REKLAMA

REKLAMA

Wola

budżet obywatelski

 

Mural z prymasem Wyszyńskim i siostrą Czacką? Propozycja wraca

  6 lutego 2023

Mural z prymasem Wyszyńskim i siostrą Czacką? Propozycja wraca
źródło: Archidiecezja Warszawska/Konferencja Episkopatu Polski/G. Gałązka

Propozycja upamiętnienia prymasa Stefana Wyszyńskiego i siostry Róży Czackiej pojawiła się już w ubiegłym roku. Wówczas urzędnicy postanowili nie dopuścić do głosowania tego projektu w ramach budżetu obywatelskiego dla Woli z powodu... braku jednego podpisu. W tym roku projekt muralu pojawił się ponownie.

REKLAMA

Już w ubiegłym roku jeden z mieszkańców zaproponował przeznaczenie 20 tys. zł na stworzenie na Woli muralu upamiętniającego prymasa Stefana Wyszyńskiego (1901-1981) i Różę Czacką (1876-1961). Projekt został odrzucony przez urzędników, ponieważ zgłoszenie nie zostało podpisane. Bloki powstały, schodów nie ma. "To ulubiony skrót mieszkańców" Bloki powstały, schodów nie ma. "To ulubiony skrót mieszkańców"
Jest tam grząsko, stromo, niebezpiecznie. Chodzi o często wykorzystywany przez mieszkańców osiedla Przy Arkadii skrót prowadzący w kierunku Żoliborza. Czy powstaną w tym miejscu schody?

Nowy mural w Warszawie?

Tym razem o mural na Woli upamiętniający błogosławionych, którzy bez wątpienia zapisali się też w historii Warszawy, postanowił zawalczyć Wojciech Gaweł. Wybór lokalizacji pozostawił wolskim urzędnikom. Przewidywany koszt się nie zmienił, nadal jest to 20 tys. zł.

- Drugim celem projektu jest zorganizowanie akcji wsparcia dla osób niewidomych, niepełnosprawnych i dla domów samotnych matek. Taka akcja będzie zawierała zbiórkę funduszy i rzeczy na te cele. Akcja będzie powiązana z muralem - deklaruje autor projektu.

Jeśli tym razem urzędnicy nie dopatrzą się żadnych braków, mieszkańcy będą mogli zagłosować na ten projekt już w czerwcu.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Kardynał Wyszyński: "Muszę pokochać Warszawę"

Stefan Wyszyński był związany z Warszawą od dziecka. W latach 1912-1915 uczył się w gimnazjum im. Wojciecha Górskiego, a podczas powstania służył pod pseudonimem Radwan III jako kapelan Armii Krajowej w grupie Kampinos i szpitalu w Laskach. W 1948 roku papież Pius XII mianował go prymasem oraz arcybiskupem metropolitą gnieźnieńsko-warszawskim.

- Od dziś zaczyna się moja droga przez Warszawę - powiedział wówczas Wyszyński. - Znam ją dobrze, jestem z nią związany tak blisko, może najbardziej była mi bliska, gdy broczyła krwią w powstaniu, gdy patrzyłem z Izabelina na dymy ofiarnego wielkiego ołtarza całopalenia. Dzisiaj muszę pokochać Warszawę i oddać jej swoje siły i życie. O wiele to łatwiej dziś, niż kiedykolwiek.

Kim była Róża Czacka?

Róża Czacka pochodziła z Białej Cerkwi w dzisiejszej Ukrainie. W wieku 22 lat całkowicie utraciła wzrok. W 1911 roku założyła Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi, a następnie stworzyła w Warszawie ochronkę, szkołę powszechną i bibliotekę dla niewidomych. Siedem lat później założyła Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.

W 1922 roku, dzięki otrzymanej darowiźnie rozpoczęła w podwarszawskich Laskach budowę zakładu dla niewidomych. W ubiegłym roku wraz z prymasem Wyszyńskim została ogłoszona błogosławioną Kościoła katolickiego.

(db)

.
 

Komentarze (8)

# Czytelnik

06.02.2023 10:23

Znów powraca ten pomysł? Siostra Czacka zasługuje na mural, ale kardynał Wyszyński jest w Warszawie już należycie upamiętniony. Patronuje stołecznej uczelni (UKSW), alei Prymasa Tysiąclecia oraz skwerowi na Woli (ten "skwer" to właściwie krótka uliczka, a nie skwer, ale mniejsza o to). Oprócz tego na Krakowskim Przedmieściu stoi pomnik kardynała, a przy Domu Arcybiskupów Warszawskich jest jego popiersie. Dodatkowo przy wejściu do katedry jest jego wizerunek, a jego portrety znajdują się też w innych kościołach. Jest to drugi najlepiej upamiętniony polski duchowny po Janie Pawle II.

# Hanka-91

06.02.2023 10:40

Murale to już plaga, niedługo zza tych wszystkich murali, paczkomatów i mini-tężni nie będzie nic widać. Współczesne ubóstwo moralne.

# nnn

06.02.2023 11:38

#Hanka-91 napisał(a) 06.02.2023 10:40
Murale to już plaga, niedługo zza tych wszystkich murali, paczkomatów i mini-tężni nie będzie nic widać. Współczesne ubóstwo moralne.
Za to graffiti i inne bohomazy lepsze? To dopiero jest plaga. Mural przynajmniej coś przedstawia.

REKLAMA

# Granatnik

06.02.2023 12:44

Szkoda 20 tyś, dajcie to na plac zabaw albo cokolwiek innego co będzie służyło mieszkańcom. Dość już tych watykańskich urzędników w Polsce upamiętniono, a po za tym idzie nowe i kościoły będą likwidowane z braku wiernych

# Brylowska

06.02.2023 13:56

Na Woli przydałyby sie murale upamiętniające osoby ściśle z Wolą związane i dla niej zasłużone, np. braci Pal. A tu, wciąż sukienkowi są proponowani...

# klocek

07.02.2023 18:26

Ale bzdury, coś dla ludzi a nie murale i pomniki!

REKLAMA

# Madbutcher

08.02.2023 12:52

#Granatnik napisał(a) 06.02.2023 12:44
Szkoda 20 tyś, dajcie to na plac zabaw albo cokolwiek innego co będzie służyło mieszkańcom.
Proponuję, abyś powtórzył(a) te słowa, gdy będą chcieli zrobić ten mural komuś, kto zasłynął lewicowymi albo antyklerykalnymi poglądami.

 Dan Todd

10.02.2023 10:57

Cześć wszystkim. Chciałbym zasugerować, żebyś zatrzymał się na chwilę. Tutaj każdy znajdzie coś nowego dla siebie.
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA