Kościół zmienia podejście do datków. Część praktyk księży uznana za "niedopuszczalne"
Od Niedzieli Palmowej w Kościele katolickim obowiązuje nowy dekret Watykanu, który reguluje m.in. kwestię kościelnych ofiar i intencji mszalnych. W dokumencie niektóre stosowane przez duchownych praktyki zostały uznane za "niedopuszczalne". Dekret wprost mówi o tym, że księża od osób ubogich nie powinni domagać się opłat za sakramenty czy msze - informuje Onet.
Watykan ogłosił nowe zasady dotyczące ofiar za intencje mszalne. Dekret, przygotowany przez Dykasterię ds. Duchowieństwa i zaprezentowany w Niedzielę Palmową, kładzie nacisk na unikanie postrzegania takich praktyk jako "transakcji handlowych". Nowe wytyczne mają sprzyjać większemu zaufaniu wiernych i wspierać misję Kościoła na całym świecie.
Dekret nawiązuje do kwestii odprawiania mszy dla ubogich, podkreślając, że duchowni powinni rozważyć całkowite zrezygnowanie z przyjmowania datków od osób w trudnej sytuacji. W dokumencie wyraźnie zaznaczono, że szczególnym priorytetem powinna być pomoc najuboższym, również poprzez odprawianie nabożeństw w ich intencjach bez konieczności składania ofiary.
Nowe przepisy wskazują na znaczenie tradycji składania ofiar przez wiernych za msze w konkretnych intencjach, ale podkreślają, że taka praktyka nie może przypominać kupowania czy sprzedawania usług. Ofiary mają pozostać wyłącznie aktem dobrowolnego wsparcia dla działalności Kościoła - czytamy w Onecie.
Duchowni otrzymali wyraźne zalecenie dotyczące zarządzania nadwyżkami zebranych ofiar. Zgodnie z dokumentem, biskupi diecezjalni powinni kierować takie środki na tereny misyjne lub do parafii w potrzebie. Dykasteria wskazuje również na konieczność wprowadzenia ścisłych zasad rejestrowania intencji i wpłat, apelując do biskupów o dokładny nadzór nad wdrażaniem nowych norm.
Dokument dotyczy również tzw. zbiorowych intencji mszalnych, które budzą kontrowersje. Zgodnie z wytycznymi, ich odprawianie jest dozwolone tylko w ograniczonym zakresie i musi być poprzedzone uzyskaniem zgody wszystkich ofiarodawców.
Źródło: onet.pl