REKLAMA

Misz@masz
  przedwczoraj  

Jakie choroby budzą w nocy? To przez to nie możesz spać

Dorosły człowiek powinien przesypiać ok. 7-8 godz. ciągiem. Sporadyczne nocne wybudzenia nie są powodem do niepokoju, jednak jeśli budzisz się każdej nocy, warto poszukać przyczyny problemu - alarmuje Medonet. Przerywany sen nie pozwala w pełni wypocząć, przez co w ciągu dnia towarzyszy ci zmęczenie i brak energii. Sprawdź, które choroby budzą w nocy i jak możesz sobie pomóc. Niektóre schorzenia wymagają skrupulatnej diagnostyki i leczenia we współpracy z lekarzem.

REKLAMA

Pełnowartościowy sen jest niezbędny do regeneracji organizmu, a częste nocne wybudzenia rzutują na jego jakość. Jeśli przestrzegasz wszystkich zasad wieczornej rutyny, a mimo to budzisz się kilka razy w ciągu nocy, warto przyjrzeć się bliżej swojemu zdrowiu. Częste nocne przebudzenia mogą być objawem wielu chorób, w tym także tych o podłożu psychicznym i neurologicznym.

Nocne przebudzenia - podłoże neurologiczne

Jak zauważa Medonet, nocne przebudzenia mogą świadczyć o poważnych chorobach neurologicznych. Jedną z nich jest demencja, która zaburza regulację snu i inne funkcje mózgu.

Przyczyną problemów ze snem jest też epilepsja. Statystyki pokazują, że u jeden na czterech pacjentów drgawki występują w porze nocnej, utrudniając spokojny sen.

Problemy na tym tle mają także osoby cierpiące na migreny. Niektórzy naukowcy uważają, że przejście z fazy delta do fazy REM może przyczyniać się do powstawania bólu głowy, który powoduje przebudzenie.

Innym schorzeniem neurologicznym, w którym niemal wszyscy pacjenci mają problemy ze snem, jest choroba Parkinsona. Pacjentom nie zawsze można podać tabletki nasenne, ponieważ wiele z nich powoduje nasilenie objawów neurologicznych.

Zaburzenia psychiczne powodujące wybudzenia

Medonet podkreśla, że problemy ze snem mają także pacjenci z różnego typu zaburzeniami psychicznymi. Są one charakterystyczne dla depresji, w przypadku której aż 90 proc. osób doświadcza bezsenności. Jest to objaw charakterystyczny dla pacjentów odczuwających ogólny niepokój.

Uogólnione zaburzenia lękowe występują w okresie co najmniej sześciu miesięcy, a typowe objawy obejmują trudności z zasypianiem i utrzymaniem snu. Nocny lęk odczuwają także osoby z fobiami i atakami paniki, które często występują w porze snu.

Znacznie poważniejsze skutki wywołuje natomiast choroba afektywna dwubiegunowa. Podczas epizodów maniakalnych pacjenci mogą nie spać nawet przez kilka dni. Zdarzenia te poprzedzone są fazą załamania, podczas której chory spędza większość doby w łóżku.

Normalną ilość głębokiego snu rzadko osiągają też pacjenci ze schizofrenią.

Źródło: www.medonet.pl

 

REKLAMA

Najnowsze misz@masze

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na Tu Stolica

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA