REKLAMA

Misz@masz
  23 września 2024  

Tak powódź wpłynie na gospodarkę [WYWIAD]

Powódź w Polsce nie wpłynie znacząco na gospodarkę i inflację - twierdzi Ludwik Kotecki z Rady Polityki Pieniężnej. W wywiadzie dla Business Insider Polska podkreśla, że skutki kataklizmu mogą wynieść około 1 proc. PKB, a bezpośrednio odczuje je budżet państwa. Członek RPP nie spodziewa się, że przedsiębiorcy będą podnosić ceny w reakcji na powódź. Projekt budżetu na 2025 rok nie sprzyja obniżkom stóp procentowych, a pierwsze dyskusje na ten temat mogą rozpocząć się w marcu 2025 roku.

REKLAMA

Kotecki wskazuje, że koszty powodzi dla budżetu mogą wynieść kilka miliardów złotych, co wpłynie na wyższe wydatki i niższe dochody państwa. Wpływ powodzi na politykę stóp procentowych jest ograniczony, ale sytuacja budżetowa może oddalić perspektywę ich obniżki.

"Powódź, mimo lokalnych, często dramatycznych skutków, w skali makro nie powinna mieć znaczących konsekwencji ekonomicznych. W tym także, mam nadzieję, dla inflacji" - mówi w rozmowie z Business Insider Polska.

Kotecki zwraca uwagę na inflację bazową jako stabilniejszy wskaźnik presji inflacyjnej w Polsce. Jeśli do końca roku pozostanie ona poniżej 4 proc., może to być dobry znak dla przyszłych decyzji RPP.

Projekt budżetu na 2025 rok nie jest czynnikiem sprzyjającym obniżkom stóp procentowych. Decyzje RPP będą zależne od inflacji i czynników na nią wpływających.

Kiedy można spodziewać się zmian stóp procentowych?

Pierwsza poważna dyskusja o obniżce stóp procentowych może mieć miejsce w marcu 2025 roku, ale nie oznacza to automatycznej decyzji o ich zmianie.

Źródło: businessinsider.com.pl

 

REKLAMA

Najnowsze misz@masze

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na Tu Stolica

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni