REKLAMA

Wawer

historia »

 

Murowanka niszczeje, koniec marzeń o muzeum Wawra?

  9 listopada 2012

alt='Murowanka niszczeje, koniec marzeń o muzeum Wawra?'

Na terenie dzielnicy Wawer jest łącznie 118 zabytków. Obiekty te zostały wpisane do wojewódzkiego rejestru zabytków. Wśród nich wyszczególnić należy stary budynek z czerwonej cegły przy ul. Płowieckiej 77, tzw. Murowankę, w której mieściła się pierwsza w Wawrze Gminna Szkoła Początkowa. Ostatnio chciał się tam przenieść Uniwersytet Trzeciego Wieku, ale ostatecznie raczej skończy się na niczym.

REKLAMA

Trochę historii

Budynek został wybudowany w 1903 roku i był przeznaczony na szkołę jednoklasową. Został wzniesiony w pobliżu starej wawerskiej karczmy, dzięki wysiłkowi i staraniom obywateli Wawra, Gocławia i Zastowa. Początkowo miał jedną izbę lekcyjną. W mniejszych pokojach mieściła się kancelaria i mieszkanie nauczyciela. O warunkach panujących w tej szkole pisał varsavianista Jerzy Kasprzycki: "W latach 1903-15 uczyło się tutaj co roku 70-100 dzieci, oczywiście po rosyjsku. Po odejściu Rosjan nowy kierownik Sz. Kurpiewski prowadził lekcje już po polsku i wkrótce powiększył szkołę o dalsze trzy klasy. W 1922 roku za czasów następnego kierownika W. Marciniaka siedmiu nauczycieli kształciło w takich warunkach ok. 300 dzieci. Dla klas przeniesionych z Gocławka musiano wynająć izby w sąsiednim budynku gminnego Sądu Pokoju. Rodzice usiłowali pomóc szkole: zebrano 84.000 marek, co wystarczyło na zakup dwóch i pół ławki!" ("Korzenie miasta", tom III).

Od 1908 roku szkoła nosiła nazwę Jednoklasowej Gminnej Szkoły Początkowej w Wawrze. W 1936 roku została wybudowana druga szkoła na terenie Wawra i wówczas przeprowadzono podział szkół - Szkoła nr 1 pozostała przy ul. Płowieckiej 77. Następnie w Murowance została otwarta szkoła zawodowa, gdzie w czasie wojny odbywało się tajne nauczanie.

W Murowance mieściła się pierwsza w Wawrze Gminna Szkoła Początkowa. Dziś spokojnie niszczeje, czekając w nieskończoność na decyzję.
Mieściło się tu również muzeum pamiątek z okresu powstań listopadowego i styczniowego, na co zezwolili okupanci w ramach propagandy antyrosyjskiej. Nauka w szkole w Murowance odbywała się do 1948 roku. W późniejszych latach budynek służył m.in. jako składnica sprzętu sportowego i pomocy naukowych oraz sklep spożywczy.

Przed budynkiem usytuowany jest pomnik "Piłsudskiemu i bohaterom Wawra" pochodzący z 1930 r. Na drzwiach szkoły jeszcze w latach 90. XX w. widniał okolicznościowy napis o losach pomnika i fragment popiersia marszałka. Z uwagi na bardzo zły stan techniczny, budynek od wielu lat pozostaje niewykorzystany. Jeśli miałby zostać uratowany, to należałoby niezwłocznie podjąć działania remontowe i restauracyjne.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Smutna rzeczywistość

- ZGN jest tylko zarządcą i administratorem budynku - mówi Arkadiusz Kuranowski, dyrektor Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami. - Obecnie wykorzystujemy budynek jako pomieszczenie pomocnicze, tj. do przechowywania różnych rzeczy. Ze względu na jego stan techniczny nie da się go wykorzystać jako lokal mieszkalny czy użytkowy. Prywatnie uważam, że byłoby to bardzo pozytywne, aby go zagospodarować, bo to budynek historyczny. Niestety, nie ma decyzji, by przekazać go Uniwersytetowi Trzeciego Wieku czy innej jednostce miasta - mówi.

REKLAMA

Wielu chętnych do przejęcia

Szczegółowo historię przejmowania budynku i planów jego wykorzystania zna radny Andrzej Krasnowolski. Jego kontakty z Murowanką rozpoczęły się tuż po 1990 roku. - Nowo powołany samorząd gminy Praga Południe zwrócił się do mnie, jako przewodniczącego Komitetu Obywatelskiego Solidarność Wielki Wawer, z prośbą o pomoc, gdyż o przejęcie tego budynku starały się Zakłady Naprawcze Związku Nauczycielstwa Polskiego, które dzierżawiły lub użytkowały przynależne do niej garaże i na tej podstawie chciały przejąć cały obiekt wraz z działką - mówi radny.

Obiektu nie przejęto i Murowanka pozostała gminna. Na prośbę radnego Krasnowolskiego przygotowana została koncepcja zagospodarowania przestrzennego, z aranżacją placu do zgromadzeń oraz zaproponowano urządzenie w Murowance Izby Pamięci Wawra, odnoszącej się do powstania listopadowego oraz wojny z bolszewikami i pobytu marszałka Piłsudskiego w Aninie w sierpniu 1920 roku. W budynku miały znaleźć też lokum organizacje społeczne i samorząd mieszkańców oraz redakcja lokalnego czasopisma. - W związku z przejęciem władzy w Wawrze przez ekipę Dariusza Godlewskiego wszystkie nasze plany zostały zarzucone, a burmistrz Godlewski postanowił budynek przeznaczyć na wawerski Urząd Stanu Cywilnego, czyli Pałac Ślubów - mówi Andrzej Krasnowolski.

Te plany też trafiły do lamusa, bo władzę przejęła kolejna ekipa - tym razem AWS. Potem następowały kolejne próby przejęcia budynku przez przewodniczącego rady Wiesława Miguta oraz radną SLD Annę Monastyrską. W tym ostatnim przypadku stwierdzono próbę fałszerstwa i sprawa trafiła do sądu. - W przedostatniej kadencji wprowadziłem do planu rewitalizacji Wawra budynek Murowanki, lecz nie zostało to zaakceptowane przez władze Warszawy. W ostatniej kadencji powstał projekt przekazania budynku Uniwersytetowi Trzeciego Wieku. Ostatnimi czasy nasza ekipa rządząca zaproponowała pozbycie się tego najstarszego budynku poprzez sprzedaż - aby pozbyć się kłopotu - podsumowuje Andrzej Krasnowolski.

REKLAMA

Co dalej z Murowanką?

Radny nadal uważa, że podstawowym użytkiem budynku powinno być utworzenie muzeum Wawra, gdyż niedługo trudno będzie zebrać wszystkie możliwe do uzyskania świadectwa przeszłości. Sprawa lokalizacji w nim Uniwersytetu Trzeciego Wieku też wchodzi w rachubę, choć dla osób starszych budynek nie jest dobrze komunikacyjnie zlokalizowany - powrót wymaga przechodzenia kładką nad ul. Płowiecką.

I to jest chyba największy mankament tego budynku - w innej lokalizacji już dawno byłby użytkowany, a tak spokojnie niszczeje, czekając w nieskończoność na decyzję.

Sławomir Bączyński

 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze (4)

# Mito

29.03.2013 01:59

Szanowny Panie Sławomirze , a kiedy Pan przechadzał sie ostatnio po Wawrze Widoczną ? Kamienica pod nr 51 dawna Willa Karpiżanka rok budowy 1929 w jakim jest stanie ? Toż to zgroza !!! Widać ze piękna kiedyś kamienica, wiem że był tam lokal konspiracyjny Ak bodajze KeDywu w czasie okupacji . mieszkał tam - był współwłaścicielem oficer WP zastrzelony w okolicach Hrubieszowa, tuż po Wojnie ps. Piołun albo Piorun - dokładnie nie pamiętam
Z tablic informacyjnych na posesji wynikało ze właścicielka miała w 2009 roku pr zeprowadzać remont kamienicy Z tego co widać i czuć raczej to była bujda na resorach - patrzac na świezo wybudowane obok apartamentowce
I co Pan na to ?

# Sławomir

03.09.2014 20:35

ja na to disco Panie #Mito

# batek

04.04.2015 15:47

Wystarczyło wysłać zapytanie do jednej z firm - http://przedmioty3d.pl/ i pewnie nawet w ramach darmowej reklamy dla siebie, by coś takiego zorganizowali, właśnie za darmo. Ale u nas wszędzie się widzi biznes i kombinacje, a z tego miejsca można było stworzyć coś genialnego!

REKLAMA

# nie chaosowi

08.05.2015 15:02

Zwracam się z apelem o uratowanie tego pięknego obiektu, których już dziś coraz mniej!
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe