Nocna pomoc na Czumy: tłumy i badanie "po łebkach"
27 stycznia 2014
- Dlaczego zlikwidowano dyżury nocne w przychodni przy Kartezjusza? - pyta pan Andrzej. - Teraz wszyscy pacjenci jeżdżą na Czumy - panuje tłok i kolejki. Mieszkańców Bemowa wciąż przybywa, więc powinno się chyba poprawiać dostępność usług medycznych, a nie je ograniczać!
Przychodnia przy Kartezjusza nie prowadzi dyżurów w nocy i w święta już od dwóch lat. To Czumy jest obecnie jedyną placówką w dzielnicy świadczącą tego rodzaju pomoc. Każdej nocy trafia tu kilkudziesięciu pacjentów. W sezonie grypowym panuje prawdziwe oblężenie.
Wszyscy pędzą na Czumy
- Nie łudźmy się, coś za coś. Większa liczba pacjentów to gorsza jakość usług - mówi pani Beata, mieszkanka Jelonek. - Trafiłam wieczorem na Czumy zaraz po świętach z powodu infekcji. A tam tłumy. Gdzie mieszkańcy Bemowa mogą jeszcze szukać pomocy nocą i w święta? Najbliżej w placówkach: przy ul. Leszno 17 (Wola), przy ul. Cegłowskiej 80 (Bielany) i Banacha 1A (Ochota). Kobieta stojąca przede mną w kolejce mówi "Idzie szybko". Najpierw się ucieszyłam, że nie będę długo czekać. Potem jednak pomyślałam: "Co to znaczy, że idzie szybko? Wszyscy tacy zdrowi i bez problemów?" Szybko przekonałam się, dlaczego tak szybko idzie. Wywiad i badanie było bardzo pobieżne. Błyskawiczne. Pani doktor nawet mnie nie osłuchała, choć mówiłam, że męczę się z kaszlem od tygodnia.
Dlaczego zlikwidowano dyżury przy Kartezjusza?
- W 2011 roku przychodnia nie przystąpiła do konkursu ofert. To, czy dana placówka do konkursu przystąpi, zależy od niej samej - tłumaczy Piotr Kalinowski z mazowieckiego NFZ.
Pracownicy przy Kartezjusza widzą sprawę nieco inaczej. - Przychodnia pomimo starań nie uzyskała kontraktu z NFZ na świadczenie usług w tym zakresie - mówi Jacek Więch, zastępca dyrektora ds. medycznych. - Przychodnia nie przystąpiła do konkursu na świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, gdyż nie jest w stanie sprostać wymaganiom stawianym przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Nie ma rejonizacji
- Od 1 marca 2011 r. nocna i świąteczna opieka zdrowotna nie jest związana z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, do którego jesteśmy zapisani - mówi Jacek Więch. - Pacjenci w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia lub nagłego zachorowania mogą korzystać z pomocy lekarskiej i pielęgniarskiej w dowolnym punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W przypadkach uzasadnionych medycznie porady lekarskie udzielane są w domu pacjenta.
Gdzie jeszcze mieszkańcy Bemowa mogą szukać pomocy nocą i w święta? Najbliżej w placówkach: przy ul. Leszno 17 (Wola), przy ul. Cegłowskiej 80 (Bielany) i Banacha 1A (Ochota).
kz