Skuteczne sposoby na łagodzenie ukąszeń komara
Komary nie tylko drażnią swoim bzyczeniem, ale przede wszystkim swoimi ukąszeniami. Swędzenie i czerwony obrzęk to efekt działania białek zawartych w ślinie owada. Onet podaje proste sposoby, jak skutecznie łagodzić te nieprzyjemne objawy.
Ukąszenia komarów to zdecydowanie jedna z najbardziej uciążliwych stron lata. Swędzenie i czerwony obrzęk, które pojawiają się po ukąszeniu, są wynikiem działania białek zawartych w ślinie owada. Te białka, wstrzyknięte do skóry podczas ugryzienia, zapobiegają krzepnięciu krwi, co wywołuje odpowiedź układu immunologicznego człowieka. Rezultatem są swędzące bąble.
Chociaż większość odczynów po ukąszeniu komara samoistnie znika w ciągu kilku dni, warto łagodzić objawy. Drapanie może bowiem prowadzić do infekcji lub powstania rany i dłuższego gojenia się miejsca po ugryzieniu. Jakie więc sposoby na ukąszenie komara warto stosować?
Proszek do pieczenia z wodą
Mieszanka proszku do pieczenia z wodą tworzy pastę, którą można posmarować miejsce ukąszenia. Po 15 minutach, kiedy pasta wyschnie, można ją zmyć, co powinno przynieść ulgę od swędzenia. W tej roli dobrze sprawdzi się także soda oczyszczona.
Ocet jabłkowy na ugryzienia komarów
Skutecznym sposobem na ukąszenia komarów jest także ocet jabłkowy. Nawilżam nim wacik i przykładam do skóry. Ocet jabłkowy nie tylko hamuje nieprzyjemne dolegliwości po ugryzieniu komara (np. pieczenie skóry), ale i łagodzi świąd.
Sól do kąpieli na bąble po ugryzieniach komarów
Na ukąszenia komarów dobrze działa także sól. Szczególnie sprawdza się podczas kąpieli, dlatego warto dosypać ją do wanny wypełnionej ciepłą wodą, by odczuć ulgę w uciążliwym świądzie.
Pamiętajmy, że skuteczna obrona przed komarami to nie tylko łagodzenie objawów po ukąszeniach, ale przede wszystkim profilaktyka. Warto więc znać i stosować różne metody odstraszania tych uciążliwych owadów.
Źródło: kobieta.onet.pl