Nowa szkoła obok Zielonej Doliny w 2018. Czy to się uda?
14 marca 2017
Okolice ulicy Zdziarskiej już wkrótce zamienią się w wielki plac budowy. Poza przebudowaniem dróg powstanie nowa szkoła w bezpośrednim sąsiedztwie osiedli Zielona Dolina, Olesin i kilkunastu ulic odchodzących od Ruskowego Brodu.
Zmienia się pierwotnie zakładana liczba budynków. Zamiast dwóch - budynku szkoły podstawowej i położonego naprzeciwko, po drugiej stronie ul. Ruskowy Bród, gimnazjum, powstanie jeden budynek szkoły podstawowej dla klas I-VIII. Zostanie wybudowany na działce obok ul. Verdiego. Po przeciwnej stronie, przy ul. Ruskowy Bród, powstanie zaplecze sportowe z boiskami. Aby uczniowie mogli bezpiecznie się przemieszczać ze szkoły na boiska, nad ulicą Ruskowy Bród zostanie wybudowana kładka dla pieszych. W szkole będzie się uczyć ok. 1000 uczniów w 37 oddziałach klasowych - zaplanowano 13 sal dla klas I-IV z zapleczami, dziewięć sal dla klas V-VI z zapleczami i 15 sal dla klas VII-VIII z zapleczami.
Kiss and ride
Na ostatnim spotkaniu z mieszkańcami pojawiło się wiele pytań związanych z planowanymi wejściami do szkoły, miejscami w których możemy zatrzymać samochód, aby wysadzić dziecko przed szkołą, parkingami. W odpowiedzi na wcześniejsze zgłoszenia w szkole pojawi się strefa "Kiss and Ride", czyli "Pocałuj i Jedź". Organizacja ruchu zawsze wzbudza dużo emocji, a w praktyce ma duży priorytet dla użytkowników. Z doświadczeń pracy m.in. w radzie rodziców wiem, że wiele osób najchętniej odwiozłoby dziecko wjeżdżając pod drzwi frontowe szkoły, niekoniecznie zwracając uwagę na bezpieczeństwo innych, zwłaszcza idących samodzielnie dzieci. Dobrze, że mieszkańcy zwrócili uwagę na potrzebę przemyślanej organizacji ruchu przed szkolą, w szczególności w porannym szczycie. Analizując to odpowiednio wcześnie poszukamy optymalnych rozwiązań.
Koszt całości: 35 mln zł
Planowany termin zakończenia budowy szkoły to wrzesień 2018 roku i mimo że trzymam kciuki za obecny zarząd, w mojej ocenie dotrzymanie terminu budzi wątpliwości. Z pewnością będę się przyglądać każdemu etapowi budowy placówki, aby zminimalizować ryzyko opóźnień. Jako pierwsze etapy "kontrolne" na mojej liście znajdują się: kwiecień/maj 2017 r. - planowany termin uzyskania pozwolenia na budowę oraz marzec/kwiecień 2017 r. - rozpoczęcie procedury przetargowej na wyłonienie wykonawcy budowy szkoły podstawowej. Koszt tej inwestycji: 35 mln zł.
Na terenie sportowym w chwili obecnej planuje się trzy boiska o różnych wielkościach. Plan ten może wciąż ulec modyfikacjom. Jest też część działki niezagospodarowanej z możliwością przeznaczenia na rozbudowę zaplecza, a nawet filii Białołęckiego Ośrodka Sportu lub Białołęckiego Ośrodka Kultury.
Agnieszka Borowska
radna dzielnicy Białołęka, prezes stowarzyszenia Moja Białołęka