Tak się pracuje w Polsce i na świecie
Prezes NBP Adam Glapiński podczas wrześniowej konferencji prasowej poruszył temat rynku pracy w Polsce, wzbudzając kontrowersje swoimi wypowiedziami. Stwierdził, że pracownicy w Polsce mają "hojne" przepisy pracy i korzystają z licznych świadczeń, co wywołało dyskusję na temat rzeczywistej sytuacji polskich pracowników na tle innych krajów - czytamy w Business Insider Polska.
Wypowiedzi prezesa NBP skłaniają do analizy, jak wygląda sytuacja polskich pracowników w porównaniu z innymi krajami. Czy faktycznie mamy do czynienia z nadmiernymi przywilejami, czy też jesteśmy w środku europejskiej stawki?
Dane Eurostatu pokazują, że Polska znajduje się w czołówce krajów UE pod względem długości tygodnia pracy, ze średnią 39,3 godziny. To więcej niż w większości krajów europejskich, ale mniej niż w Grecji czy Rumunii.
Kamil Sadowniczyk z Manpower w rozmowie z Business Insider Polska wskazuje, że pracownicy w Polsce nie są w wyjątkowo uprzywilejowanej sytuacji, a w niektórych krajach normy czasu pracy są niższe. Krzysztof Inglot z Personnel Service dodaje, że Polska jest mniej więcej w środku stawki pod względem przywilejów pracowniczych.
W Polsce pracownicy mają 26 dni płatnego urlopu, co nie jest wyjątkowym przywilejem na tle Europy. Mateusz Żydek z Randstad podkreśla, że w niektórych krajach pracownicy mają więcej dni wolnych, ale globalnie Polska wyprzedza wiele państw pod tym względem.
Źródło: businessinsider.com.pl