REKLAMA

Misz@masz
  6 sierpnia 2024  

Jak "zetki" rozjuszyły "dziadków". "Nieprzyzwoita pensja nie istnieje"

Pokolenie Z, urodzone między 1997 a 2010 rokiem, stawia czoła nie tylko wytyczonym przez starsze pokolenia regułom rynku pracy, ale również stereotypom na swój temat. Czy są naprawdę roszczeniowi, leniwi i nieprzewidywalni? A może to właśnie ich podejście do pracy i życia sprawia, że są niezrozumiani przez starsze pokolenia?

REKLAMA

Pokolenie Z, zwane też "zetkami", jest często postrzegane jako roszczeniowe i leniwe. Pracodawcy zaskoczeni są ich oczekiwaniami: nie chcą oni pracować po 16 godzin na dobę i być "pod telefonem" w czasie wolnym. Zamiast tego, młodzi pracownicy domagają się szacunku dla swoich praw i oczekują wysokich zarobków. Taka postawa, w kontekście niskiego bezrobocia, pozwala im na "przebieranie" w ofertach pracy.

Jednak nie wszyscy patrzą na "zetki" przez pryzmat stereotypów. Roberta Katz, badaczka z Uniwersytetu Stanforda, opisuje ich jako samodzielnych, troskliwych o innych, nastawionych na współpracę i społeczne kontakty. Cenią sobie elastyczność, autentyczność i niehierarchiczne przywództwo. Mają także pragmatyczne podejście do pracy, którą trzeba wykonać, aby rozwiązać problemy, takie jak zmiany klimatyczne.

W badaniach przeprowadzonych przez Wyższą Szkołę Humanitas w 2023 roku, "zetki" zostały opisane jako pokolenie skoncentrowane na wartościach, gotowe do poświęceń w imię "wyższych celów". Są kreatywne, chcą zmieniać świat, w tym również firmy i instytucje, w których pracują.

"Zetki" są także bardziej świadome swojego zdrowia psychicznego niż starsze pokolenia. Widząc swoich rodziców i starsze rodzeństwo pracujące do późna w nocy, mówią jasno: "my tak nie chcemy". Ta asertywna postawa może prowadzić do nieporozumień między pokoleniami, a nawet do zazdrości.

Młode pokolenie nie boi się wyrażać swoich oczekiwań finansowych. Z badań przeprowadzonych na zlecenie ENTR wynika, że młode Polki i Polacy chcą zarabiać dużo. Na pytanie, jaka faktyczna płaca (na rękę) za pracę pozwoliłaby żyć na dobrym poziomie, 20,7 proc. respondentów wskazało na przedział 5-6 tys. zł netto.

Zdaniem Igi Rostkowskiej, psycholożki biznesu i przedstawicielki pokolenia Z, młodzi pracownicy testują biznes. Są gotowi pracować nawet za niższą pensję, jeśli praca marzeń i pensja marzeń nie są akurat dostępne. Z badań wynika, że aż 74,7 proc. respondentów jest w stanie podjąć dostępną od ręki pracę za najniższą krajową, jeżeli nie byłoby perspektywy na znalezienie ciekawszej i lepiej płatnej pracy.

Rostkowska przewiduje, że prawdziwymi rewolucjonistami rynku pracy będzie pokolenie Alfa, urodzone po 2010 roku. Będą oni jeszcze szybciej procesować informacje i prawdopodobnie będą mieli jeszcze wyższe kompetencje komunikacyjne niż "zetki".

Źródło: onet.pl

 

REKLAMA

Najnowsze misz@masze

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na Tu Stolica

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe