Nowe przedszkole z zerowym czesnym. Trwają zapisy do "Ołówkowej Krainy"
19 sierpnia 2016
"Ołówkowa Kraina" dołączy do powiększającej się grupy warszawskich placówek przedszkolnych działających na prawach placówki publicznej, w których opieka nad dzieckiem kosztuje rodziców dokładnie tyle, ile zapłaciliby w przedszkolu samorządowym. O tym, co w praktyce oznacza obecnie hasło "dobre przedszkole" i czego należy wymagać od jego kadry, rozmawiamy z Joanną Kamieniecką, dyrektorem "Ołówkowej Krainy".
- W poszukiwaniu optymalnej formuły edukacji przedszkolnej, teoretycy i praktycy wciąż proponują coś nowego. Jak w gąszczu tych propozycji rozpoznać to, co wartościowe i dobre dla naszego dziecka? Więcej informacji i zapisy pod numerem telefonu: 507-084-652.
- Przedszkole powinno być wstępem do świata edukacji, dokonującym się w bezpiecznym i inspirującym dla dziecka otoczeniu. Przecież wszystko zaczyna się w przedszkolu. Dziecko zdobywa kompetencje, które warunkują dobry start w szkole i relacje z ludźmi w przyszłym "dorosłym" już życiu. Ze szczęśliwych, otwartych na świat, wierzących w siebie dzieci, wyrastają szczęśliwi, odpowiedzialni, otwarci, odporni na niepowodzenia dorośli. Nie ma wątpliwości, że wybór przedszkola to ważna i trudna decyzja.
- Co to znaczy dobre przedszkole?
- To miejsce życzliwe dzieciom i rodzicom, stwarzające maluchom warunki wszechstronnego rozwoju, a rodzicom dające wsparcie w roli wychowawczej. Wszystko, co dzieje się w przedszkolu, powinno wynikać z analizy potrzeb i oczekiwań dzieci, z zachowaniem podmiotowych relacji dziecko - nauczyciel - rodzic.
- A jaki powinien być kompetentny nauczyciel wychowania przedszkolnego?
- Dziecko w wieku przedszkolnym uczy się i poznaje świat inaczej niż dorosły, dlatego nauczyciel szanujący odmienność poznawczą dziecka mniej naucza, a bardziej zachęca do aktywności, daje dziecku więcej czasu na eksperymentowanie, jest otwarty na pomysły swoich podopiecznych, zachęca do poszukiwania nowych rozwiązań i radzenia sobie z problemami, potrafi właściwie reagować na uczucia dzieci, analizuje i wyjaśnia zachowania, a nie ocenia je.
- Jak rozpoznać, że koncepcja pedagogiczna akcentująca indywidualizm, podmiotowość dziecka i otwarty styl pracy nauczyciela jest realizowana w praktyce, w wybranym przez nas przedszkolu?
- Podejmując decyzję dotyczącą wyboru przedszkola trzeba wiedzieć, do jak licznej grupy będzie uczęszczało dziecko. Tylko w grupach, do których uczęszcza maksymalnie 25 dzieci, indywidualne potrzeby dziecka w zakresie opieki, wychowania i edukacji mogą być zaspakajane na poziomie warunkującym harmonijny rozwój. Sprawdźmy również, ile czasu nasze dziecko będzie przebywało na świeżym powietrzu, bo tylko zdrowe w pełni wykorzysta ofertę edukacyjną przedszkola. Zastanówmy się, czy liczba dodatkowych zajęć idzie w parze z jakością oraz czy uwzględnia potrzeby dziecka. Porozmawiajmy z nauczycielką lub dyrektorem przedszkola, sprecyzujmy nasze wątpliwości i obawy.
- Jakie miesięczne koszty będą musieli ponieść rodzice, jeśli zapiszą dziecko do "Ołówkowej Krainy"?
- Warunki finansowe są takie, jak w każdej innej placówce publicznej, czyli naliczanie czesnego zaczyna się o godzinie 13.00 - 1 zł za każdą rozpoczętą godzinę. Stawka żywieniowa za cztery posiłki wynosi 14 zł dziennie i podlega odpisowi w przypadku nieobecności dziecka. W ramach czesnego proponujemy dwa razy w tygodniu zajęcia z języka angielskiego, raz w tygodniu zajęcia z rytmiki oraz zajęcia rozwijające talenty dzieci: koło taneczne, koło teatralne, zajęcia plastyczno-techniczne oraz szkółkę gotowania.
- Jak trafić do "Ołówkowej Krainy"?
- Przedszkole mieści się przy ul. Ołówkowej 7a. Trwa rekrutacja dzieci na nowy rok szkolny 2016/2017. Przyjmujemy dzieci od 2,5 roku życia. Informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 507-084-652. Placówka mieści się w nowym budynku. Sale są duże - prawie 70-metrowe, słoneczne i ciekawie zaaranżowane. Naszym atutem jest piękny, duży ogród.
(red)