REKLAMA

Misz@masz
  6 grudnia 2024  

Już nie krztusiec i nie COVID-19. Nowa choroba zapełnia oddziały zakaźne

Trudna do wychwycenia w badaniu osłuchowym, spustoszenia, jakie poczyniła, ujawnia dopiero na zdjęciach rentgenowskich. Mykoplazma, bo o niej mowa, zapełnia teraz oddziały dziecięce. To zakażenie trudne do zdiagnozowania - wywołuje nietypowe objawy i rozwija się powoli. Lekarze mówią już wprost - o epidemii - informuje Medonet.

REKLAMA

Specjalistyczne badania kluczem do diagnozy

Rozpoznanie mykoplazmy to wyzwanie dla pediatrów. Nietypowe objawy i powolny rozwój choroby sprawiają, że bez specjalistycznych badań, w tym testów na obecność przeciwciał oraz zdjęć rentgenowskich klatki piersiowej, trudno jest zdiagnozować zakażenie. Pomyłka w diagnostyce może prowadzić do opóźnienia w leczeniu, a to z kolei otwiera drogę do poważnych powikłań, takich jak zapalenie mózgu czy stawów - czytamy w serwisie Medonet.

Objawy mylące z krztuścem i grypą

Atypowe zapalenie płuc, uporczywy kaszel bez charakterystycznego dla krztuśca "piania", gorączka, bóle głowy i gardła, a nawet apatia i ogólne osłabienie - to objawy, które mogą być mylone z innymi chorobami dróg oddechowych. To z kolei prowadzi do zwłoki w podjęciu właściwej terapii antybiotykowej, co jest kluczowe w walce z mykoplazmą.

Jak unikać zakażenia?

Bakteria mykoplazma, nietypowa ze względu na brak ściany komórkowej, rozprzestrzenia się drogą kropelkową, stwarzając zagrożenie zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jak czytamy w serwisie Medonet, szczególnie narażone są osoby przebywające w dużych skupiskach ludzkich, takich jak placówki edukacyjne czy koszary. Epidemie tej choroby mają tendencję do wybuchania co kilka lat, zwłaszcza w okresie późnej jesieni i wczesnej wiosny, mogąc trwać nawet kilka miesięcy. W cieniu globalnej pandemii COVID-19 oraz lokalnych epidemii krztuśca i RSV, zagrożenie mykoplazmą zostało nieco zapomniane.

Chociaż nie istnieje szczepionka zapobiegająca zakażeniu, można zminimalizować ryzyko, unikając większych skupisk ludzi i przestrzegając podstawowych zasad higieny.

Leczenie infekcji mykoplazmą

W terapii wykorzystuje się antybiotyki makrolidowe i tetracyklinowe (np. doksycyklina), a leczenie zazwyczaj trwa około 10 dni, aby zredukować ryzyko nawrotu choroby. Wspomagająco stosuje się leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe.

Źródło: www.medonet.pl

 

REKLAMA

Najnowsze misz@masze

REKLAMA

Najnowsze informacje na Tu Stolica

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni