Choroby, które możesz "złapać" w Turcji i Chorwacji. Nie tylko zemsta sułtana
Turcja i Chorwacja to dwa kierunki, które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków planujących letnie wakacje. Piękne plaże, ciepłe morze i atrakcyjne zabytki przyciągają tysiące naszych rodaków. Jednak zanim wyruszymy na te słoneczne wyprawy, warto zaznajomić się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi, które mogą czaić się w tych popularnych krajach - ostrzega serwis Medonet.
Leiszmanioza: choroba, która nie zna granic
Podczas wakacji, wirusy i bakterie nie robią sobie przerwy - przypomina prof. Leszek Szenborn, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Wśród wielu chorób zakaźnych związanych z sezonem letnim, prof. Szenborn podkreśla leiszmaniozę, przenoszoną przez muchy piaskowe, występujące m.in. w Turcji i Chorwacji.
Leiszmanioza to subtropikalna choroba wywoływana przez pierwotniaki z rodzaju Leishmania. Rezerwuarem choroby są zwierzęta dziko żyjące i domowe oraz ludzie. Pasożyty przenoszone są przez muszkę piaskową - niewielkiego moskita z rodzaju Phlebotomus i Lutzomyia. Wystarczy jedno ugryzienie muszki (lub zabicie jej i roztarcie w ranie), aby doszło do przeniesienia choroby - czytamy w serwisie Medonet.
Żółtaczka pokarmowa i zakażenia pokarmowe: niebezpieczeństwo na talerzu
Latem częściej niż zwykle pojawiają się również przypadki wirusowego zapalenia wątroby typu A, zwanego również "żółtaczką pokarmową" lub "żółtaczką epidemiczną". Szczepienie przeciw WZW A, które można przyjąć w Polsce, jest szczepieniem zalecanym dla turystów wyjeżdżających m.in. do Turcji i Chorwacji.
Jak przypomina Medonet, braki w higienie są również przyczyną typowych zatruć pokarmowych, jakie zwykle towarzyszą nam na wakacjach. Mogą one być wywołane przez bakterie lub wirusy.
Odra, wścieklizna i inne zagrożenia
Turcja jest też krajem, w którym notuje się coraz więcej zachorowań na odrę. Przed wyjazdem warto upewnić się, że każdy z członków rodziny posiada aktualne szczepienie przeciw odrze, śwince i różyczce.
Wśród chorób zagrażającym turystom spędzającym wakacje w Turcji wymienia się również: błonicę, COVID-19, dur brzuszny, gruźlicę, grypę, zakażenia hantawirusem, krymsko-kongijską gorączkę krwotoczną, krztusiec, leptospirozy, ospę wietrzną, półpasiec, różyczkę, świnkę, tężec, WZW typu B.
Choroby, które możesz "złapać" w Chorwacji
Według CDC do chorób, które mogą zagrażać turystom przebywającym na wakacjach w Chorwacji należą: błonica, COVID-19, gruźlica, grypa, kleszczowe zapalenie mózgu, krymsko-kongijska gorączka krwotoczna, krztusiec, leiszmanioza, leptospiroza, odra, ospa wietrzna, półpasiec, różyczka, świnka, tężec, wścieklizna, WZW typu A, WZW typu B i zakażenia hantawirusowe - informuje Medonet.
Zdrowy rozsądek i szczepienia*
Czy z powodu potencjalnego zagrożenia tymi chorobami mamy rezygnować z wakacji za granicą? Prof. Leszek Szenborn zaleca zdrowy rozsądek i tłumaczy, że pewnych zakażeń trudno uniknąć, ale przed najpoważniejszymi można się zabezpieczyć, szczepiąc się. Warto sprawdzić, czy posiadamy aktualne szczepienia, a także przejrzeć listę szczepień zalecanych przed wylotem do danego kraju.
Źródło: www.medonet.pl