REKLAMA

Misz@masz
  dzisiaj, 11:02

Rząd poszedł na wojnę z branżą wiatrakową

Mimo deklaracji nowego rządu o przyspieszeniu transformacji energetycznej i odmrożeniu inwestycji w sektorze OZE, branża wiatrowa wciąż stoi w miejscu. Obiecana nowelizacja tzw. ustawy wiatrakowej, mająca na celu ożywienie projektów dotyczących farm wiatrowych, pozostaje w sferze planów. Rząd Donalda Tuska, który przed wyborami sygnalizował chęć naprawienia błędów poprzedników, teraz spotyka się z falą krytyki ze strony Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW). Branża wiatrowa, której nadzieje na rozwój zostały rozbudzone, obecnie czuje się zaniechana i zaniepokojona ostatnimi działaniami rządu - czytamy w Business Insider Polska.

REKLAMA

Rozporządzenie Ministra Klimatu, Pauliny Hennig-Kloski, dotyczące obowiązku OZE, które ma balansować między oczekiwaniami przemysłu a producentami zielonej energii, wywołuje kontrowersje. Wartość tego obowiązku dla przemysłu energochłonnego na przyszły rok została obniżona z zapowiadanych 12,5 proc. do 8,5 proc., co wywołuje niezadowolenie zarówno wśród przedsiębiorców, jak i producentów OZE. Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii alarmuje o trudnej sytuacji polskiego przemysłu i wysokich cenach energii, podczas gdy PSEW podkreśla, że taka polityka może zaszkodzić konkurencyjności polskiego przemysłu i opóźnić transformację energetyczną kraju - czytamy w Business Insider Polska.

Najnowsza propozycja Ministerstwa Klimatu, dotycząca zakazu budowy wiatraków w odległości 1,5 km od niektórych obszarów ochrony przyrody Natura 2000, spotkała się z ostrą krytyką ze strony PSEW, które określiło ją mianem "bubla prawnego". Propozycja ta, zdaniem branży, może znacząco utrudnić realizację wielu projektów. Krytykę wyrażają również organizacje ekologiczne, które widzą w tym działaniu sabotaż rozwoju czystej energii w Polsce.

Zagrożona wydaje się również przyszłość morskich farm wiatrowych, które są kluczowym elementem planowanej transformacji energetycznej Polski. PSEW wyraża obawy związane z zaproponowanym przez Ministerstwo Klimatu limitem cenowym dla energii z morskich farm wiatrowych, który zdaniem stowarzyszenia jest zbyt niski i nie odzwierciedla aktualnych warunków rynkowych. Branża apeluje o realistyczne podejście do cen, które uwzględni wzrost kosztów inwestycyjnych i operacyjnych, szczególnie w obliczu pandemii i konsekwencji wojny w Ukrainie.

Sytuacja w sektorze OZE w Polsce stawia przed rządem wyzwanie dotrzymania obietnic wyborczych i skutecznego wsparcia dla transformacji energetycznej. Czy Polska znajdzie sposób na wyjście z impasu i zrealizowanie ambitnych celów w zakresie zielonej energii? Branża OZE, przemysł i obywatele oczekują konkretnych działań i jasnej strategii, która umożliwi Polsce przejście na bardziej zrównoważone i konkurencyjne źródła energii.

Źródło: businessinsider.com.pl

REKLAMA

Najnowsze misz@masze

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na Tu Stolica

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA