REKLAMA

Białołęka

bezpieczeństwo »

 

Niebezpiecznie pod szkołą w Kobiałce. Wyhamują kierowców?

  7 grudnia 2012

alt='Niebezpiecznie pod szkołą w Kobiałce. Wyhamują kierowców?'

Rodzice uczniów Zespołu Szkół nr 43 walczą o poprawę bezpieczeństwa na drodze przy szkole. Potrzebne są wspólne działania władz Białołęki i Nieporętu. Czy się uda?

REKLAMA

Chodzi o skrzyżowanie ul. Kobiałka i ulicy formalnie bez nazwy, a będącej przedłużeniem ul. Słonecznej w Nieporęcie.

- Dzięki zaangażowaniu władz Białołęki powstał chodnik, zostało też utworzone przejście dla pieszych. Jednakże w wyniku zwiększonego ruchu samochodowego i ciężarowego, który został spotęgowany przez otwarcie mostu nad Kanałem Żerańskim, dochodzi tu do dużej liczby niebezpiecznych zdarzeń. Rodzice odprowadzający dzieci do szkoły zgłaszają do rady rodziców, że byli świadkami ostrych hamowań samochodów tuż przed idącymi do szkoły dziećmi - opowiada radna Agnieszka Borowska, która jest też wiceprzewodniczącą rady rodziców.

Droga od strony Nieporętu jest wygodnym połączeniem z Białołęką. Przejazd odbywa się przez fragment niezabudowany i samochody mocno tu przyspieszają, co powoduje, że "wypadają" prosto na przejście dla pieszych przy szkole. Większość kierowców nie zwraca uwagi na znaki nakazujące ograniczenie prędkości.

Fotoradar umożliwiłby rejestrowanie ciężarówek, które bez stosownych pozwoleń wjeżdżają na teren Białołęki.
Według rodziców, jedynym skutecznym wyjściem wydaje się zamontowanie fotoradaru rejestrującego prędkość samochodów zbliżających się do przejścia dla pieszych od strony Nieporętu. Podobny radar stoi już przy gimnazjum w pobliskim Stanisławowie.

Bezpieczeństwo dzieci poprawiłby również chodnik od strony Nieporętu. To umożliwiłoby pieszym dojście do szkoły i nowych linii autobusowych.

Fotoradar wyeliminuje ciężarówki

Rada rodziców podkreśla też, że radar umożliwiłby rejestrowanie ciężarówek, które bez stosownych pozwoleń wjeżdżają na teren Białołęki. - Powszechnie wiadomo, że ciężarówki jeżdżące po drogach wschodniej Białołęki nie mają na to pozwoleń. Radary nie tylko wpłyną na poprawę bezpieczeństwa dzieci, ale odciążą nasze drogi, które są w złym stanie i mają ograniczony tonaż - mówi radna Borowska.

Rada rodziców uważa, że dużą rolę w całym przedsięwzięciu powinny odegrać władze Nieporętu, ponieważ wiele dzieci stamtąd korzysta z zajęć w szkole. - Od strony Nieporętu dzieci idą do szkoły, lawirując między samochodami. Zrobienie chodnika powinno być priorytetem dla wójta - uważa radna Borowska.

Władze Białołęki wstępnie deklarują pomoc. - Ze względu na utrudnienia w ruchu autobusów, które wprowadziłyby progi zwalniające, zamontowanie ich nie jest możliwe. Dzielnica natomiast rozważy ustawienie w tym miejscu znaków drogowych, które umożliwiłyby kontrolę radarową - mówi Agata Włodarczyk z białołęckiego ratusza.

Sytuację zrozumiały też władze Nieporętu. Na Słonecznej zostanie wybudowany chodnik.

Anna Sadowska

 

Komentarze (8)

# karolina1

07.12.2012 13:19

Dzieci chodzące do szkoły na Zaułku nie mają ani pasów, ani barierek zabezpieczających przed wybiegnięciem na jezdnię. O jakichkolwiek uspokajaczach ruchu nie wspominam. A ruch jest wielokrotnie większy.
Wiem, że są radni, których dzieci chodzą do szkoły na Kobiałce. Może by ci radni choć raz zatroszczyli się o dzieci wyborców, z równą skutecznością jak o własne?

# mike

08.12.2012 00:21

Borowska (Rada Rodziców) pisze do Borowskiej (władz Białołęki), żeby ustawiono fotoradar. Ale jaja. Chcieliście? To macie!

# ziutka

10.12.2012 14:44

A Karolina1 to wogóle coś wie o szkole na Zaułku? Na całej długości ulicy Zaułek są barierki, przy szkole także, prędkość samochodó można powiedzieć zerowa - no bo pouszające się w korku 2h na godz samochody podjeżdzające z dziećmi w godiznach szczytu do szkoły to chyba nie jest jeszcze jakiś mega ruch? Pasy - stoi człowiek przeprowadzający dzieci na przejściu przy Berensona. Nazwa ulicy Zaułek nie wzięła się znikąd - nie ma tam ruchu, jest to tylko dojazdówka do szkoły, bez ruchliwych skrzyżowań. Porównywanie ruchu na ulicy Zaułek do Kobiałki jest totalnie nie na miejscu. Dzieci uczące się na Zaułku mają o wiele bezpieczniejszą drogę do szkoły niż dzieciaki na Kobiałce. Panią Karolinę zachęcam do podjechania na ulicę Kobiałka łączącą ulicę Płochocińską z dojazdem na całą Białołękę (zamknięta ulica Mochtyńska) i Markami - na Zaułek podjeżdząją tylko rodzice z dziećmi -- na Kobiałce jeżdza także ciężarówki, dostawcze auta do okolicznych sklepów, wywrotki z budów, autobusy, pojazdy dojezdzające ze Stanisławowa, Nieporętu na Białołękę no i oczywiście rodzice podwożący dzieciaki do szkoły. Nikt tu nie przeprowadza dzieci przez pasy...

REKLAMA

# karolina1

10.12.2012 15:14

#ziutko, żeby dojść do cichej i spokojnej ul. Zaułek, trzeba przejść przez ul. Berensona lub Kąty Grodziskie.
Porównaj sobie Berensona i Kobiałkę. Zapewniam cię, że na ul. Berensona jest 5 razy większy ruch niż na Kobiałce. Autobus co 2-3 min (120, 132, 304, 527), ciężarówki z okolicznych budów, szambiarki, dostawcze i setki samochodów na godzinę!

# Fuj, ci radni

12.12.2012 13:24

mike: radna Borowska jest znana z tego, że stara się być medialna. Przede wszystkim.
Ale przecież nie od dziś wiadomo, że "krowa, która dużo ryczy, mało mleka daje"...

# wyluzuj

13.12.2012 13:06

ludzie dajcie spokój, nieważne jaka szkoła, chodzi o to, zeby wszędzie dla dzieciaków było bezpiecznie, jak nie jest trzeba działać, co ma do tego radny nie radny...byleby efekty były i naszym dzieciom bezpieczniej.

REKLAMA

# igorka

14.12.2012 08:19

wyluzuj. widzę, że ty jesteś wyluzowany, bo twoje dziecko chyba nie chodzi do szkoły na Zaułku. Na Kobiałkę chodzi, czy nie masz dzieci?
Ale w jednym masz rację: "chodzi o to, zeby wszędzie dla dzieciaków było bezpiecznie". Nie tylko tam, gdzie chodzą dzieci... uwaga... radnych. Bo póki co, tak jest.

# widziałem

14.12.2012 14:44

Autobusy komunikacji miejskiej tez powinny przestrzegać ograniczenia prędkości do 40km/h przy szkole na Kobiałce (a wiadomo że im pojazd jezt cięższy tym dłużej się zatrzymuje, zwłasza na śniegu).
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2023
Boże Narodzenie 2023