REKLAMA

REKLAMA

Wola

drogi

 

Będzie remont Jana Kazimierza i Ordona. Bruk zabezpieczą i... przykryją asfaltem

  3 lutego 2023

Będzie remont Jana Kazimierza i Ordona. Bruk zabezpieczą i... przykryją asfaltem
źródło: UM Warszawa

Po wielu latach obietnic i przygotowań warszawski ratusz rozpoczął poszukiwanie firmy, która wyremontuje główną ulicę Odolan: Jana Kazimierza. Ponownie zapowiedziany został także remont prostopadłej ulicy Ordona, której brukowana nawierzchnia została wpisana do gminnej ewidencji zabytków. Teraz zostanie przykryta asfaltem, ale najpierw zabezpieczona.

REKLAMA

Odolany to rejon Warszawy, który przechodzi od kilkunastu lat dynamiczne zmiany. Kiedyś zdominowany był przez zakłady przemysłowe, których większość nadal funkcjonuje. Obok nich powstało jednak wiele bloków, zamieszkanych przez kilka tysięcy osób. Fort Wola gotowy. Otwarcie za kilkanaście dni Fort Wola gotowy. Otwarcie za kilkanaście dni
Fort Wola wraca na handlową mapę Warszawy. Właściciel centrum handlowego wreszcie uchylił rąbka tajemnicy w sprawie obiecanej sali zabaw dla dzieci. Ogłosił także nazwy nowych punktów handlowych i barów, które znajdą się w wyremontowanym budynku na pograniczu Woli i Jelonek.

Jednak zbudują szkołę przy Kasprzaka. Mogła być już czynna Jednak zbudują szkołę przy Kasprzaka. Mogła być już czynna
Po sześciu straconych latach samorząd warszawskiej Woli wraca do pomysłu budowy szkoły podstawowej na rogu Kasprzaka i Ordona. Na przełomie 2017 i 2018 roku burmistrz Krzysztof Strzałkowski wycofał się z inwestycji pod wpływem petycji mieszkańców sąsiednich bloków.

Kto wyremontuje zdewastowany plac? Spychologia warszawska Kto wyremontuje zdewastowany plac? Spychologia warszawska
Rozdeptany trawnik, pełno dziur, wgłębień i kolein, błoto, porozrzucane połamane płyty chodnikowe oraz gruz, a także krzywo powbijane betonowe słupy - tak wygląda teren przy Ordona na warszawskich Odolanach. Kto ucywilizuje to miejsce? Ani Zarząd Dróg Miejskich, ani Zarząd Zieleni się do tego nie palą.
Warszawski samorząd nie nadążył z dostosowaniem sieci drogowej w tym rejonie stolicy.

Kiedy remont Ordona?

- Podczas modernizacji ulic i dróg musimy pamiętać, że pewne elementy naszego miasta wpisane są w tkankę związaną z dziedzictwem historycznym Warszawy. Po długich rozmowach i pracach uzgodniliśmy z mazowieckim konserwatorem zabytków kwestię modernizacji ulicy Ordona. Udało nam się wypracować porozumienie. W perspektywie krótko- i długookresowej skorzystają na nim zarówno mieszkańcy ul. Ordona, ale zadowoleni będą również ci, którzy chcą i dbają o to, żeby stolica, poprawiając jakość infrastruktury komunikacyjnej i społecznej, była miastem, które rozwija się w zrównoważony sposób - powiedział na konferencji prasowej Michał Olszewski, zastępca prezydenta Warszawy.

Przy Ordona w ostatnich latach powstało wiele bloków mieszkalnych. Jednocześnie wciąż funkcjonują tam różnego rodzaju przedsiębiorstwa, m.in. hurtownia materiałów budowlanych. W związku z tym po krzywej brukowej nawierzchni, oprócz samochodów osobowych, poruszają się też pojazdy ciężarowe. Generuje to ogromny hałas, na który wielokrotnie skarżyli się nowi mieszkańcy.

Bruk na Ordona jest wpisany do ewidencji zabytków. Aby móc przeprowadzić remont ulicy, niezbędne było uzyskanie zaleceń konserwatorskich. Jak informuje wiceprezydent Warszawy, we współpracy z mazowieckim konserwatorem prof. Jakubem Lewickim udało się wypracować rozwiązanie zadowalające obie strony. Dzięki temu warszawski ratusz wreszcie przystępuje do projektowania zmian na Ordona i przygotowań do obiecywanego od lat remontu.

