REKLAMA

Wola

Historia

 

Niemieckie bunkry i wiadukt z czasów caratu. Co kryje linia kolejowa na Woli?

  20 stycznia 2017

alt='Niemieckie bunkry i wiadukt z czasów caratu. Co kryje linia kolejowa na Woli?'

14-letnią linię obwodową czeka kapitalny remont. Przy okazji z krajobrazu miasta zniknie kilka pamiątek przeszłości.

REKLAMA

Trzy ważne dworce i trzy niepołączone ze sobą linie kolejowe o różnych rozstawach szyn - z takim problemem transportowym borykała się w latach 70. XIX wieku polsko-żydowsko-rosyjska Warszawa, trzecie co do znaczenia miasto imperium Romanowów. Pasażerowie z Zagłębia docierali do nieistniejącego Dworca Wiedeńskiego, znajdującego się w miejscu "patelni" przy rondzie Dmowskiego, z Wilna - do Dworca Petersburskiego (dziś: Wileńskiego), zaś z głębi Rosji - do Dworca Terespolskiego (dziś: Wschodniego). Dodatkowe koszty i problemy generował przeładunek towarów. Rozwiązaniem problemów miała być budowa linii obwodowej.

Wiadukt przy Obozowej skończył 100 lat

Biegnąca przez dzisiejszą Wolę linia z mostem na Wiśle powstała błyskawicznie, w latach 1874-1876. Początkowo była jednotorowa i pełniła nie tylko funkcję komunikacyjną, ale też... militarną - ustawiony na wysokim nasypie pancerny pociąg z mógłby pomóc pacyfikacji kolejnego buntu Polaków.

Oryginalnie linia obwodowa przecinała drogi prowadzące z Warszawy na zachód na przejazdach kolejowych. Pod koniec rosyjskich rządów w Warszawie, dobudowano drugi tor i istniejące do dziś wiadukty przy Obozowej i Zawiszy. Według zapowiedzi kolejarzy pierwszy z nich zostanie "rozsunięty", drugi - rozebrany, choć oba znajdują się w gminnej ewidencji zabytków. Nowymi konstrukcjami zostaną zastąpione estakady nad Kasprzaka, Wolską i Górczewską, pochodzą z lat 20. XX wieku. To jednak nie zamyka listy pamiątek przeszłości, które można znaleźć na linii obwodowej.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

"Tobruki" są wszędzie

- Podczas wojny Niemcy wybudowali wzdłuż niej kilkadziesiąt bunkrów - pisze Piotr Lewandowski, prezes poznańskiej fundacji Thesaurus. - Jak wynika z udostępnionych mi skanów w trakcie prac modernizacyjnych linii obwodowej PKP PLK ma zamiar zburzyć, tylko na odcinku objętym tymi arkuszami, sześć bunkrów! Ze względu na to, iż są zasypane, znajdują się we względnie dobrym stanie zachowania.

"Bunkry" te to żelbetowe schrony bojowe nazywane "tobrukami", czyli umocnione stanowiska przeznaczone dla trzech strzelców. Konstrukcje te są regularnie odkrywane podczas prac ziemnych, prowadzonych w starych dzielnicach miasta. Sześć lat temu jeden z nich został znaleziony na pl. Zbawiciela podczas remontu torowiska.

- Muzeum Wojska Polskiego było zainteresowane przejęciem tego obiektu - informowały wówczas Tramwaje Warszawskie. - Jednakże okazało się, że operacja ta wiązałaby się z ogromnymi niedogodnościami. Aby wydobyć około 100-tonowy bunkier potrzebne byłyby dwa dźwigi o możliwościach udźwigu 250 i 160 ton. Podczas prac konieczne byłoby usunięcie m.in. słupa trakcyjnego oraz całej sieci trakcyjnej w pobliżu pl. Zbawiciela, co spowodowałoby konieczność wyłączenia ruchu tramwajowego i kołowego na Marszałkowskiej.

"Tobruk" z pl. Zbawiciela ostatecznie pozostał w ziemi. Jedyny udostępniony dla zwiedzających schron tego typu znajduje się na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego. Z placu budowy biurowca przy Kruczej, gdzie został odnaleziony, przetransportowano go na Wolę w kawałkach.

Dominik Gadomski
historyk, redaktor portalu tustolica.pl

 

REKLAMA

Komentarze (4)

# Nieistniejący

20.01.2017 14:10

"Pasażerowie z Zagłębia docierali do nieistniejącego Dworca Wiedeńskiego" - to po co do niego docierali, skoro nie istniał?

# wars98

24.01.2017 11:38

Zwracam uwagę na:
http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,34862,21249186,pkp-rozbiera-poniemieckie-schrony-zgode-wydal-byly-konserwator.html

# RobG

22.08.2019 18:47

Pamietam je, pomiedzy Wolska a Gorczewska byly 2, od strony chlodni. Nie byly w pelni zasypane i mozna bylo sie do nich wczolgac, ach te czasy

REKLAMA

# Burak

21.09.2023 14:27

Bunkry Tobruki były prz linii małej kolejowej przy ulZawiszy Tam jest obecnie Liceum Ogólnokształcące . Była kiedyś Szkoła Podstawowa nr 27 im Obrońcow Woli . Bunkry te były rozmieszczone co kilkaset metrów , już w latach sześćdziesiątych do połowy zasypane .Teraz to już pewnie całkiem zasypane . Jako młodzik spędziłem tam z kolegami troche czasu .
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe