Meldunek w Polsce będzie obowiązkowy. Posypią się kary za brak dopełnienia formalności
Powszechnie wiadomo, że Polsce istnieje obowiązek meldunkowy, ale jego egzekwowanie jest trudne z powodu braku kar. Onet przypomina, że w 2025 r. rząd planuje przywrócenie sankcji za niedopełnienie obowiązku meldunkowego. Warto zatem pamiętać o terminowym zgłaszaniu swojego miejsca pobytu, jeśli nie chcemy zapłacić kary.
Obowiązek meldunkowy polega na zgłoszeniu przez obywatela miejsca swojego pobytu stałego lub czasowego. Dotyczy to zarówno Polaków, jak i cudzoziemców przebywających na terytorium RP. Każdy, kto mieszka w naszym kraju, jest zobowiązany do zameldowania się w miejscu pobytu w ciągu 30 dni od przybycia - wynika z ustawy o ewidencji ludności.
W 2013 r. zniesiono sankcje za brak meldunku, dlatego wiele osób zaczęło zaniedbywać formalności i przestało się meldować. Samorządy od lat alarmują, że z powodu nieaktualnych danych meldunkowych jest problem m.in. ze skutecznym dochodzeniem należności od dłużników. W związku z tym Śląski Związek Gmin i Powiatów wystąpił z wnioskiem o przywrócenie sankcji, wskazując na problemy związane z nadużyciami i unikaniem odpowiedzialności przez niektórych obywateli.
Zgodnie z prawem, za brak meldunku grozi kara ograniczenia wolności, grzywna lub nagana, przy czym wysokość grzywny jest dostosowywana do konkretnego przypadku i sytuacji materialnej obywatela.
Od 2025 r. w Polsce przywracane są kary za brak dopełnienia obowiązku meldunkowego. Procedurę można przeprowadzić osobiście w urzędzie lub online, korzystając z dostępnych środków elektronicznych.
Źródło: www.onet.pl