Kup bilet

Przykryją bruk asfaltem

- Remont ulicy będzie dwuetapowy. Pierwszy etap będzie polegał na zabezpieczeniu bruku dodatkowymi wzmocnieniami oraz na wykonaniu nowej nawierzchni. Drugi obejmie kompleksowe zmiany z wprowadzeniem dodatkowej infrastruktury komunikacyjnej, w tym również linii tramwajowej. Przyjęte rozwiązanie zapewnia zarówno zachowanie bruku w dobrej formie, ale też poprawi komfort mieszkańców - zapowiada prof. Lewicki.

Założenia przewidują, że Ordona zostanie przebudowana na brukowanym odcinku między Stańczyka a budynkiem o numerze 5B. Dziś przestrzeń jest całkowicie zdegradowana i pozbawiona jakiejkolwiek organizacji. Zgodnie z ustaleniami z konserwatorem bruk zostanie zabezpieczony, po czym... przykryty asfaltem na całym odcinku. W rezultacie warszawiacy nie będą mogli go oglądać, ale będzie - dosłownie - zakonserwowany jako zabytek. Pomysł budzi skojarzenia z instalacją chińskiego artysty Ai Weiweia, który podczas happeningu potłukł naczynia i zakopał je w parku Bródnowskim. W rezultacie jego dzieło fizycznie jest w mieście, ale nikt nie może go zobaczyć.

Na szerokim pasie dzielącym jezdnie Ordona zasadzona zostanie nowa zieleń. Znikną zbędne betonowe latarnie, a drogę będą oświetlać nowe lampy wyposażone w energooszczędne i wydajne oprawy. Po przebudowie parkowanie zorganizowane zostanie w zatokach postojowych. Dzięki likwidacji części rzadko wykorzystywanych zawrotek uda się wyznaczyć więcej miejsc parkingowych.

Skorzystają piesi i rowerzyści

Na usprawnienia będą mogli liczyć również piesi i rowerzyści. Popękane i zniszczone płyty chodnikowe zostaną wymienione na nowe. Z kolei rowerzyści zyskają pasy rowerowe w obu kierunkach. Jednocześnie, w porozumieniu z właścicielami zakładów przemysłowych urząd miasta prowadzi prace przygotowawcze pod budowę drogi technicznej, która pozwoli na przeniesienie ruchu ciężarówek poza Ordona. Wiceprezydent Olszewski nie wyjaśnił, którędy miałaby biec wspomniana droga.

Jana Kazimierza w nowej odsłonie

Duże zmiany czekają również ulicę Jana Kazimierza. Po latach obietnic i przygotowań ratusz właśnie ogłosił przetarg na wykonanie prac. Kształt przebudowy był formalnie konsultowany z mieszkańcami, ale wpłynęło zaledwie około 200 uwag. Jezdnię, chodnik i zjazdy na posesje czeka remont. Powstanie też droga dla rowerów i hulajnóg a miejsca postojowe zostaną wyznaczone w zatokach. Na przejściach dla pieszych zastosowane będą elementy uspokojenia ruchu w postaci azyli.

Szczególną uwagę podczas konsultacji mieszkańcy zwracali na nową zieleń. Dlatego posadzonych zostanie aż 250 nowych drzew: platany klonolistne, lipy drobnolistne i klony pospolite. Pojawią się też tysiące krzewów i bylin oraz łąki kwietne. Łączna powierzchnia przeznaczona pod nasadzenia to ponad 22 tys. m2. Zarząd Dróg Miejskich czeka teraz na oferty zainteresowanych firm budowlanych. Prace remontowe na Jana Kazimierza potrwają rok i dziesięć miesięcy.

(jok)

.
 

Komentarze (3)

# nnn

03.02.2023 19:39

Nic tak nie konserwuje bruku jak asfalt.

# Chris

06.02.2023 00:15

pewnie miejsca parkingowe znikną a widomo że ich jest za mało. Straż wiejska będzie miała żniwa.

# OBIEKTYWNY

09.03.2023 16:17

Niestety projektant, który pewnie nigdy na Ordona nie był, zaprojektował równoległe miejsca parkingowe, które pomieszczą znacznie mniej samochodów niż jest teraz. Parking powinien byc prostopadły do jezdni, a nie równoległy.
Po co tam takie szerokie chodniki ? Ścieżka rowerowa OK, ale duży parking jest najważniejszy !!!

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA