Nauka projektowania mody - także na Bemowie
15 kwietnia 2014
Materiałoznawstwo, historia ubioru, rysunek, upinanie stroju na manekinie - to zagadnienia i wyzwania, jakie czekają uczestniczki kursu projektowania ubioru prowadzonego w ArtBemie.
W czasie zajęć kursantki poznają także podstawowe pojęcia związane z projektowaniem, tworzą rysunki żurnalowe i projekty wrażeniowe. Oglądają i analizują pokazy mody znanych projektantów, poznają tajniki zawodu projektanta ubioru. Niektóre z nich uczestniczą także w zajęciach z krawiectwa, również prowadzonych przez panią Annę. Projektant nie musi być dobrym krawcem, ale powinien znać chociaż podstawy krawiectwa, żeby umieć porozumieć się z krawcem i konstruktorem. - Kiedy zaczęłam współpracę z krawcową, pani zadawała mi mnóstwo szczegółowych pytań, na przykład: "Czy rękaw ma być reglanowy?" - opowiada jedna z kursantek. Czym jest zaszewka, fałda, kontrafałda - to pojęcia, które projektant musi znać. Musi też wiedzieć, jak zachowują się poszczególne tkaniny, żeby umieć odpowiednio je dobrać do konkretnych części odzieży. Później już od niego zależy, na ile będzie sam uczestniczyć w samym procesie szycia, na ile zleci wykonanie komuś innemu. Najczęściej jednak oprócz wykonywania rysunków, sam upina tkaniny na manekinie, żeby zobaczyć, jak wygląda całość.
Tradycja i nowoczesność w parze
Rzym i kwiatowa łączka, średniowiecze i plastik, barok i nowe technologie, XXI wiek i owady - to zestawienia, jakie wymyśla pani Anna jako temat kolekcji. - Wybieram tematy kontrastowe, żeby uzyskać jak najciekawszy efekt. Jeśli do barokowych, bogato zdobionych, szerokich sukni dodamy na przykład tkaninę z motywami przypominającymi płyty CD albo elementy części komputerowych, uzyskamy zupełnie nową jakość. Chodzi mi o to, by pobudzić kreatywność u moich kursantek. To ważna cecha u dobrego projektanta - opowiada instruktorka. - Bardzo istotna jest także wiedza z zakresu historii ubioru. Projektant musi używać wszystkich elementów i motywów w sposób świadomy.
Kurs i co dalej?
Możliwości jest wiele. W czasie zajęć kursantki dowiadują się także od prowadzącej, w jaki sposób można wykorzystać zdobytą wiedzę - jak zrobić profesjonalne portfolio, gdzie je pokazać albo jak założyć własną firmę. Często kursantki zakładają rodzinne lub koleżeńskie biznesy, swoje prace wystawiają w galeriach internetowych. - Wśród osób, które ukończyły kurs, niektóre zajmują się projektowaniem lub szyciem zawodowo, inne traktują to jako hobby - opowiada Anna Lasik. - Osobom, które chcą się dalej rozwijać polecam staże, praktyki i kursy wakacyjne w znanych europejskich ośrodkach modowych, na przykład w Mediolanie. Tam pod okiem fachowców można rzeczywiście wiele się nauczyć.
Można także rozwijać się dalej w kierunku pokrewnym, na przykład w kostiumologii, jak sama instruktorka Anna Lasik, która przygotowuje kostiumy sceniczne do przedstawień pantomimy oraz stylizacje do filmów offowych czy sesji zdjęciowych.
Zajęcia odbywają się w cyklach 12 spotkań w środy o godzinie 18.00.
Trwają zapisy do nowej grupy.
Koszt 230 zł za 12 spotkań (z Bemowską Kartą Mieszkańca - 207 zł).
Kontakt: joanna.chas@artbem.pl, tel. 22 532-04-21, ilona.sawicka@artbem.pl, tel. 22 532-04-17.
kz