Warszawa pokochała neony. Czas na Targówek?
22 marca 2024
To już jest piąte podejście pod neonowy napis "Targówek" w budżecie obywatelskim w ostatnich pięciu latach. Mieszkańcy jak dotąd nie mieli szansy na niego zagłosować. Pomysłodawca zapewnia, że neon będzie promować dzielnicę i "odpowiada potrzebom społeczności lokalnej".
Poprzednie próby zaistnienia w budżecie obywatelskim dzielnicy pomysłu z podświetlanym napisem "Targówek" lub "Love Targówek" kończyły się na złożeniu projektu. Potem z niewiadomych przyczyn autor go wycofywał.
Neon Targówek
Projekt Norberta Zielińskiego zakłada montaż za blisko 90 tys. zł neonowego napisu promującego dzielnicę Targówek. Orientacyjne wymiary świetlnego napisu to 2 metry wysokości i 8-12 metrów szerokości. Projekt jest wzorowany na podobnym, już istniejącym neonowym napisie z Wilanowa.
Póki co nie wiadomo, gdzie miałby stanąć neon. Autor wskazuje kilka miejsc do wyboru: dwie przy Radzymińskiej (przy skrzyżowaniu z Tużycką i na drugim jej krańcu, tuż za ul. Piotra Skargi), przy Zabranieckiej i przecięciu z Kijowską, przy rondzie Żaba oraz cztery lokalizacje na Targówku Mieszkaniowym w okolicy parku Wiecha (dwie przy ul. Handlowej, kolejne dwie bliżej Prałatowskiej).
"Poczucie przynależności społecznej"
Jak wyjaśnia pomysłodawca, neon będzie elementem promującym dzielnicę, odpowiada też na potrzeby społeczności lokalnej i wzmacnia poczucie przynależności do niej. Czy mieszkańcy podzielą tę opinię? Czas pokaże.
Najpierw projekt muszą ocenić urzędnicy. Jeśli pomysł dotrwa do połowy czerwca, wówczas nad jego losem pochylą się mieszkańcy w głosowaniu. Ewentualna realizacja w przyszłym roku.
DB