REKLAMA

Białołęka

różne »

 

Nieświadomi zagrożeń

  26 marca 2010

Mieszkańcy bloków szukając dodatkowego miejsca, a to na starą szafkę, zrolowany dywan, rower czy fotel, które nie mieszczą się w mieszkaniu, wystawiają je na klatki lub do piwnicy. Starocie są doskonałą pożywką dla ognia.

REKLAMA

Ludzie nie zdają sobie sprawy z zagrożenia, a korytarz to przecież droga ewakuacyjna. - Na korytarzach nie ma pra-wa nic stać. Jeśli jest inaczej, to możemy powiadomić straż pożarną, żeby przysłali kontrolę. Wtedy mieszkaniec, który coś wystawił, może dostać mandat i będzie zobowią-zany do uprzątnięcia korytarza - mówi Tomasz Jabłoński z administracji osiedla przy ul. Odkrytej 29. - Świadomość mieszkańców jest żadna w tym zakresie. Gdyby pojawił się ogień, wtedy nie byłoby czasu na usuwanie wystawio-nych rzeczy. Ludzie sami stawiają się w sytuacji zagraża-jącej ich życiu - mówi Tomasz Jabłoński.

- Do typowych nieprawidłowości w wysokich budynkach mieszkalnych zalicza się składowanie materiałów palnych na korytarzach, montowanie drzwi uniemożli-wiających ich natychmiastowe otwarcie od strony wewnętrzenej bez użycia klucza - wymienia Bogdan Łasica, zastępca komendanta miejskiego straży pożarnej. - W 2009 roku na terenie Warszawy prowadzono czynności kontrolno-rozpoznawcze w 358 budynkach wielorodzinnych i stwierdzono 909 nieprawidłowości - dodaje Łasi-ca.

Teoretycznie zatem budynki mieszkalne są kontrolowane przez straż pożarną. Jest to jednak kropla w morzu.

- Kontrole są planowane na dany rok. Jeśli są zawiadomienia mieszkańców, też reagujemy - mówi Michał Gigoła, rzecznik grodzkiego wydziału kontrolno-rozpo-znawczego straży pożarnej. - Sprawdzamy wtedy dojazdy do bloków, czyli drogi pożarowe, czy nie są zastawione wyjścia ewakuacyjne, sprawdzamy dokumentację techniczną pod względem przeglądów np. instalacji gazowej. Regularnie też prowa-dzimy ćwiczenia zespołów ratunkowych. Odbywają się one na kursach przygoto-wujących. Najważniejsza jest drożność dróg ewakuacyjnych, problemem może być samochód zaparkowany na drodze pożarowej, co wydłuży czas działania - mówi Gi-goła.

Blokowanie dróg pożarowych przez parkujące samochody to powszechna przy-padłość warszawiaków. Brak wyobraźni może się przyczynić do tragedii.

Kolejne zagrożenie, które można często spotkać w blokach, to kraty w oknach. Mieszkańcy montują je niby w celu bezpieczeństwa, a w ten sposób całkowicie odci-nają sobie drogę ucieczki w przypadku nieszczęścia.

- Jeśli mieszkańcy chcą zamontować kraty w oknach, muszą zwrócić się do administracji i otrzymać pozytywną opinię przeciwpożarową - mówi rzecznik Gigoła. - Jest ona przeważnie wydawana, jeśli kraty są otwierane od wewnątrz bez klucza.

- Jeśli ludzie samowolnie zakładają kraty na okna od zewnętrznej strony, to są szaleńcami, bo zagradzają sobie jedną z dróg ewakuacji. Na klatkach znajdują się instrukcje ppoż. Drogi ewakuacyjne są na bieżąco sprawdzane, czy nie stoją kwiat-ki, szafki i inne przedmioty, bo wtedy kierowane jest pismo do lokatora o uprząt-nięcie - mówi administratorka MSM Budowlani z osiedla Erazma.

Wszyscy zatem sprawdzają, kontrolują i podsumowują. A klatki schodowe są pełne starych mebli, krat przed kilkoma mieszkaniami. Przemyślmy to!

(wt), bk

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024