Mrówki w ogrodzie: Czy to naprawdę nasi przyjaciele?
Mrówki to owady, które każdy z nas zna. Mogą pojawić się w każdym ogrodzie i, w umiarkowanych ilościach, są wręcz pożyteczne. Ale czy zawsze? Czasem mogą stać się prawdziwym utrapieniem. Onet podaje sposoby, jak sobie z nimi poradzić!
Mrówki - pomocnicy czy intruzi w ogrodzie?
Mrówki to często niedoceniani pomocnicy ogrodnika. Usuwają resztki organiczne, napowietrzają glebę i poprawiają jej strukturę. Dzięki nim woda i składniki odżywcze lepiej docierają do roślin. Dodatkowo, przenosząc nasiona, przyczyniają się do rozsiewania roślin. Ale co, gdy ich populacja staje się zbyt duża?
Gdy mrówki stają się problemem, to znak, że czas działać. Dowiedz się, jak skutecznie pozbyć się mrówek i przywrócić równowagę w ogrodzie.
Kiedy liczba mrówek staje się zbyt duża, zaczynają się poważne problemy. Bo ich duża populacja, może sprawić, że będzie się zapadać kostka brukowa, powstaną nierówności.
Sposoby na pozbycie się mrówek:
1. Soda oczyszczona - twój sprzymierzeniec
Soda oczyszczona to sprawdzony środek na rozwiązywanie wielu domowych problemów. Świetnie sprawdza się także w walce z mrówkami. Soda, podobnie jak sól, prowadzi do tego, że owady przestają korzystać ze swoich ścieżek. Wystarczy więc obficie posypać nią szczelin między kostkami, a mrówki szybko się wyniosą.
2. Domowa mieszanka z sody oczyszczonej
Z sody można także przygotować mieszankę. Wystarczy pięć łyżek tego produktu z taką samą ilością cukru pudru i dodać do tego łyżkę wody. Taką mieszankę należy wlać do mrowiska, dzięki czemu zmniejszymy liczbę populacji mrówek.
3. Ziemia okrzemkowa - nie tylko na mrówki
Ziemia okrzemkowa to także bardzo dobry środek do odstraszania i zwalczania szkodników. Działa jak nawóz, a jej koszt to tylko kilkanaście złotych.
Ziemię okrzemkową wystarczy rozsypać po ogrodzie i to rozwiąże twój problem z nieproszonymi gośćmi. Tak samo można postąpić w przypadku kostki brukowej.
Zabiegi z ziemią okrzemkową i sodą oczyszczoną warto co jakiś czas powtarzać, szczególnie po deszczu lub wietrznym dniu.
4. Napar z majeranku - naturalne rozwiązanie
O tym rozwiązaniu mówi się niezwykle rzadko, ale mrówki może odstraszyć... majranek. Można nim posypać stałe ścieżki mrówek, albo przygotować napar. Wystarczy zalać wrzątkiem kilka łyżeczek majeranku, poczekać aż ostygnie, wlać do butelki z atomizerem i spryskać miejsca, w których mrówki się pojawiają.
Majeranek nie tylko odstraszy mrówki w ogrodzie, ale będzie również piękną ozdobą letniego ogrodu.
Źródło: kobieta.onet.pl