażeniem życia, ponad 260 partyzantów, w tym 40 kobiet. Najbardziej spektakularna przeprawa miała miejsce 6 września 1944 roku na Kępie Tarchomińskiej, gdzie 200 żołnierzy pomimo zniszczenia wszystkich łódek przez Niemców, pokonało rzekę brodem.
Spływ kajakowy Wisłą
- W tym roku nowością będzie też wyprawa kajakowo-rowerowa - mówi Bartłomiej Włodkowski z Fundacji Ave, organizującej przedsięwzięcie. - Najpierw uczestnicy przejadą z Kępy Tarchomińskiej na Czerniaków, poznając dzieje wiślanych przepraw 1944 roku, a następnie popłyną kajakami.
Kajakiem i rowerem przez Warszawę
Ze względu na odpowiednie zabezpieczenie wypraw może wziąć w nich udział każdy, niezależnie od doświadczenia wodniackiego i kajakowego. 1 i 4 sierpnia wyprawy rozpoczną się na Przystani Warszawa w Porcie Czerniakowskim (poniżej publikujemy mapę). Tam uczestnicy spotkają się z powstańcami i zaśpiewają piosenki powstańcze pod egidą zespołu muzycznego. Następnie wypłyną na Wisłę i uformują paradę. W godzinie W, na wysokości Starówki, przepłyną z transparentami i flagami "Pamiętamy", a następnie wezmą udział w Wyścigu o Kotwicę 44 roku. Z kolei 3 sierpnia wyprawa rozpocznie się na rowerach przed ratuszem dzielnicy Białołęka.
Za kajakowe spływy powstańcze Fundacja Ave otrzymała Nagrodę Przyjaznego Brzegu.
Zapisy i szczegóły: fundacjaave.pl
WB
.