Zmiany w programie 800 plus. 20 tys. dzieci bez świadczenia
Od września mieszkające w Polsce dzieci z Ukrainy mogą korzystać z programu 800 plus i Dobry Start, jedynie wtedy, gdy uczą się w polskich szkołach. Wyjątkiem są uczniowie, którzy w ukraińskich szkołach uczą się w ostatniej programowo klasie i korzystają z nauki online. Zmiany w przepisach sprawiły, że liczba dzieci, pobierających świadczenie zmniejszyła się od początku nowego roku szkolnego o 20 tys. - podaje Onet.
W roku szkolnym 2024/25 do polskich szkół dołączyło 33 tys. nowych uczniów z Ukrainy. Jak poinformowała wiceministra edukacji Joanna Mucha, dokładna liczba ukraińskich dzieci w polskim system edukacyjnym zmienia się i ciężko dokładnie ją oszacować. W szczytowym momencie 2022 r. uczniów z Ukrainy mogło być nawet 200 tys., podczas gdy obecne dane wskazują na około 185 tys. dzieci.
Zmiany w przepisach sprawiły, że od września 2024 r. mieszkające w Polsce dzieci z Ukrainy podlegają obowiązkowi edukacji w polskich szkołach i tylko dzieci, które uczęszczają do polskich placówek, mogą liczyć na wsparcie finansowe w ramach programów "800 plus" czy "Dobry Start". Wyjątek stanowią uczniowie ukraińskich szkół, którzy w roku szkolnym 2024/25 uczą się w najwyższej klasie szkoły ukraińskiej i kontynuują edukację online - podkreśla Onet.
Wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandra Gajewska w zeszłym tygodniu powtórzyła wcześniejsze zapewnienia premiera Donalda Tuska, o tym, że rząd nie planuje rezygnacji ze świadczenia. - Program '800 plus' jest już stałym elementem budżetów domowych polskich rodzin, dlatego będzie kontynuowany w kolejnych latach na takich samych zasadach jak obecnie - uspokajała Gajewska w Sejmie.
Źródło: onet.pl