Badacze mówią już o "globalnej eksplozji raka jelita grubego". Podejrzewają, z czego wynika
W ostatnich latach lekarze na całym świecie biją na alarm - coraz częściej diagnozują raka jelita grubego u osób poniżej 50. roku życia. Naukowcy z Uniwersytetu Miami postanowili zbadać ten niepokojący trend i odkryli, że przyspieszone starzenie się biologiczne może być kluczowym czynnikiem ryzyka. Sprawie przyjrzał się serwis Medonet.
Młode pokolenie w obliczu chorób senioralnych
Zaskakujące wyniki badań wskazują, że młodzi ludzie, których wiek biologiczny jest wyższy niż metrykalny, mogą być bardziej narażeni na rozwój nowotworów jelita grubego. To odkrycie może rzucać światło na przyczyny wzrostu przypadków tej choroby wśród młodszych pacjentów. Czynniki takie jak palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej i stres mogą przyczyniać się do biologicznego starzenia się organizmu.
Pokolenie Z bardziej zagrożone niż ich przodkowie?
Badacze alarmują, że każde pokolenie urodzone po 1965 roku może być bardziej narażone na przyspieszone starzenie się i związane z nim ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. To oznacza, że pokolenie Z może stanąć w obliczu większego ryzyka niż ich rodzice i dziadkowie - czytamy w serwisie Medonet.
Polipy w jelitach - sygnał ostrzegawczy
W ramach badania naukowcy skupili się na analizie powiązania między wiekiem biologicznym a występowaniem polipów w jelitach, które mogą przekształcać się w nowotwory. Wykazano, że każdy dodatkowy rok "przyspieszonego starzenia się" zwiększa ryzyko rozwoju polipów o 16 procent.
Młodzi pacjenci zbyt późno szukają pomocy
Dr Hendrik-Tobias Arkenau z HCA Healthcare w Londynie podkreśla, że młodsi pacjenci często zgłaszają się po pomoc medyczną, gdy rak jelita grubego jest już w zaawansowanym stadium. Objawy takie jak ból brzucha, utrata wagi czy krew w stolcu bywają bagatelizowane, co opóźnia diagnozę i leczenie.
Serwis Medonet przypomina: ważne jest, aby nie ignorować sygnałów wysyłanych przez nasze ciało i niezależnie od wieku, decydować się na wykonanie kolonoskopii, gdy pojawiają się niepokojące objawy. Wczesna diagnoza może uratować życie.
Badania nad przyspieszonym starzeniem się oraz jego wpływem na rozwój chorób nowotworowych wśród młodych ludzi wciąż trwają. Naukowcy podkreślają konieczność dalszych, szeroko zakrojonych badań, które pozwolą lepiej zrozumieć ten złożony proces.
Źródło: www.medonet.pl