NIE dla stacji komórkowej. "Ja bym się cieszył"
20 lutego 2019
Mieszkańcy protestują przeciwko ustawianiu nowych masztów telefonii komórkowych i... narzekają na słaby zasięg telefonów.
- Dwa lata temu próbowali postawić tę antenę na naszym bloku - Urbanowicza 45, ale udało się ich pogonić. W zeszłym niestety dogadali się z blokiem nr 41... Jak to zablokować? Nie chcę mieć kolejnej anteny na podwórku - napisała pani Sylwia na facebookowej grupie mieszkańców "Stare Bemowo". - Jako wspólnota jesteście stroną, macie prawo się nie zgodzić, piszcie, idźcie wyjaśniać - słyszy w odpowiedzi.
"Ja bym się cieszył"
- Ja bym się cieszył, gdyby chcieli postawić maszt akurat na moim budynku. Prędzej czy później i tak stanie gdzieś w okolicy, a obecnie zasięg jest fatalny. Jeśli stanie nad moją głową, znajdę się w jej martwym stożku, czyli żadna część emitowanych fal nie będzie trafiała do mojego domu. Jeśli stanie u sąsiada, to znajdę się centralnie w jej polu promieniowania - dywaguje pan Marek. Czy ma rację? Promieniowanie emitowane przez stacje bazowe (anteny naziemne do komunikacji z telefonami) wydaje się mieszkańcom niebezpieczne, gdyż stacje pracują nieustannie oraz są urządzeniami o większej mocy, odczuwanej głównie z bliska. Emitowane pole szybko jednak słabnie ze wzrostem odległości od anteny, poza tym poziomy emisji stacji nadawczych muszą być zgodne z bardzo restrykcyjnymi normami. Mimo to wciąż jeszcze niewiele wiadomo na temat zagrożeń dla zdrowia i życia w przypadku długoterminowego narażenia organizmu na działanie promieniowania telefonii komórkowej. Nie wiadomo więc, czy aktualne normy i standardy bezpieczeństwa są odpowiednie, by zapobiec chorobom.
Pamiętaj o kilku zasadach
Badacze mówią też, że bardziej od samej stacji bazowej może nam szkodzić nieumiejętne posługiwanie się telefonem. I tu w celach zdrowotnych należy pamiętać o kilku działaniach: nie należy spać z telefonem przy poduszce (najlepiej niech będzie w innym pokoju); warto rozmawiać w trybie głośnomówiącym (np. pisanie SMS-ów jest znacznie bezpieczniejsze od rozmawiania ze słuchawką przy uchu); warto rozmawiać na otwartej przestrzeni (im lepszy zasięg tym lepiej); włączając telefon, nie należy go od razu przykładać do ucha (podczas poszukiwania sygnału stacji bazowej, gęstość mocy jego promieniowania rośnie o kilka rzędów wielkości).
Trzy nowe stacje
- Obecnie toczy się postępowanie administracyjne o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji dla inwestycji polegającej na budowie stacji bazowej telefonii komórkowej o wysokości 12,6 m na istniejącym budynku wraz z infrastrukturą techniczną i elektryczną na części działki położonej przy ul. Urbanowicza 41. Strony postępowania wnoszą uwagi do projektu - informuje Robert Trzaska z urzędu dzielnicy Bemowo. Obiekt, na którego dachu miałaby powstać stacja bazowa Polkomtela, jest budynkiem mieszkalnym wielorodzinnym. I w tej kwestii od lat toczą się dyskusje: czy podobne instalacje powinny być tak blisko ludzi. Mimo wątpliwości wciąż wydawane są kolejne pozwolenia. - Zgodnie z rejestrem pozwoleń na budowę z 2018 roku na obszarze dzielnicy Bemowo wydano trzy pozwolenia na budowę stacji bazowych - informuje Robert Trzaska.
(DB)