REKLAMA

Bielany

różne »

 

Nie po kolei z tradycją

  8 listopada 2011

alt='Nie po kolei z tradycją'

- Byłam w muzeum dzisiaj z dziećmi i były zachwycone. Naprawdę zawalczmy o takie magiczne miejsca, które dużo uczą i nas, i nasze dzieci - pisze pani Dorota na facebookowym profilu "Ratujmy Muzeum Kolejnictwa w Warszawie".

REKLAMA

Przyznam, że podchodzę do sprawy Muzeum Kolejnictwa z mieszanymi uczuciami.

Z jednej strony, jako urzędnik - wiceburmistrz, radny sejmiku mazowieckiego - wiceprzewodniczący komisji kultury sejmiku, z drugiej zaś strony jako tata 4-letniego Mikołaja, osoba korzystająca z tego muzeum.

Niestety, nie potrafię rozdzielić obydwu podejść, a życie nauczyło mnie, że faktycznie jak nie wiadomo o co chodzi, to prawie zawsze chodzi o pieniądze.

Zawodowo przyglądam się aferze, jaka jest związana z funkcjonowaniem Muzeum Kolejnictwa i trudno odmówić słuszności niektórym argumentom zarówno dyrekcji muzeum, jak i PKP, właścicielowi terenu.

Zapoznaję się z pismami w tej sprawie, notami, wypowiedziami oficjalnymi i medialnymi. Zapoznaję się z korespondencją wymienianą między władzami muzeum, władzami Mazowsza, Ministerstwem Infrastruktury czy zarządem PKP. Obserwuję to wszystko i oczom nie wierzę!

W natłoku sporów prawnych zapomniano chyba o tym, po co jest Muzeum Kolejnictwa, czemu ma służyć, czyj dorobek prezentuje i że jest bardzo ważną instytucją kultury w Warszawie.

Zapomniano, że nie liczy się w życiu tylko kasa, nieruchomości, działki warte miliony złotych i ewentualne kolejne biurowce w Warszawie.

Niewykluczone, że Huta Arcelor Mittal w czasowej dzierżawie przekaże na rzecz muzeum jedną ze swoich hal produkcyjnych, w której mogłyby być zgromadzone wszystkie kolejowe eksponaty, jakie obecnie znajdują się na terenie całej Polski.

Jakiś czas temu byłem z rodziną w Wiedniu. Tam, w Austrii, nikomu nie przeszkadza to, że tradycja i nowoczesność jest obok siebie. Nie przeszkadza nikomu, aby przy dobrach kultury usytuowane były nowoczesne inwestycje. Młodzi ludzie odwiedzający Wiedeń cieszą się zarówno z dorobku kultury, jak i korzystają z dobrodziejstw nowoczesności.

Chciałbym, aby dzieci mojego syna i tysiące zwiedzających, miały możliwość obcowania z niesamowitym dorobkiem kolei, jaki zgromadzony jest w Muzeum Kolejnictwa.

Dziwi mnie trochę, że PKP odcina się od swoich tradycji i korzeni. Przecież to kim jesteśmy, dokąd zmierzamy, jest w prostej linii konsekwencją naszej historii i tradycji.

Jeden z ostatnich dokumentów, z jakimi miałem okazję zapoznać się w sprawie Muzeum Kolejnictwa to propozycja marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, aby zgromadzone w Warszawie eksponaty zostały przeniesione do Torunia. Gratuluję marszałkowi Piotrowi Całbeckiemu, który docenia wartość Muzeum Kolejnictwa. Cieszę się. Jednak z drugiej strony oburzony jestem, że tak ważna instytucja kultury może zniknąć z mapy Warszawy.

Czy mamy jeździć do Torunia, aby móc obcować z naszą tradycją i historią?

Pozytywnym aspektem problemu Muzeum Kolejnictwa jest możliwość, jaka zaistniała dzięki uprzejmości prezesa Huty Arcelor Mittal, pana Henryka Hulina. Niewykluczone, że Huta w czasowej dzierżawie przekaże na rzecz Muzeum Kolejnictwa jedną ze swoich hal produkcyjnych, w której mogłyby być zgromadzone wszystkie eksponaty muzeum, jakie obecnie znajdują się na terenie całej Polski.

Fakt ten cieszy z kilku powodów. Przede wszystkim: tak istotna instytucja kultury znalazłaby swoje miejsce w Warszawie na Bielanach, po wtóre muzeum miałoby przestrzeń dla eksponatów, a przede wszystkim cieszy fakt, że w tym chaosie decyzyjnym znalazła się firma, której na sercu leży dobro polskiej kultury!

W najbliższym czasie jako radny sejmiku mazowieckiego przedstawię tę propozycję. Ufam, że z pozytywnym skutkiem.

Grzegorz Pietruczuk
wiceburmistrz Bielan, były radny sejmiku mazowieckiego (2010-2014)

 

REKLAMA

Komentarze (3)

# rodzic

07.02.2012 09:36

Oto pełna lista likwidatorów szkół na Bielanach. Mieszkańcy zastanówcie się na kogo "oddać" swój głos w najbliższych wyborach.
Zarząd: burmistrz - Rafał Miastowski PO, z-ca burmistrza Marek Lipiński PO, z-ca burmistrza Kacper Pietrusiński PO, z-ca burmistrza Piotr Rudzki PO, z-ca burmistrza Grzegorz Pietruczuk SLD, radni którzy oddali swoje głosy za likwidacją: Robert Wróbel PO, Jarosław Wąsik PO, Sławomir Umiński PO, Ilona Soja-Kozłowska PO, Michał Sikorski PO, Joanna Radziejewska PO, Małgorzata Poręba PO, Ilona Popławska PO, Elżbieta Neska PO, Robert Kropacz PO, Maciej Chmielewski PO, Teresa Renata Banasiak PO, Anna Czarnecka SLD.
To oni mają w głębokim poważaniu mieszkańców Bielan, byli maszynką do głosowania, aparatczyki i ignoranci. Nie dla PO na Bielanach.

# Po-prawny

06.03.2012 09:26

To samo co u nas w Łomiankach....

# WiolWas

06.10.2014 18:00

Ci niby radni od co niektórzy od kilku kadencji nie zrobili NIC powtarzam i się nie mylę nic dla mieszkańców Bielan.Głosowałam m.innymi na radną Joannę Radziejewską,która więcej szkody niż pożytku zrobiła dla Nas.Mieszkam na ul.Skalbmierskiej przy Żeromskiego.Zmarnowana kasa na lipny plac zabaw na Żeromskiego 66/72 Poprzez rozbudowę Reymonta likwidacja miejsc parkingowych.Zamiast przeznaczyć przy ul.Reymonta nr parzyste po poszerzeniu chodnika na dodatkowe miejsca - to będzie ścieżka rowerowa (jestem za ścieżkami) ale po co ścieżki po obu stronach ulicy.Udaje że pomaga mieszkańcom na Radiowie,a w rzeczywistości "ręka rękę myje"nasz człowiek z PO jak mogłaby wystąpić przeciw Pani Hannie Gronkiewicz.

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe