REKLAMA

Bielany

zdrowie »

 

Nie zlikwidują stacji krwiodawstwa

  26 września 2008

Szpital Bielański nie likwiduje oddziału stacji krwiodawstwa. Podczas modernizowania oddziału pediatrycznego zostanie ona przeniesiona w inne miejsce tego samego budynku.

REKLAMA

O pomyśle likwidacji stacji zaczęło być głośno podczas wakacji. Zamknięcie jej oznaczałoby, że honorowi dawcy musieliby jeździć aż na Saską Kępę, gdzie sie-dzibę ma Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. To mogłoby z kolei spowodować zmniejszenie liczby chętnych do oddawania krwi, których i tak jest wciąż za mało.

Kierownik działu organizacyjnego szpitala mówi wprost: - Zamykając stację, strzelilibyśmy sobie w stopę. W sytuacji, kiedy krwi jest wciąż za mało, a jest nie-zbędna do operacji i wytwarzania leków krwiopochodnych, nie możemy sobie po-zwolić na likwidację placówki. Ponieważ punkt poboru krwi mieści się w miejscu, gdzie po modernizacji budynku znajdzie się łącznik do oddziału pediatrii, stacja krwiodawstwa zostanie przeniesiona w inne miejsce, ale na pewno nie będzie likwidowana - zapewnił "Echo" Krzysztof Jarząbek z działu organizacyjnego Szpitala Bielańskiego. Dodał, że stacja nie będzie przerywała pracy i krew będzie pobierana w normalnym trybie.

Przypomnijmy: w Polsce wciąż brakuje krwi, która jest głównym płynem ustrojowym, nie-zbędnym przy operacjach, podstawą do wytwa-rzania wielu leków. Nie jest przesadą stwier-dzenie, że ratuje życie. Co roku z krwi podczas zabiegów medycznych korzysta około dwóch mi-lionów osób - podczas transfuzji czy terapii pre-paratami krwiopochodnymi. Krwi w szpitalach nigdy nie jest zbyt wiele, a ponieważ jej czas przechowywania nie jest zbyt długi, zapotrzebo-wanie na krwiodawców wciąż rośnie. Tymcza-sem rokrocznie krew oddaje zaledwie 500 tys. Polaków, wielu kilka razy w roku - stąd wynika, że każdego roku jest około miliona pobrań. Człowiek ma około pięciu litrów krwi. Jednorazowo oddaje się 450 mililitrów tego płynu - czyli około 10% całej krwi w organizmie. W Warszawie honorowi dawcy mogą podróżować za dar-mo komunikacją miejską, jeśli oddali co najmniej 15 litrów (kobiety) lub 18 litrów (mężczyźni). Czyli wystarczą trzy lata regularnego oddawania krwi (mężczyźni co dwa miesiące, kobieta - co trzy) i ma się gwarantowane darmowe przejazdy!

(wt)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe