Czy temperatura 36,6 jest normalna? To już nie jest aktualna norma
Długo uważana za wzorcową, temperatura 36,6 st. C może nie być już miarodajnym wskaźnikiem zdrowia. W świetle najnowszych badań, normy temperatury ciała ulegają zmianie, co ma istotne znaczenie w obliczu sezonu infekcyjnego - informuje serwis Medonet.
W poszukiwaniu nowej normy: jak zmienia się temperatura naszego ciała?
Tradycyjne 36,6 st. C, które wywodzi się z XIX-wiecznych badań niemieckiego uczonego Karla Reinholda Augusta Wunderlicha, już dawno ustąpiło miejsca nowym ustaleniom. Współczesna nauka podważa pojęcie "idealnej temperatury", wskazując, że normalna temperatura ciała może oscylować między 35,9 st. C a 37 st. C. Co więcej, obserwuje się stopniowy spadek średniej temperatury ciała człowieka, który może być efektem lepszych warunków życia, dostępu do lekarstw i szczepień, a także nowoczesnych systemów klimatyzacyjnych.
Jakie czynniki wpływają na temperaturę ciała?
Dla uzyskania jak najdokładniejszego wyniku istotny jest rodzaj używanego termometru. Termometry dotykowe, zarówno cieczowe, jak i elektroniczne, charakteryzują się najmniejszym marginesem błędu. Z kolei termometry bezdotykowe oferują szybkość pomiaru, co jest kluczowe przy pomiarach u dzieci - czytamy w serwisie Medonet.
Miejsce pomiaru to także istotny aspekt
Temperatura mierzona w różnych miejscach ciała może się różnić. Warto znać te różnice, aby prawidłowo interpretować wyniki. Wysokość temperatury jest uzależniona od tego, w jakim miejscu ją mierzymy. Zgodnie z ustaleniami tak przedstawiają się poszczególne wartości:
Spożywanie pikantnych potraw, alkoholu, a także wysiłek fizyczny - te wszystkie czynniki mogą wpływać na wzrost temperatury ciała. Dlatego zaleca się mierzenie jej w stanie spoczynku.
Źródło: www.medonet.pl