REKLAMA

Legionowo

komunikacja »

 

Napisali biznes plan lotniska

  19 stycznia 2007

Wszystko wskazuje na to, że już w 2008 roku będziemy mogli skorzystać z modlińskiego lotniska, obsługującego popularne dziś tanie linie lotnicze. Nie lada problemem będzie niestety dojazd do lotniska. Budowa dróg dojazdowych jest w lesie.

REKLAMA

Inwestycja w Modlinie jest szansą dla wszystkich okolicznych gmin, w tym także dla mieszkańców powiatu legionowskiego. Da mnóstwo nowych miejsc pracy i wymusi kolejne inwestycje w całej okolicy. Przedsiębiorcy, którzy chcą na przykład budo-wać hotele, restauracje czy stacje benzynowe z niecierpliwością czekają na osta-teczną decyzję. Niestety tej wciąż nie ma, bo o ile zakończyły się trwające dość długo spory pomiędzy udziałowcami spółki Port Lotniczy Modlin narosłe zwłaszcza po wycofaniu się Skarbu Państwa z inwestycji, o tyle wciąż nie wiadomo nic konkretnego, poza tym, że został napisany biznesplan i spółka starać się będzie o środki unijne.

- Wszyscy doskonale wiemy, że transport lotniczy znakomicie się rozwija, zwłaszcza jeśli chodzi o tanich przewoźników. Jak najpilniejsze uruchomienie regio-nalnego portu lotniczego jest więc naszym priorytetem. Budowa lotniska ma og-romne znaczenie prorozwojowe. Poprawi przede wszystkim możliwości transporto-we dla mieszkańców Mazowsza północno-zachodniego, jak i turystów odwiedzają-cych nasz region. To także zachęta dla zagranicznych inwestorów. Projekt budowy lotniska w Modlinie został wpisany na listę projektów kluczowych, dzięki czemu będzie realizowany przy wsparciu środków unijnych. Tylko w tym roku w budżecie województwa zagwarantowaliśmy na ten cel 30 mln zł - powiedział na konferencji prasowej marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

O przekształceniu wojskowego lotniska w Modlinie w port cywilny głośno mó-wiło się od lat. Sprawa nabrała rumieńców jakieś sześć lat temu. Problemem zaw-sze było pozyskanie źródła finansowania. W maju ubiegłego roku Skarb Państwa wycofał się z przedsięwzięcia. Akces zgłosiły władze województwa. Od tamtej pory trwały perturbacje własnościowe i ustalanie wielkości udziałów każdego ze wspólni-ków. Po kilku miesiącach sporów, przełom nastąpił w grudniu, a 12 stycznia 2007 udziałowcy spółki "Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin" przedstawili biznes-plan lotniska w Modlinie. Prace nad budową nowego portu lotniczego mają rozpo-cząć się jeszcze w tym roku, a jego otwarcie planowane jest na rok 2008.

Umowa o zmianach w spółce Port Lotniczy Modlin została podpisana 28 grudnia ubiegłego roku. Tym samym udziałowcy zrealizowali porozumienie z 8 listopada 2006 roku. W wyniku uzgodnień przyjętych 28 grudnia Port Lotniczy Modlin sp. z o. o. zmieniła nazwę na Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin. Zmieniła się także jej struktura właścicielska. Obecnie wspólnikami w spółce są: Agencja Mienia Woj-skowego (36%), Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" (30%), Wojewódz-two Mazowieckie (26%), Miasto Nowy Dwór Mazowiecki (8%). Docelowo przewiduje się przekształcenie jej w spółkę akcyjną.

Wartość całej inwestycji szacuje się na 250 milionów złotych. Spółka zamierza pozyskać część pieniędzy z funduszy unijnych i kredytów bankowych, a reszta ma pochodzić z własnych środków akcjonariuszy.

mz


Niestety do lotniska prowadzą wciąż te same drogi

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni