REKLAMA

Białołęka

środowisko »

 

Nie będzie koszy na wale?

  13 maja 2011

alt='Nie będzie koszy na wale?'

- Tu aż nie chce się spacerować. Jest tak brudno, że wszystkiego się odechciewa - mówi pani Maria, która każdego dnia spaceruje ze swoim psem po wale wiślanym. - Czy nie można postawić tu kilku koszy na śmieci? - pyta.

REKLAMA

Plastikowe butelki po napojach, potłuczone szkło, papiery i folia - tak wygląda wał wiślany, po którym bardzo często spacerują mieszkańcy Tarchomina. Również osoby, które trenują tutaj biegi twierdzą, że z dnia na dzień śmieci przybywa.

Prosty pomysł

Mieszkańcy są oburzeni tym, że nikt nie sprząta tego terenu. - Czy tak trudno raz w miesiącu sprzątnąć wał i jego okolicę? - pytają. Ich zdaniem sytuację można by w prosty sposób opanować. - Ludzie śmiecą, bo nie mają co zrobić z tym, co zabiorą ze sobą na spacer. Najprostszym rozwiązaniem byłoby postawienie tu kilkunastu koszy i opróżnianie ich przynajmniej dwa razy w miesiącu - mówi pani Maria. Jej zdaniem to wystarczyłoby, aby teren stał się przyjazny dla mieszkańców i znacznie poprawił się wygląd okolicy.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Czyj teren?

O prawidłowy stan wałów wiślanych dba Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych. Na odcinku
Teren nie należy do nas, a Zarząd Melioracji próbuje nam wmówić, że to my powinniśmy tu sprzątać i łaskawie nam na to zezwoli, jeśli poprosimy - mówi Andrzej Kiryluk
warszawskim odpowiada za nie miejscowy oddział. On jednak nie poczuwa się do dbania o czystość na tym terenie. - Do naszych obowiązków należy dbanie o dobry stan techniczny wałów, a nie o porządek - mówi Stanisław Wojciechowski, kierownik inspektoratu Warszawa WZMiUW. Dodaje, że są sprzątane dwa razy do roku, podczas ich konserwacji. Wtedy też odbywa się mechaniczne koszenie trawy.

REKLAMA

To nie nasza sprawa

- Właściwie to nie powinien odbywać się tam żaden ruch. Ścieżka, która się tam znajduje jest drogą technologiczną przeznaczoną dla potrzeb konserwacji. Nie zabraniamy jednak spacerowania po niej - mówi Wojciechowski. Twierdzi, że o porządek i sprzątanie śmieci powinna zadbać dzielnica. - Jeśli władze dzielnicy wystąpią do nas o zgodę na postawienie koszy na śmieci, to my nie będziemy się sprzeciwiać, choć mogą one utrudnić koszenie trawy - dodaje kierownik inspektoratu.

REKLAMA

Nic nie możemy zrobić

Problem śmieci w tej okolicy dobrze znają dzielnicowi urzędnicy. Jednak okazuje się, że niewiele mogą zrobić w tej sprawie. - Wały przeciwpowodziowe nie są w zarządzie dzielnicy, dlatego nam nie wolno nic tam robić - mówi Andrzej Kiryluk, naczelnik wydziału ochrony środowiska białołęckiego ratusza. Jego zdaniem WZMiUW próbuje zastosować technikę spychologii i pozbycia się problemu.

Permanentny brak pieniędzy

Naczelnik wydziału ochrony środowiska zapewnia, że podległe mu służby chętnie posprzątałyby ten teren. Jednak na takie działania nie ma pieniędzy. - W tym roku budżetowym mamy bardzo ograniczone kwoty. Pieniędzy ledwo starcza na sprzątanie dzielnicowych terenów, więc nie są one sprzątane tak często, jak byśmy sobie tego życzyli - mówi Kiryluk. Na dodatkowe działania (i to jeszcze na nie swoim terenie) najzwyczajniej nie ma pieniędzy. - Kosze na śmieci w tym miejscu muszą być postawione i opróżniane za pieniądze WZMiUW - dodaje naczelnik. Jak zapewnia, wysłał już w tej sprawie pismo do zarządcy wałów. Czy to pomoże? Czas pokaże, a na razie nadal będzie tu brudno.

Maciej Kamiński

 

REKLAMA

Komentarze (7)

 Kropka

25.05.2011 13:10

Chwała WZMiUW za pokrycie szczytu wału chodnikiem (do wysokości jakiegoś kolektora wypluwającego ciecz). Dzięki temu można wygodnie jeździć rowerem lub prowadzić wózek. Natomiast kosze, oczywiście warto postawić -- choćby jako bodziec do wywalania śmieci właśnie do nich, a nie "gdzie bądź". Lecz rozumiem że jest pewien dysonans pomiędzy przepisami zabraniającymi pętać się po wale, a społeczną presją na udostępnienie wału jako jednej w ważniejszych, gratisowych atrakcji białołęckich.

# cobra22

25.05.2011 20:48

Prosimy o położenie kostki na wale od seminarium do mostu Północnego oraz ławeczki co 500m.
Dziękujemy Zarządowi Dzielnicy za chodnik od wału w kierunku kościoła Św. Jakuba!

# igloo

27.05.2011 17:07

Tłumaczenie dzielnicy jest niezrozumiałe. Przecież WZMiUW otrzymuje dofinansowanie na konkretne cele związanie z ochroną ppowodziową. Nie ma obowiązku stawiania koszy, a tym bardziej ich opróżniania, bo nie otrzymuje na ten cel pieniedzy. Natomiast dzielniaca działa w imieniu i na rzecz mieszkańców i bezpośrednio ze skarbówki dostaje nasze podatki, z ktorych powinny byc sfinansowane kosze i wywoz smieci. Dla mnie to zupelnie logiczne. Tłumaczenie, że dzielnica nie moze postawić koszy bo to nie jej teren, w sytuacji gdy teren nalezy do innej instytucji publicznej jest śmieszne i świadcz o tym, ze nasz burmistrz słabo myśli.

REKLAMA

# igloo

27.05.2011 19:32

dodam że, władze dzielnicy mogą WZMiUW przekazać pieniadze i podpisać z nimi umowe. Przeciez korzystac z tych koszty bedą mieszkańcy Białołęki, czyli podatnicy urzędu miasta (dzielnicy)

# jasiu

27.05.2011 22:26

No i macie
zachciało sie chodzić po "wale" i wyrzucać śmiecie do koszy!!!
otóż hamstwo i drobnomięszczństwo wychodzi na Białołęce
Skoro pan Kiryluk mówi, że nie ma kasy to znaczy że jej nie ma!!!
a jak sie komu nie podoba chodzić po śmieciach to niech tam nie łazi!!!
śmieci są od tego aby je wyrzucać !!!
wężykiem, Jasiu, wężykiem!!!

# inny Jaworski

04.12.2014 00:14

Kosze tam nie muszą być. Wszystkie śmieci i odpadki posprząta pan T.

REKLAMA

# Lala

04.12.2014 09:53

dzieciaku posprzątaj najpierw swój mózg a później pisz na forum - chyba , ze nie masz to nie musisz - takie bzdury to ;pisz na forum "Miś i moje zwierzaki" a lekcje odrobiłeś
więcej na forum

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni