Mural z prymasem Wyszyńskim i siostrą Czacką? Propozycja wraca
6 lutego 2023
Propozycja upamiętnienia prymasa Stefana Wyszyńskiego i siostry Róży Czackiej pojawiła się już w ubiegłym roku. Wówczas urzędnicy postanowili nie dopuścić do głosowania tego projektu w ramach budżetu obywatelskiego dla Woli z powodu... braku jednego podpisu. W tym roku projekt muralu pojawił się ponownie.
Już w ubiegłym roku jeden z mieszkańców zaproponował przeznaczenie 20 tys. zł na stworzenie na Woli muralu upamiętniającego prymasa Stefana Wyszyńskiego (1901-1981) i Różę Czacką (1876-1961). Projekt został odrzucony przez urzędników, ponieważ zgłoszenie nie zostało podpisane.
Bloki powstały, schodów nie ma. "To ulubiony skrót mieszkańców"
Jest tam grząsko, stromo, niebezpiecznie. Chodzi o często wykorzystywany przez mieszkańców osiedla Przy Arkadii skrót prowadzący w kierunku Żoliborza. Czy powstaną w tym miejscu schody?
Nowy mural w Warszawie?
Tym razem o mural na Woli upamiętniający błogosławionych, którzy bez wątpienia zapisali się też w historii Warszawy, postanowił zawalczyć Wojciech Gaweł. Wybór lokalizacji pozostawił wolskim urzędnikom. Przewidywany koszt się nie zmienił, nadal jest to 20 tys. zł.
- Drugim celem projektu jest zorganizowanie akcji wsparcia dla osób niewidomych, niepełnosprawnych i dla domów samotnych matek. Taka akcja będzie zawierała zbiórkę funduszy i rzeczy na te cele. Akcja będzie powiązana z muralem - deklaruje autor projektu.
Jeśli tym razem urzędnicy nie dopatrzą się żadnych braków, mieszkańcy będą mogli zagłosować na ten projekt już w czerwcu.
Kardynał Wyszyński: "Muszę pokochać Warszawę"
Stefan Wyszyński był związany z Warszawą od dziecka. W latach 1912-1915 uczył się w gimnazjum im. Wojciecha Górskiego, a podczas powstania służył pod pseudonimem Radwan III jako kapelan Armii Krajowej w grupie Kampinos i szpitalu w Laskach. W 1948 roku papież Pius XII mianował go prymasem oraz arcybiskupem metropolitą gnieźnieńsko-warszawskim.
- Od dziś zaczyna się moja droga przez Warszawę - powiedział wówczas Wyszyński. - Znam ją dobrze, jestem z nią związany tak blisko, może najbardziej była mi bliska, gdy broczyła krwią w powstaniu, gdy patrzyłem z Izabelina na dymy ofiarnego wielkiego ołtarza całopalenia. Dzisiaj muszę pokochać Warszawę i oddać jej swoje siły i życie. O wiele to łatwiej dziś, niż kiedykolwiek.
Kim była Róża Czacka?
Róża Czacka pochodziła z Białej Cerkwi w dzisiejszej Ukrainie. W wieku 22 lat całkowicie utraciła wzrok. W 1911 roku założyła Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi, a następnie stworzyła w Warszawie ochronkę, szkołę powszechną i bibliotekę dla niewidomych. Siedem lat później założyła Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.
W 1922 roku, dzięki otrzymanej darowiźnie rozpoczęła w podwarszawskich Laskach budowę zakładu dla niewidomych. W ubiegłym roku wraz z prymasem Wyszyńskim została ogłoszona błogosławioną Kościoła katolickiego.
(db)
.