REKLAMA

Misz@masz
  7 października 2024  

Pierwszy wolny termin nawet za sześć lat. W jakich województwach są najkrótsze kolejki do kardiologa?

Media zawrzały po materiale "Faktów" w TVN. 15-letni Igor cierpi na szmery w sercu i nadciśnienie, w związku z czym otrzymał skierowanie do kardiologa dziecięcego. Termin wizyty był jednak dużym zaskoczeniem: sierpień 2026 r. Długie oczekiwanie do lekarza o tej specjalności mrozi krew w żyłach, gdyż nie jest tajemnicą, że choroby serca to wręcz schorzenia cywilizacyjne i powszechny problem. Medonet sprawdził, jaki jest czas oczekiwania do kardiologa w poszczególnych województwach. Gdzie można dostać się do lekarza najszybciej?

REKLAMA

W Polsce, gdzie schorzenia serca stanowią jedno z największych zagrożeń dla zdrowia publicznego, rodzice 15-letniego Igora, aktywnego sportowca zmagającego się z nadciśnieniem i szmerami w sercu, muszą zmierzyć się z niepokojącą rzeczywistością. Kiedy chłopiec otrzymał skierowanie do kardiologa dziecięcego, pierwszy dostępny termin wizyty okazał się szokujący - sierpień 2026 roku. To dramatyczna ilustracja problemów, z jakimi boryka się polski system opieki zdrowotnej.

Brak specjalistów i nierówny dostęp do leczenia

Sytuacja Igora to nie odosobniony przypadek. "Kardiologia dziecięca to deficytowa dziedzina" - przyznaje Sebastian Krystek z Wielkopolskiego Oddziału NFZ. W całym kraju pacjenci napotykają na podobne bariery w dostępie do specjalistycznej opieki. Medonet, po przeanalizowaniu danych z portalu NFZ, zwraca uwagę, że w niektórych regionach oczekiwanie na wizytę u kardiologa dziecięcego może wynosić nawet kilka lat.

Niezrozumiała sytuacja w kraju borykającym się z chorobami serca

Raport Narodowego Testu Zdrowia Polaków z 2023 roku ujawnia, że choroby układu krążenia, w tym niedokrwienne schorzenia serca, niewydolność czy udary mózgu, są główną przyczyną zgonów w Polsce. Prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski, komentując wyniki raportu, wskazuje na niezdrowy styl życia oraz niewystarczającą ocenę zagrożenia chorobami układu krążenia jako główne przyczyny tego stanu rzeczy.

Prywatna opieka - jedyna alternatywa?

Matka Igora, zmuszona do poszukiwania alternatywy, umówiła prywatną wizytę w ciągu zaledwie 10 dni, jednak za cenę kilkuset złotych. To pokazuje, że system publicznej opieki zdrowotnej nie jest w stanie sprostać potrzebom pacjentów, a pomoc medyczna staje się dobrem luksusowym.

Różnice w dostępie do lekarzy w poszczególnych regionach

Analiza terminów wizyt w różnych województwach ukazuje znaczne dysproporcje. W niektórych miejscach, jak województwo podkarpackie, na wizytę u kardiologa dorosłych można umówić się nawet na kolejny dzień roboczy. W innych, jak województwo mazowieckie, pacjenci muszą czekać lata na konsultację.

Czy jest światełko w tunelu?

Problem długich kolejek do kardiologów dziecięcych i dorosłych wydaje się być systemowy i wymaga pilnych działań ze strony władz. NFZ sugeruje szukanie wizyt w innych miastach, co jednak nie zawsze jest możliwe dla pacjentów z mniejszych miejscowości czy tych w trudnej sytuacji finansowej - przypomina Medonet.

Apel o zmiany w systemie

Sytuacja, z którą zmierzył się młody Igor, staje się krzykiem o pomoc w imieniu wszystkich pacjentów potrzebujących specjalistycznej opieki kardiologicznej. Czy polski system zdrowia podejmie wyzwanie i zacznie wdrażać skuteczne rozwiązania, by skrócić nieakceptowalnie długie kolejki? Czas i zdrowie pacjentów są na wagę złota, a każdy dzień oczekiwania może mieć nieodwracalne konsekwencje dla ich życia i zdrowia.

Choroby sercowo-naczyniowe są najczęstszą przyczyną zgonów wśród Polaków. W 2020 r. choroby te doprowadziły do śmierci ponad 174,5 tys. osób, co stanowiło 42,6 proc. wszystkich zgonów;

Choroby serca częściej dotykają kobiety. W 2020 r. były one przyczyną 41 proc. wszystkich zgonów kobiet i 33 proc. wszystkich zgonów mężczyzn;

Nadciśnienie tętnicze jest zdiagnozowane u niemal co trzeciego dorosłego Polaka (31 proc. - wzrost o 2 pp. względem Narodowego Testu Zdrowia Polaków 2022);

Co ósmy Polak cierpi na choroby serca, takie jak choroba niedokrwienna serca, wada zastawki serca, niewydolność serca lub migotanie przedsionków serca;

Zarówno w przypadku nadciśnienia tętniczego, jak i chorób serca, liczba chorych rośnie znacząco wraz z wiekiem;

U 48 proc. Polaków choroby sercowo-naczyniowe występowały w najbliższej rodzinie we wczesnym wieku.

choroba niedokrwienna serca (w tym zawał serca),

choroby naczyń mózgowych,

niewydolność serca

miażdżyca.

Nadciśnienie tętnicze

Choroby serca

Źródło: www.medonet.pl

 

REKLAMA

Najnowsze misz@masze

REKLAMA

Najnowsze informacje na Tu Stolica

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024