Jakie witaminy na ciągłe zmęczenie? Te dodają energii
Odczuwasz senność, na co dzień towarzyszy ci zmęczenie, a w dodatku trudno ci się skoncentrować na pracy? Medonet wyjaśnia, że być może powodem twoich problemów jest niedobór witamin i minerałów, które powinny być dostarczane w odpowiednich ilościach wraz z pożywieniem. Jeśli jednak z jakichś powodów nie jest to możliwe, warto sięgnąć po suplementy diety.
Jak wskazuje Medonet, przyczyn zmęczenia może być naprawdę wiele, jednak stosunkowo często powodem wyczerpania, są niedobory witamin i minerałów. W trosce o wyrównanie zapotrzebowania i zażegnanie problemu należy przyjrzeć się swojej diecie. Czasami żywienie może okazać się niewystarczające. Wówczas słusznym rozwiązaniem jest wdrożenie suplementacji. Oto składniki, które powinny znaleźć się w preparatach witaminowych.
Magnez na ciągłe zmęczenie
Pierwiastkiem, który jako pierwszy przychodzi na myśl w kontekście przewlekłego zmęczenia, jest magnez. Organizm potrzebuje go do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i produkcji energii. Niski poziom magnezu zwiększa ryzyko chorób, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie.
Wybierając suplementy diety z magnezem, warto przyjrzeć się jego formie. Najlepiej przyswajane przez organizm są sole organiczne - mleczan i cytrynian magnezu.
Żelazo na ciągłe zmęczenie
Kolejnym pierwiastkiem, którego niedobór odpowiada za uczucie ciągłego zmęczenia, jest żelazo. Jest ono niezbędne do wytwarzania hemoglobiny, dlatego u pacjentów z niedoborem rośnie ryzyko anemii. Problem ten może dotyczyć nawet jednej na sześć starszych osób, a także 16 proc. kobiet mających obfite miesiączki.
Witamina B12 na ciągłe zmęczenie
Brak energii może być związany z niską podażą witaminy B12. Zanim jednak sięgniemy po suplement diety, warto wykonać badanie krwi z oznaczeniem poziomu wspomnianego składnika. Organizm ma bowiem zdolność magazynowania go, zatem mija trochę czasu, zanim pojawi się niedobór. Dotyczy to nawet osób stosujących dietę ubogą w składniki odżywcze.
Witamina D na ciągłe zmęczenie
Niedobór witaminy D może objawiać się nie tylko osłabieniem kości czy zaburzeniami pracy układu odpornościowego, ale również przewlekłym zmęczeniem. Szacuje się, że nawet miliard ludzi na całym świecie nie przyjmuje wystarczających dawek witaminy D. Nasz organizm wytwarza ją samodzielnie, ale potrzebuje do tego słońca, dlatego w miesiącach jesienno-zimowych warto wdrożyć odpowiednią suplementację.
Cynk na ciągłe zmęczenie
Jak wskazuje Medonet, kolejnym ważnym dla nas pierwiastkiem jest cynk, jednak organizm nie potrzebuje go zbyt wiele, aby prawidłowo funkcjonować. Dzienną dawkę jesteśmy w stanie dostarczyć sobie wraz z dietą, w której znajdą się: owoce morza, mięso i drób. Po suplementy sięgajmy tylko doraźnie. Trzeba uważać, aby nie przyjmować zbyt dużo cynku, gdyż może on zaburzyć wchłanianie innych składników.
Źródło: www.medonet.pl