Napisali biznes plan lotniska
19 stycznia 2007
Wszystko wskazuje na to, że już w 2008 roku będziemy mogli skorzystać z modlińskiego lotniska, obsługującego popularne dziś tanie linie lotnicze. Nie lada problemem będzie niestety dojazd do lotniska. Budowa dróg dojazdowych jest w lesie.
- Wszyscy doskonale wiemy, że transport lotniczy znakomicie się rozwija, zwłaszcza jeśli chodzi o tanich przewoźników. Jak najpilniejsze uruchomienie regio-nalnego portu lotniczego jest więc naszym priorytetem. Budowa lotniska ma og-romne znaczenie prorozwojowe. Poprawi przede wszystkim możliwości transporto-we dla mieszkańców Mazowsza północno-zachodniego, jak i turystów odwiedzają-cych nasz region. To także zachęta dla zagranicznych inwestorów. Projekt budowy lotniska w Modlinie został wpisany na listę projektów kluczowych, dzięki czemu będzie realizowany przy wsparciu środków unijnych. Tylko w tym roku w budżecie województwa zagwarantowaliśmy na ten cel 30 mln zł - powiedział na konferencji prasowej marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.
O przekształceniu wojskowego lotniska w Modlinie w port cywilny głośno mó-wiło się od lat. Sprawa nabrała rumieńców jakieś sześć lat temu. Problemem zaw-sze było pozyskanie źródła finansowania. W maju ubiegłego roku Skarb Państwa wycofał się z przedsięwzięcia. Akces zgłosiły władze województwa. Od tamtej pory trwały perturbacje własnościowe i ustalanie wielkości udziałów każdego ze wspólni-ków. Po kilku miesiącach sporów, przełom nastąpił w grudniu, a 12 stycznia 2007 udziałowcy spółki "Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin" przedstawili biznes-plan lotniska w Modlinie. Prace nad budową nowego portu lotniczego mają rozpo-cząć się jeszcze w tym roku, a jego otwarcie planowane jest na rok 2008.
Umowa o zmianach w spółce Port Lotniczy Modlin została podpisana 28 grudnia ubiegłego roku. Tym samym udziałowcy zrealizowali porozumienie z 8 listopada 2006 roku. W wyniku uzgodnień przyjętych 28 grudnia Port Lotniczy Modlin sp. z o. o. zmieniła nazwę na Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin. Zmieniła się także jej struktura właścicielska. Obecnie wspólnikami w spółce są: Agencja Mienia Woj-skowego (36%), Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" (30%), Wojewódz-two Mazowieckie (26%), Miasto Nowy Dwór Mazowiecki (8%). Docelowo przewiduje się przekształcenie jej w spółkę akcyjną.
Wartość całej inwestycji szacuje się na 250 milionów złotych. Spółka zamierza pozyskać część pieniędzy z funduszy unijnych i kredytów bankowych, a reszta ma pochodzić z własnych środków akcjonariuszy.
mz
Niestety do lotniska prowadzą wciąż te same drogi