Chcemy posterunku na wschodniej Białołęce!
10 grudnia 2012
Stowarzyszenie Moja Białołęka chce utworzenia nowego posterunku policji na wschodniej Białołęce. Wkrótce ruszy akcja zbierania podpisów pod petycją w tej sprawie.
Zamiast działać budują zespoły
Niestety, podczas spotkania komendant Andrzej Ziółkowski stwierdził, że nie ma możliwości utworzenia posterunku na terenie wschodniej Białołęki - z uwagi na koszty i wymagania etatowe. - W policji odchodzi się od tworzenia posterunków - twierdzi. Przy Marywilskiej uruchomiono wprawdzie dyżury dzielnicowych, natomiast nie będą tam przyjmowane zgłoszenia o przestępstwach i wykroczeniach.
- Sześć etatów dzielnicowych ubyło nam z powodu trudności finansowych. Miasto nie przedłużyło umowy finansowania tych etatów, ale w związku z przeniesieniem znacznej liczby kupców z dawnego Stadionu Dziesięciolecia na Marywilską zwiększono obsadę komisariatu w Białołęce o 34 etaty - pociesza komendant.
Zdaniem radnych i władz dzielnicy bardzo dużym problemem jest brak osoby kontaktującej się z ramienia policji ze szkołami, funkcjonariusza ds. nieletnich.
- Kiedyś były patrole szkolne, teraz ich nie ma, a konieczne są działania prewencyjne w zakresie zwalczania narkotyków - tłumaczy Borowska, która zasygnalizowała też narastający problem nowego zjawiska tzw. cyberprzestępczości.
- Brak działań profilaktycznych w tej dziedzinie to samonakręcające się koło - zostawimy dzieci w świecie komputerów (nierealnym, bez wartości) - za kilka lat będziemy mieć patologie oraz agresję na ulicach i będą potrzebne dużo większe fundusze na zapobieganie. Cyberprzemoc jest zjawiskiem nowym i trzeba dostosować działania policji do nowych czasów, tak aby dzieci i młodzież wiedziała, że internet nie jest wolną przestrzenią, w której prawo nie działa - podkreśla Borowska.
Do prowadzenia profilaktyki antynarkotykowej w szkołach przygotowana jest już straż miejska, policja ze swojej strony zaproponowała na razie powstanie zespołu ds. bezpieczeństwa szkół z udziałem przedstawiciela policji, straży miejskiej i przedstawicieli delegatury miejskiego biura bezpieczeństwa.
Będą zbierane podpisy
Podczas spotkania padło wiele propozycji, które mogłyby mieć wpływ na poprawę bezpieczeństwa w okolicy. Radna Magdalena Roguska chciałaby akcji informacyjnych dla mieszkańców na temat przeciwdziałania kradzieżom, czy dostępności dzielnicowych (którzy dyżurują obecnie przy Marywilskiej). Przedstawiciele policji i straży miejskiej zapewnili, że są otwarci na propozycje ze strony władz dzielnicy, urząd jednak musiałby w tych akcjach uczestniczyć.
Radni zapowiedzieli, że będą dążyć do większego zaangażowania policji i straży miejskiej w sprawy wschodniej Białołęki. Pod egidą Stowarzyszenia Moja Białołęka zorganizują też akcję zbierania podpisów w sprawie powstania nowego posterunku.
Anna Sadowska