REKLAMA

Wola

różne »

 

Na Starych Powązkach zainstalowano repliki XIX-wiecznych latarni

  13 października 2023

alt='Na Starych Powązkach zainstalowano repliki XIX-wiecznych latarni'
materiał prasowy

Na Starych Powązkach zakończył się drugi etap montażu replik latarni gazowych, których finansowanie wsparła fundacja PGE. Latarnie zostały wykonane zgodnie z wzorem z 1856 roku i dodały temu miejscu uroku.

REKLAMA

Polska Grupa Energetyczna podjęła współpracę z fundacją Stare Powązki, która jest opiekunem warszawskiej nekropolii, aby wspomóc realizowane działania służące ochronie i konserwacji tego ważnego miejsca - spoczynku wielu pokoleń Polaków, ale też historycznego, które stanowi dziedzictwo kulturowe naszego kraju.

Latarnie nawiązują do XIX-wiecznej Warszawy

- Zamontowane latarnie nawiązują do tych znajdujących się na ulicach XIX-wiecznej Warszawy i dzięki temu ten pomnik historii zyskuje nowe oświetlenie, zachowując jednocześnie swój historyczny i zabytkowy charakter - mówi prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

- Przyszłym pokoleniom pozostanie jedynie to, o co my współcześni zdołamy zadbać i przekazać, zarówno z własnej działalności i twórczości, jak i dziedzictwa kulturowego pozostawionego nam przez naszych przodków, dlatego misją kilku już pokoleń konserwatorów zabytków jest zachowanie dziedzictwa i historycznego charakteru tego szczególnie ważnego miejsca - mówi Karol Gądzik z fundacji Stare Powązki. Olbrzymi pomnik na cmentarzu. Powstał w miejscu masowego grobu Żydów Olbrzymi pomnik na cmentarzu. Powstał w miejscu masowego grobu Żydów
Na Cmentarzu Żydowskim przy Okopowej dobiegły końca prace nad upamiętnieniem Żydów zmarłych lub zamordowanych na ulicach getta i pochowanych w jednym z największych grobów masowych w Europie.

Projekt realizowany przez fundację polega na ułożeniu nowych kamiennych nawierzchni alejek wraz z ich oświetleniem, które swym kształtem nawiążą do historycznych latarni znajdujących się na ulicach XIX-wiecznej Warszawy. Prace przeprowadzono w najstarszej i najcenniejszej pod względem historycznym i artystycznym części cmentarza. Dzięki wsparciu PGE wykonano i zamontowano już 36 replik zabytkowych latarni.

Wstąp do księgarni

Czym dla Warszawy jest Cmentarz Powązkowski?

Cmentarz Powązkowski w Warszawie stanowi nie tylko istotny element dziedzictwa kulturowego Polski, ale jest również jedną z najpiękniejszych i szczególnie cennych nekropolii w Europie. Setki grobów i kaplic mają wyjątkową wartość historyczną, artystyczną i edukacyjną. Wpisana do rejestru zabytków nekropolia, jest również niezwykłą galerią rzeźby i małej architektury oraz rozległym muzeum, od ponad 230 lat nierozerwalnie związanym z dziejami Warszawy i Polski. Stare Powązki co roku odwiedzają setki tysięcy osób, nie tylko tych, których bliscy tam spoczywają, ale także turyści.

JR

.
 

Komentarze (1)

# Konserwa Turystyczna

13.10.2023 12:48

To jest dramat. Wandalizm kulturowy pod płaszczykiem troski o zabytki. Cmentarz powązkowski stanowi zamkniętą całość, a latarni - żadnych - nigdy tam nie było. Ahistoryczny analfabetyzm wykorzenionego pokolenia. Jeszcze na zamku w Czersku takie postawcie.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Zima 2023/2024
Zima 2023/2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe