REKLAMA

Misz@masz
  dzisiaj, 11:04  

Czy kobiety zarobią jak mężczyźni?

Ministerstwo rodziny i pracy intensywnie pracuje nad ustawą, która ma wyeliminować różnice w zarobkach między kobietami a mężczyznami. W Polsce luka płacowa sięga nawet 20 proc. Pierwsze raporty na temat wynagrodzeń mają być gotowe już za rok 2026, a czasu na wdrożenie zmian jest niewiele. Eksperci podkreślają, że zadanie jest trudne, ale konieczne do realizacji - czytamy w Business Insider Polska.

REKLAMA

Luka płacowa to problem dotykający wiele kobiet w Polsce. Wdrażanie unijnej dyrektywy ma na celu zapewnienie równości wynagrodzeń i przejrzystości płac. To krok w kierunku sprawiedliwości społecznej i eliminacji dyskryminacji na rynku pracy. Przygotowanie ustawy i raportów to wyzwanie, które może przynieść znaczące zmiany w polityce wynagrodzeń w firmach.

Liwiusz Laska, dyrektor generalny ministerstwa, w rozmowie z Business Insider Polska podkreśla, że "nie mamy dużo czasu" i że "ustawa powinna być gotowa jesienią". Prace nad projektem już trwają, a pierwsze prekonsultacje mają się odbyć wkrótce. Laska zaznacza, że wdrażanie dyrektywy jest trudne nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach UE.

Eksperci, z którymi rozmawiał Business Insider Polska wskazują na sprawozdawczość jako jedno z głównych wyzwań. Firmy będą musiały raportować o luce płacowej, co wymaga precyzyjnej metodologii. Dodatkowo, pracodawcy mogą spotkać się z koniecznością uporządkowania struktur organizacyjnych i stanowisk pracy. Istnieje także ryzyko pozwów od pracowników, którzy poczują się poszkodowani przez nierówne traktowanie płacowe.

Firmy, które nie dostosują się do nowych przepisów, mogą spotkać się z karami. Jeśli raport wykaże, że luka płacowa przekracza 5 proc., firma będzie musiała przedstawić plan naprawczy. To oznacza, że pracodawcy muszą już teraz zacząć przygotowania, aby uniknąć negatywnych konsekwencji w przyszłości.

Rządowy projekt ustawy ma za zadanie zniwelować luki płacowe i wprowadzić większą przejrzystość w kwestii wynagrodzeń. Choć przedsięwzięcie jest ambitne i wymagające, jego realizacja może przynieść pozytywne zmiany na polskim rynku pracy. Warto śledzić rozwój sytuacji i być na bieżąco z nadchodzącymi zmianami.

Źródło: businessinsider.com.pl

 

REKLAMA

Najnowsze misz@masze

REKLAMA

Najnowsze informacje na Tu Stolica

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni