Milion na targ w Legionowie. Nowe stoiska i... scena koncertowa
18 września 2017
Ponad 22 mln zł trafi do 24 mazowieckich gmin na budowę i modernizację lokalnych targowisk, a wśród nich znalazł się bazar w Legionowie. Na rewitalizację placu targowego położonego pomiędzy ulicami Sobieskiego, Piłsudskiego i Wysockiego otrzymaliśmy blisko milion złotych unijnego dofinansowania. Jak zmieni się legionowski targ?
Zgodnie z projektem zagospodarowania tego terenu w planach jest utwardzenie nawierzchni, wybudowanie pawilonu dla obsługi targowiska, postawienie ławek, stojaków rowerowych, stacji obsługi rowerów, a także montaż lamp solarnych z ładowarkami do telefonów. Nowością jest pomysł wykonania podestu - małej sceny plenerowej.
Co nowego?
Główną ideą koncepcji zagospodarowania targowiska jest stworzenie nowego, ciekawego i estetycznego punktu w tej części miasta. Oprócz zakupów ma ono umożliwiać odpoczynek. Na targowisku wciąż będzie możliwość sprzedaży prosto z samochodów, tym razem jednak w nowy, estetyczny sposób. Oprócz tego mieszkańcy zyskają przestrzeń publiczną, która w dzień będzie targowiskiem, a wieczorami i w święta może zamienić się w centrum wydarzeń kulturalnych. Swoje miejsce znajdzie także popularna "rupieciarnia", czyli legionowski pchli targ.
Na głównym placu zaplanowano 37 stanowisk o powierzchni nie mniejszej niż 10 m2 oraz 24 stanowiska o powierzchni 5 m2. Powstanie 27 miejsc postojowych, w tym trzy dla osób niepełnosprawnych. Przy wejściu od ul. Wysockiego ma powstać pawilon administracyjny. Na terenie targowiska znajdzie się placyk z sanitariatami i zamknięty kontener na odpady. Miasto nie planuje zamknięcia placu targowego, gdyż teren ten ma funkcjonować jako ogólnodostępna przestrzeń miejska, a po modernizacji nazywać się będzie "Moim Rynkiem".
Klienci cenią targowiska
W pierwszej kolejności zrewitalizowana zostanie pierwsza część targu pomiędzy ulicami Jana III Sobieskiego, Piłsudskiego i Wysockiego. Jak oceniają urzędnicy, wsparcie targowisk na Mazowszu jest niezbędne. - Klienci cenią targowiska przede wszystkim za możliwość zakupu świeżej, regionalnej żywności. To właśnie tu mogą kupić na przykład warzywa czy owoce bezpośrednio od producenta, ale także produkty oparte na tradycyjnych recepturach. Modernizacja lokalnych targowisk to dobra wiadomość nie tylko dla klientów, ale także dla rolników, dla których handel na targowisku stanowi ważne źródło dochodu. Warto więc, aby były to miejsca nowoczesne i estetyczne - podkreśla marszałek Adam Struzik.
(DB)